Büyükşehir Ulaşım Daire başkanı ne iş yapar? 


Arif Tekin

Arif Tekin

05 Şubat 2018, 13:36

Başlıktan önce kendim tırstım. Bu başlıktan sonra direkt giydirmeye başlarsam haksızlık etmiş olabilirim düşüncesi ile; dur bakalım hakikaten ne iş yapar, görev tanımında ne var, şimdiye kadar neler yapmış, neler yapıyor, projeler neler diye Büyükşehir Belediyesinin internet sitesine girdim ve araştırdım. Bakın görev tanımında ne yazıyor;

Misyon

Kentin özgün yapısını ve kent dinamiklerini dikkate alan, çağdaş uygarlık seviyesinin de üstünde sunulmasını sağlayarak insan odaklı, güvenli, konforlu, ekonomik, çevreye duyarlı, kentsel gelişim planları ile bütünleşmiş günümüz teknolojisinin bütün imkânlarını kullanarak sürdürülebilir nitelikteki plan ve projeler ile desteklenen, bir ulaşım altyapısına sahip olmak.

Vizyon

Çağdaş yaşamın gerektirdiği ulaşım hizmetlerini, Trafik ve Toplu taşıma altyapısını Uluslararası standartlara ulaştıran, tüm kentlilere ayrım gözetmeden sunan, öncü bir birim.

Temel İlke ve Değerler

Hizmet üretiminde yenilikçi, taşıdığı yolcuların sorumluluğunun bilincinde, sosyal sorumluluk projelerine destek veren, Teknolojik gelişmelere ayak uyduran, maksimum memnuniyet ve minimum maliyet için değişim ve yeniliklere öncülük eden, Çeşitli kurum, işletme ve paydaşlar ile işbirliği içerisinde, ekip ruhunu benimseyen, kaynak kullanımında eşitlikçi bir hizmet anlayışıyla tüm Diyarbakır halkına etkin, verimli, ekonomik ulaşım hizmeti. Yazıyor.

Eee  pardon da burada yazan şehir hangi şehir.Nereye hizmet veriyorsunuz beyler. Mevcut ulaşım sorunları ortadayken yazılanları anlayanınız varmı?

Aynı sayfada birim faaliyetleri , dökümanlar ve raporlar diye bölümler var. Peki bu bölümlerde neler yazıyor dersiniz? Hiç. Evet hiç bir şey yazmıyor. Şimdi diyebilirler ki orada yazmaması faaliyet olmadığı anlamına gelmez.

Haksızlık etmeyelim şimdi koskoca daire başkanlığı, altında,  toplu ulaşım şube müdürlüğü , teknik hizmetler şube müdürlüğü , otobüs işletme şube müdürlüğü , olmayan raylı sistem şube müdürlüğü , ulaşım koordinasyon şube müdürlüğü gibi 5 tane şube müdürlüğü var.

Daire başkanımız lütfedip özgeçmişini yazmamış. Gerçi koskoca daire başkanı, özgeçmiş yazmakla mı uğraşacak. Benim talebim; birde özgeçmiş yazma şube müdürlüğü kurup acilen  bağlasınlar. Bari çalışan bir şube müdürlüğü olur. Zira sadece bir şube müdürünün geçmişini görebiliyoruz.

Acaba ben bu gün ( 03.02.2018 ) münferit olarak karşılaştığım bir sorun yüzünden mi, galeria önünde 17:45 ten 19:07 ye kadar CE4 hattına giden otobüsü bekledim de, 6 kez 153 şikayet hattını ve hareket memurlarını aradım da, vatandaşların duraktaki şikayetlerine şahit oldum diye, Şikayet sitelerine girdim. Hem tek şikayetçi ben miyim diye, hem de geçmiş dönemin günahını sormayayım diye. Son 1 yıllık sadece ulaşım dairesi görev ve sorumluluk alanına giren şikayetleri filtre ettim. Sadece bir şikayet sitesinde toplam 4 sayfalık şikayetler de, 89.311 görüntülenme ve yorum olduğunu fark ettim. 89.311 şikayet, yorum ve görüntülenme.

Sayın başkan, saygıdeğer şube müdürlerim .Siz de girermisiniz arada sırada bu şikayet sitelerine . Girin girin. İnsana; çok acıdır ki yalnız olmadığı hissini yaşatıyor.  Gerçi o işe bakan başka bir daire başkanlığı kurulmuş. Plaka sayımıza eşit daire başkanlığımız var. Tamı tamına 21 tane. Ve bunla bağlı şube müdürlükleri. Buna da artık Basın yayın ve halkla ilişkiler daire başkanlığı baksın değil mi.

Belediyemiz, bu kadar işbilmeyen, yetkili yetkisiz, zorlamayla iş yürüten , olduğu kadroyu hak etmiyen, liyakat sorununun had safhada olduğu çalışanların olduğu  bir kurum haline gelince olacağı budur. Diğer daire başkanlıkları ile alakalı ayrıca bir yazı yazmak gerekir. Bu gidişle yazılar için büyük bir arşiv kurulacak sanırım .

Konuyla yakından alakalı  bir fıkrayı paylaşmak  isterim.

Devlet bir gün geniş ve boş bir araziye geceleri göz kulak olacak, 1500 TL maaşla, bir bekçi işe almaya karar vermiş.

Bir süre sonra "Peki, talimatlar olmadan bekçi işini nasıl yapacak?" diye düşünülmüş. Bir planlama birimi kurulmuş ve planlamayı yapmak üzere, 2000'er TL maaşla, iki kişi işe alınmış.
Bir süre sonra "İşleri yapıp yapmadıklarını nasıl kontrol edeceğiz?" diye düşünülerek, 3000’er TL maaşla, iki denetmen işe alınmış; biri denetim yaparken diğeri raporları yazmaya başlamış.
Bir süre sonra "Bunların maaşları nasıl hesaplanıp, nasıl ödenecek?" diye tartışılmış ve 3000’er TL maaşla, bir muhasebeci şefi, bir katip, bir de istatikçi işe alınmış.
Bir süre sonra "Peki bunlardan kim sorumlu olacak?" diye düşünülmüş ve 5000 TL maaşlı bir müdür ve 4000’er TL maaşla iki de müdür yardımcısı işe alınmış.
Bir süre sonra, ülkede ekonomik kriz çıkmış. Bütçedeki masrafları kısmak için bekçiyi işten çıkarmışlar.

Şimdi otobüs şoföründe kabahat bulup işten atarlarsa hiç şaşırmam.

Ne demişti Tevfik Fikret ;

Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını
Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini
Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini.
Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini...

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selcuk muzrak - 2 yıl önce
Arif bey z2 havalimani otobusler her pazar 7de gelmesi gerekirken 7.30da geliyor .hep keyfi hareket ediyolar kimsenin ilgilendigi yok. Vatandasi surekli magdur ediyorlar.