Belediyelerde neler oluyor?


Taner Özbay

Taner Özbay

06 Haziran 2017, 11:20

Ak Parti tabanı belediyecilik anlayışından rahatsız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kayyum atanan belediyelerin örnek adımlar atarak halka verilmemiş hizmetleri çok daha iyi şekilde vereceği yönündeki temennisi Diyarbakır’da hakettiği karşılığı bulmamış görünüyor. Zira yerel basının gündeminde belediye hizmetleri ön sırada olsa da Ak Parti tabanının gerçek gündeminde belediyelerin hizmetleri değil, belediyelerde neler olup bittiğine dair iddialar, dedikodular ön sırada yer alıyor.

Ak Parti tabanı rahatsız

Kadrolaşma, belediyelerin vatandaşla olan iletişimi ve ihale süreçleri ile ilgili iddialar başta Ak Parti tabanı olmak üzere kent genelinde ulu orta konuşuluyor. Söz konusu iddiaların HDP’li siyasetçiler ya da HDP tabanı tarafından değil de Ak Parti tabanı tarafından dillendirilmesi dikkat çekiyor.

Sur ve Yenişehir’de sular durgun 

HDP’li yönetimler döneminde de bütçelerinin sınırlı olmasıyla bilinen, hizmet üretmekte zorlanan Sur ve Yenişehir Belediyeleriyle ilgili kayda değer bir olumsuzluk şimdilik bulunmuyor. Mali yapısı yetersiz olan Yenişehir Belediyesi, hizmet üretim konusunda kent gündeminde çok fazla yer almazken, Sur Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü projeleri koordine etmesiyle öne çıkıyor. 

İddiaların merkezinde Büyükşehir ve Kayapınar Belediyesi var!

HDP’li belediyelere kayyum atandığı süreçte “siyaset karışmayacak” anlayışı öne çıkmışsa da süreç içinde kimi siyasetçilerin belediyelerdeki kadrolaşma ve ihale süreçlerine fiilen müdahil olduğu iddiası parti tabanının duyduğu temel rahatsızlıkların başında geliyor. 

İddialar neler?

İhalelerin adil ve şeffaf bir anlayışla yapılmadığı, suistimal edildiği, işlerin önemli bir kısmının kent dışından firmalara verildiği, bazı işlerin adrese teslim mantığıyla ihaleye çıkarıldığı, ihalelerin bürokratların, yöneticilerin ve bazı siyasilerin inisiyatifiyle verildiği,

İşe almalarda seçici davranılmadığı, nitelikli olup olmadığına bakılmaksızın siyasilere ve bürokratlara yakın isimlerin seçildiği,

Yeni oluşturulan kadroların yetersiz olduğu, belediye deneyimi olmayan insanlara yer verildiği,

Kocaeli belediyesinden Belediyelere ve DİSKİ’ye yapılan atamalarda, kendi kentinde başarılı olamamış, bilakis sorunlu isimlerin gönderilmiş olduğu,

Belediyede göreve devam eden yetkin isimlerin pasifize edildiği, hizmet sürecine dahil edilmediği,

Belediyelerin halka yeterince açık olmadığı, vatandaşın belediyede muhatap bulmakta zorlandığı, hatta derdini anlatmaya giden vatandaşların yer yer azarlandığı,

Kayyum atamaları öncesi borcu olmayan belediyelerin borç yükü altına girdiği, 

Belediye kadrolarının hesap verme kabiliyetine sahip olmadığı, hesap sorulamadığı,

Belediyelerdeki meclis üyelerinin dışlandığı, denetim görevini yerine getirmelerine olanak sağlanmadığı,

Belediyenin rutin işlerinin zaten yapıldığı fakat makro projelerle ilgili somut bir icraat olmadığı,

Büyükşehir belediyesine geçici görevle getirilen iki güvenlik görevlisinin iş takibi iddialarının ayyuka çıkması nedeniyle görevden alındığı,

Bir kısım siyasetçinin Büyükşehir Belediyesi, bir kısım siyasetçinin de Kayapınar belediyesi üzerinde etkili olduğu hususu parti tabanı tarafından dile getirilen iddialar arasında yer alıyor.

Fatura Ak Parti’ye kesilecek

Bürokrasi ile siyasetin fonksiyonlarının farklı olduğunu, bürokrasi anlayışı ile belediyecilik yapılmasının kopukluklara neden olduğunu, belediye kadrolarının siyasi sorumluluğunun olmadığını fakat ortaya çıkacak başarısızlığın faturasının Ak Parti’ye çıkarılacağını savunan parti tabanına mensup kesimler, bu durumun Diyarbakır’da siyasi faaliyet yürüten Ak Partilileri zor durumda bırakacağını savunuyor.

Bölgede Ak Parti belediyeciliğinin pratiğini ortaya koymanın, gelecek seçimlerde bölgedeki belediye sayısını artırmanın mevcut yönetim anlayışı ile sağlanmasının olanaksız olduğunu, “yukarının” da bunu bilmesi gerektiğini savunan parti tabanı, siyasi aklın devre dışı kalmasının sıkıntılara neden olduğunu öne sürüyor.

Diyarbakır sahipsiz mi?

Cumnhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’ı ne kadar önemsediğinin tüm kesimler tarafından bilindiği fakat mevcut uygulamaların bu anlayışıyla çeliştiği görüşünü öne çıkaran parti tabanında, herkesin konuştuğu iddialar karşısında Ak Parti İl Yönetiminin sessiz olmasının düşündürücü olduğu ifade ediliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.