Arap Baharı Mı? Yalancı Bahar Mı?


Bayram Arancak

Bayram Arancak

15 Haziran 2019, 15:11

Libya'nın devrik lideri MUAMMER KADDAFİ, 1942'de Libyada dünyaya geldi..

Muammer Kaddafi, "Dünyanın en sıradışı lideridir."

Kaddafi hayranlık duyduğu, Mısır lideri Abdulnasır'dan etkilenmiş ve 1969 yılında LİBYA'nın Bingazi Kralı İdrisi devirerek iktidara geçmistir..

Onun ünlü yeşil kitabı meşhurdur.

Islâm ilkeleri ile Sosyalizmi birbirine harmanlayan bir sistemdi.

Yeşil kitapta yazılanları sadece Kaddafi okurdu.

O yüzden halk'ın bir kısmı için Baba olan Kaddafi, bir kesim içinde DİKDATÖRDÜ ..

Bunu neden anlattım, Cesur, Zeki, Adil bir insan olduğunu düşünüyorum.

Ülkesini savunmuş başarılı bir liderdi.

Onu Dikdatör olarak görenlerin isyanını başlatacak olaylar, 2010 yılının sonlarında Libya'nin komşusu olan Tunus'ta başladı.

Tunus'ta yayılan yasemin devriminin korkusu, Mısır tarihinin en büyük ayaklanmasına sahne olduğu ve 30 yıllık, "Hüsnü Mübarek"iktidarı son buldu.

Yıllar önce Kaddafi'nin devrimine ilham olan Mısır, devirdiği Kral idris'in memleketi BINGAZI'de Kaddafiye karşı ayaklananların rüyası oldu.

Ve Nato'nun hava saldırısına hazırlandığı öğrenen Kaddafi, Sirte kentinden ayrılırken, isyancılar tarafından yakalandı.

Dünya tarihinin karizmatik liderlerinden Kaddafi doğduğu topraklarda "LİNÇ" edildi.

Öldürülmüş biçimi "İSLÂM DÜNYASI" açısından bir utanç vesilesidir.

Dünya bu isyanlara "ARAP BAHARI" adını taktı. Kimilerine göre ise bu "YALANCI BAHAR" idi.

Sonra Ne Oldu ?

Kaddafiye karşı ayaklanan isyancıların oluşturduğu geçici konsey, görevi genel ulusal kongreye bıraktı. Ancak kısa bir süre sonra seçilen başbakan görevden alındı. Bir daha da istikrar hiç sağlanamadı..

Çünkü, Libya'nin şimdiki durumuna baktığımızda Libya halkı uyandığında çok geç olduğunu gördüler.

Arap Baharindan Etkilenen Devletler,

Fas,Cezayir,Tunus,Mısır,Ürdün,Bahreyn,Yemen,Suriye,Suudi Arabistan,Libya ve TÜRKİYE..

ARAP BAHARI gerçekleştiğinde mekan göz önüne alırsak, üzerinde kurulu devletler ve yaşamakta olan etnik grupların ortak özellikleri ortaya çıkmaktadır..

- Yüzyıllar boyunca Osmanli Devleti'nin sınır çizgileri içerisinde daha huzurlu yaşamışlar. Lâkin Osmanlı Devleti'nin yıkılmasının ardından uzun yıllar boyunca sömürgeleşmişler.

- Bağımsızlıklarını yakın bir süreçte elde etmişlerdir.

- Bölgede tam olarak demokrasi işlememekte ve bu durum askeri olarak bir koz bırakmaktadır..

- En önemlisi petrol ve doğalgaz stratejik olarak zenginlerdir.

Arap Baharını Ortaya Çıkaran Unsur ve Sebepler Nedir ?

Arap Baharı yaşanan ayaklanmalarının, demokratik bir yaşam isteği ve demokrasi götürme vaatleri, daha adil ve refah düzeyi kullanımının yaygınlaşması ve hızlanması, etnik ve inanç çeşitliliğinin etkileri adı altında vaatler verdirilerek, çeşitli örgüt unsurlarla böl,parçala yönet anlayışıyla hareket edilmektedir..

Düşünerek Soruyorum?

Düşünerek ne yapılacağını söylüyorum!

Peki Türkiye, Arap Baharı haritasının Neresinde?

Türkiye, Harita konumu olarak, Tarihi bağlamda, Dini inanç konusunda, söz konusu süreçlerden etkilenmektedir.

Fikrimce; bu durum Türkiye'yi siyasi karışıklıklar yaşayan devletler ile ilişkilerinde denge unsuruna dayalı ama geniş yönlü bir siyaset izlemeye yönlendirmektedir..

Türkiye, büyük ihtimalle ağır ağır uygalamaya koydukları arap baharı ile ilgili her türlü gelişmeye hazırlıklı olmalıdır.. Türkiye kültürel ve dini inanç sistemi konusunda ise çok iyi bir analiz etmelidir..

Arap Baharı Sonucu,

Arap Baharı, diktatörlük bahanelere dayalı liderlerin değiştirilmesi ve bölgedeki etnik grupların demokratik seçimlerle tanışması gibi manipüle olayların çok tehlikeli gelişmelere de neden olabilecek bir süreçtir. Çünkü yönetim değişikliği yaşanan devletlerde, yeni yönetimlerin kurulması sırasında dış baskılar nedeniyle ortaya çıkabilecek etnik ya da mezhepsel çatışmalar olmustur.Bölge için istenmeyen bir ortamın oluşmasına yol açılıyor..

Neden böl,parçala yönet?

Çünkü; Enerji kaynaklarının paylaşımı, yönetimi devletler açısından değil aynı zamanda ABD ve AB devletleri açısından da önem taşımaktadır..Küresel toparlanmanın sekteye uğramasına neden olacak en büyük tehditlerden başında,yükselen petrol fiyatları gelmektedir.

Türkiye olarak, Müslüman halklar bizi yüceltirken, bizi bekliyorken, bize dua ederken; birilerinin biz ile onlar arasında kin ve nefret tohumları ekmeye çalışmasının tek sebebi budur..

Neden bilinçli toplum olmalıyız ?

Çünkü;TÜRKİYEDE, Arap düşmanlığı yapanları gözlemleyin; hepsinin ABD, Avrupa ve İsrail aşıkları olduklarını göreceksiniz.

Rabbim Bize Bilinç Versin..

Selam, Barış ve Dua ile...

Bayram ARANCAK

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.