Şanlıurfa OSB’de Neler Oluyor?

DEPSAŞ’ın, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinden elektrik bedeli alacağı 25 milyon lirayı aşarken, bu paranın önemli bir kısmının sanayici ve işadamlarından toplandığı halde, borcun halen ödenmediği iddia edildi. Öte yandan sanayi bölgesine öncekinden yüzde 100’e yakın daha yüksek bir komisyon bedeli ile Başkan Yunus Emre Aksu’nun memleketi olan Kayseri’deki bir şirketten elektrik alınması için anlaşma yapıldığı öne sürüldü. Bu uygulamalar ile Şanlıurfalı sanayici ve işadamları iki kez mağdur edildi.

Şanlıurfa OSB’de Neler Oluyor?
06 Eylül 2018 Perşembe 12:04

DEPSAŞ kaynaklarından edinilen bilgiye göre, , Şanlıurfalı Sanayici ve işadamlarının, müdürü dahi bu kentten olmayan OSB yönetimindeki bazı kişilerin yanlış, taraflı ve yönlendirmeleri nedeniyle ciddi biçimde zarara uğratıldıkları öne sürüldü.

OSB’lerin, elektrik dağıtım şirketleri gibi, satın aldıkları elektrik enerjisini kurdukları şebeke üzerinden üyelerine dağıtarak satma ve bedelini toplama yetkisi bulunuyor. Şanlıurfa OSB de yaptığı anlaşma gereği bölgedeki enerji şirketi DEPSAŞ’tan elektrik alıyordu. Ancak OSB, DEPSAŞ’a olan elektrik borcunu ödemedi ve organize sanayi bölgesinin şirkete olan elektrik borcu 25 milyon lirayı aştı. Üstelik OSB Müdürlüğünün, burada işyeri işyeri olan sanayici ve işadamlarından söz konusu elektrik bedelinin büyük bir kısmını toplandığı, hatta borcunu ödemedi diye bazı sanayi kuruluşlarının elektriklerini kestirdiği ileri sürüldü. Ancak OSB’de bulunan birçok sanayici ve işadamı elektrik borçlarını ödediklerini bildirmelerine rağmen toplanan paralar ana satıcı konumundaki DEPSAŞ’a yatırılmadığı öğrenildi.

Toplanan Ama Yatırılmayan Paradan Üyeler Haberdar mı ?

OSB Müdürlüğü’nün, sanayici ve işadamlarından kullandıkları elektriğin bedelini toplamasına rağmen neden yasal süresi çoktan geçmiş olmasına rağmen DEPSAŞ’a yatırmadığı, en önemlisi de gerek üyelerin, gerekse yönetimdeki diğer kişilerin bu durumdan haberdar olup olmadığı merak konusu oldu.

25 milyon lirayı aşan elektrik borcunun ödenmemesi üzerine  DEPSAŞ da ödenmeyen alacağını tahsil edebilmek için hukuki süreç başlattı ve icra takibine gitti. Bu kez de OSB yöneticilerinden bazıları, üyelerden toplanan elektrik paralarının yatırılmadığı konusu ortaya çıkmasın diye DEPSAŞ’ın icra takibine gitmesini öne çıkardı ve bu şirketi hedef tahtasına oturtarak dikkatleri buraya yoğunlaştırdı.

Yüzde 100 Daha Yüksek Fiyatla Sözleşme İmzaladılar

Şanlıurfalı sanayici ve işadamlarını mağdur ettiği ileri sürülen bazı OSB yöneticilerinin marifetleri bununla da sınırlı kalmadı. Bazı yöneticilerin çabaları ve yönlendirmeleri sonucunda, daha DEPSAŞ'a elektrik borcunu ödemeyen Şanlıurfa OSB’nin, Müdür Aksu’nun da memleketi olan Kayseri’deki bir şirket ile üstelik yüzde 100’e yakın daha yüksek bir komisyon ile elektrik alım anlaşması imzalandığı öne sürüldü.

İddiaya göre, yapılan yeni anlaşma sonucunda Şanlıurfa OSB’deki sanayici ve iş adamları eskisinden yüzde 100 daha pahalıya elektrik alacak. Böylece Ağır ekonomik koşullara rağmen ayakta kalmaya çalışan Şanlıurfalı sanayici ve işadamlarına ödedikleri elektrik bedelinin ödenmemesinin ardından ikinci bir darbe vurulmuş oldu.

Vali ve Vekiller Bu Duruma Ne Diyecek ?

Bu iddialar karşısında, OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmekte olan, kendisi de bölge insanı olan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in tutumu merak ediliyor. Göreve başladığı günden bu yana Şanlıurfa’nın sanayide de kalkınabilmesi için çaba sarf eden, halkın büyük sevgisi ve saygısını kazanan Vali Erin’in OSB’de yaşanan bu duruma el koyması ve iddiaları detaylı bir şekilde araştırarak Şanlıurfalı sanayici ve işadamlarının lehine bir çözüm yolu bulması bekleniyor.

Yine her fırsatta Şanlıurfa’nın ve Şanlıurfalıların menfaatlerini gözettiklerini açıklayan Milletvekilleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Eşref Fakıbaba’nın bu konudaki görüşleri merak ediliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.