Büyükşehir Belediyesindeki “İrlandalılar”


Taner Özbay

Taner Özbay

03 Kasım 2017, 14:09

Ankara Etimesgut kaymakamı olarak görev yapıyorken 1 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Cumali Atilla, bir yılını geride bıraktı.   

Atilla’nın kayyum olarak atandığı ilk günlerde, HDP’nin elinden devlet erkiyle alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde nasıl bir süreç işletileceğini çok merak ediyordum. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, kayyum atanan belediyelerin örnek adımlar atarak halka verilmemiş hizmetleri çok daha iyi şekilde vereceğini dile getiriyordu. Büyük bir belediyecilik deneyimine sahip olan Cumhurbaşkanının bu sözlerini nasıl yorumlayacaktık? Acaba Diyarbakır’a özel bir belediyecilik anlayışı uygulanıp “hizmet öyle yapılmaz böyle yapılır” mı denilecekti?

Cumali Atilla’nın atanmasından kısa bir süre sonra da, 11 Kasım’da, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyesine danışmanlık yapmak, bilgi ve birikimlerini aktarmak üzere görevlendirildi. Bu gelişme merakımı biraz daha artırdı. Zira Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yaklaşık 6 kat büyük bir bütçesi olan Kocaeli belediyesinin Diyarbakır’a katabileceği çok şey olacaktı.

Derken hem Karaosmanoğlu hem de Kocaeli Belediyesinden heyetler zaman zaman Diyarbakır’a geldi. Aslında daha çok Mardin’e ağırlık verdiler, daha çok oraya gidip geldiler ve somut işler yaptılar. Bildiğim kadarıyla Diyarbakır için 2 proje geliştirdiler. Toplam Bütçesi 10 milyon lira gibi bir rakam olan Kardeşlik parkı projesi ile Dicle Üniversitesi köprülü kavşağının peyzaj projesini üstlendiler.  Ha bir de Kocaeli Belediyesinde görev yapan 3 ismi Diyarbakır’da görev yapmak üzere atadılar. Ahmet Karadağ’ı DİSKİ Genel müdürü, Seyyit Battal’ı Genel Sekterer Yardımcısı, Mehmet Kesen’i de önce Basın ve Hakla ilişkiler Daire başkanı daha sonra Gençlik Spor hizmetleri Daire Başkanı yaptılar.

İnsanların emek ve mesaini yok saymak, küçümsemek gibi bir duruş içinde olmak doğru değil fakat bu isimlerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde bir varlık gösteremediklerini dile getirmeyen yok gibi. Hatta Kocaeli Belediyesi yönetimince bu isimlerden birinin, sırf ondan kurtulabilmek için Diyarbakır’a gönderildiği yönünde ciddi kulis bilgileri de var.

Anlayacağınız 2 projenin üstlenilmesinin ötesinde Kocaeli belediyesinden Diyarbakır’a kayda değer bir katkı olmadı, danışmanlık da bir nevi sözde kaldı, pratikte somut bir karşılık bulmadı, gönderdikleri elemanlar da salt gönderilmiş olmakla kaldı.   

Madalyonun bir tarafı özetle bu şekildeyken, diğer tarafının Kocaeli’ne ve Kocaeli üzerinden “bir takım yerlere” çok farklı bir şekilde yansıtıldığını Büyük Kocaeli gazetesindeki bir makale sayesinde öğrenmiş oldum.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’a gelen, Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından da ağırlanan Büyük Kocaeli gazetesi yazarlarından Yüksel Ercan’ın yazdığı 31 Ekim tarihli “Diyarbakır’daki Kocaelililer” başlıklı makalede, İbrahim Karaosmanoğlu’nun “Diyarbakır’ın imarı” için görevlendirildiği günlerde Kocaeli büyükşehir Belediyesinden heyetlerin Diyarbakır’a gidip gelmelerini bürokrat seyahat, Diyarbakır’da yapılan faaliyetleri “Tribünlere oynama”, atıldığı söylenilen adımları da “Dostlar bizi alışverişte görsün” şeklinde değerlendirdiklerini, iyi bir tatil yaptıklarını düşündüklerini fakat fena halde yanıldıklarını ifade ediyordu.

Yanıltıcı olan neydi? Merakla okumaya devam ettim. Diyarbakır’da 12 saat kaldıklarını anlatan Yüksel Ercan, Kocaeli’nden Diyarbakır’a atanan DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ, Genel Sekreter Muhsin Eryılmaz ve Gençlik Spor Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Kesen’in yürüttükleri mücadeleye vurgu yaparak, Diyarbakır’da kayyum atanıncaya kadar yapılan çok katlı binaların neredeyse hiç birinde imar olmadığını iddia ediyordu.

Önce “vatandaşlardan” öğrendiklerini iddia ettiği bu konuya bir anlam veremediğini anlatan Yüksel Ercan, “biraz daha araştırınca anladık ki Belediye yönetimi yapılan yüzlerce-binlerce binanın hiç birisini sisteme dahil etmemiş, Belediye yönetimi binayı bitiren vatandaşa “Senin suyunu açıyorum, elektriğini veriyorum, o binada yaşayabilmen için gerekli bütün şartları yerine getiriyorum, Sende parayı Kandile göndereceksin” mantığını çalıştırmış ve süreç bu şekilde devam etmiş.” diyordu.


Vay be... Gazeteciliğe bak! 12 saat kaldığın Diyarbakır’da yeme-içmeden, gezip-tozmadan ne kadar zaman buldun da, nereden ve nasıl araştırdın da böyle deli saçması bir sonuca ulaştın. Diyarbakır’da inşa edilen o devasa binaların hepsinin inşaat ruhsatı da imar ruhsatı da var gözüm. Sana bu bilgileri veren “adamlar” benim kentime nasıl “danışman” mantığıyla atanmış şaştım kaldım valla.  


Yazının en komik tarafı ne biliyor musunuz? Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu en güvendiği bürokratlardan birisi olan Ahmet Karadağ’ı Diyarbakır’a DİSKİ genel müdürü yapıyor ve “Ahmet Diyarbakır’a git, su abonesi dolayısı ile Kayyum atanmadan önce yapılan ve imarı olmayan bütün binaları sistem içerisine al, bir taraftan tahsil edilemeyen paraları topla bir taraftanda su abonesi vesilesi ile apartmanın yirminci katında kim ikamet ediyor sorusuna cevap bulalım” diyor. Ulan burayı Somali mi zannettiniz? Ne istiyorsunuz bu mübarek şehirden? Bir kere Diyarbakır’da 20 katlı binalar yok. Demin de dediğim gibi o binaların hepsinin imarı da var. Diyarbakır’a böyle bir iftira atmaya ne hakkınız var?


Bir de neymiş, DİSKİ müdürü Ahmet Karadağ bozulan nizamı tekrar düzeltebilmek adına olağanüstü (!) bir mücadele veriyormuş, Diyarbakır sınırları içerisinde tahsil edilemeyen su paralarını toplayabilmek adına var olan konutların tamamını abone yapabildiği takdirde büyük bir devrim gerçekleştirecekmiş, böylece hem kanunsuzluğun önüne geçecekmiş hem de kendilerinin Su ve elektrik faturalarında var olan Kaçak Kullanım Bedelinin en aza indirilmesine vesile olacakmış.

Hey maşallah. Ufak at da civcivler yesin..! Arkasında bir pikap dolusu koruma ile gezdiği ifade edilen DİSKi müdürü Ahmet Karadağ acaba Kocaeli belediyesinde hangi görevdeydi? Karaosmanoğlu’nun en güvendiği bürokrat dediğiniz Karadağ DİSKİ’nin başına getirilecek teknik bir yeterliliğe sahip miydi? Ya da bu iddianın gereği olarak bir saha çalışması yaptı mı? Yazıda bunlara da yer verseydiniz ya. Bir şey yazamazdınız çünkü hepsi yalan. DİSKi yılardır kaçak yapıları sisteme dahil etmiyor ve bu yapıların hiçbiri DİSKİ’den abonelik alamamıştır.

Yazısında Diyarbakır Belediyesi bünyesinde “canları pahasına” görev yapan Kocaelili bürokratların var olan yetkilerinin daha da çoğaltılmasını öneren Yüksel Ercan, Diyarbakır’da görev yapan Kocaelililer’in açık hedef oldukları için araçlarının Kırmızı ışıkta duramadığını, çarşıda-pazarda rahat dolaşamadıklarını da iddia ediyordu. Yok daha neler! Başlarında miğferle gezseydiler bari. Hem yağlamış hem de acitasyon yapmışsınız ama yakışık almamış!

Belediyede görevli çok değerli isimler istifaya zorlanırken, ihraç edilirken, yerlerine yine bu kentten çok değerli isimleri getirmek mümkünken, bunun yapılmamasının, Kocaeli’den getirtilen isimlerin de yalan yanlış bilgilerle algı oluşturmalarının değerlendirmesi Cumali Atilla’ya aittir.  

Diyarbakır’da 12 saat geçiren bu gazetecinin makalesindeki en çarpıcı kısım ise Cumali Atilla’dan söz edilen paragraf. Ki bunu bilerek en sona bıraktım. Ismarlama yazıldığı havası veren, Cumali Atilla’nın adeta bir konu mankeni gibi takdim edildiği kısmı yorum yapmaksızın aynen aktarıyorum: "Cumhurbaşkanı ErdoğanHer ne kadar Diyarbakır büyükşehir belediyesine kayyum olarak Etimesgut kaymakamı Cumali Atilla’yı gönderdiysek, neticede Cumali Atilla bir bürokrat, Bu yüzden Seni Diyarbakır’da bozulan dengeleri, aksayan hizmetleri, yıllar yılı talan edilen Belediye gelirlerini derlemek toparlamak adına görevlendiriyorum, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin kangren olmuş yaralarını iyileştir, Belediyeyi yeniden pırıl pırıl bir hale getir” diyerek bir noktada İbrahim Karaosmanoğlu’nu Diyarbakır büyükşehir Belediye başkanı olarak görevlendirdi…"

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde görev yapan Kocaelililerin verdiği bilgilere dayalı olarak yazıldığı apaçık ortada olan bu yazıyı ve içeriğindeki deli saçması iddiaları okuyunca bir Diyarbakırlı olarak çok üzüldüm. Hiç kimsenin Diyarbakır’ı böyle kötü bir imajın içine sokmaya hakkı yoktur!  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde 1 yılını geride bırakan Cumali Atilla, "eski yönetimlerin 6 yılda yapmış oldukları hizmetleri biz 1 yılda tamamladık” şeklinde bir iddiada bulunuyordu. Bunun takdiri kamuoyuna aittir. Cumali Atilla gerçekten de belediyeciliğin hakkından geldi mi yorum yapmıyorum ama, zamanın A Milli Takım teknik direktörü Mustafa Denizli’nin İrlanda maçıyla ilgili Hıncal Uluç’a atfen söylediği o meşhur “içimizdeki İrlandalılar” sözünde olduğu gibi, Büyükşehir belediyesi içindeki İrlandalıların hakkından fazlasıyla geleceğini tahmin ediyorum.

Bu konuyu irdelemeye devam edeceğim, sevgiyle kalın...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.