Dingo’nun ahırı mı burası?


Arif Tekin

Arif Tekin

26 Aralık 2016, 14:31

Daha önce soyal medyada paylaştığım bir yazıyı eklemelerle yeniden paylaşmak istiyorum.

1. Ülkede OHAL ilan edildiğinden bu yana 45 bin kişi tutuklandı, 50 bin kişi gözaltında, 75 bin öğretmen, savcı, hakim, polis, memur görevden atıldı. Bu kadar kişi devlete sızarken yetkililer neredeydi? Niye ihtilal yapmaya kalktılar ki. Zaten devleti ele geçirmişler. Dingo’nun ahırı mı burası?


2. Suçun şahsiliği evrenseldir. Damadı bulunamadığı için kaynananın, oğlu yakalanamadığı için babasının hapse atılması biraz ilginç değil mi? Böylesine hukuksuzluklar varken yetkililer nerede? Dingo’nun ahırı mı burası?


3. Ülkede bomba ile ölen sivil sayısının geçen yıla göre yüzde 8 bin artmış olması biraz endişe verici. İstihbarat yapıp bunu önlemesi gereken kurumlar uyuyor mu? Dingo’nun ahırı mı burası?


4. Ülke bir cinnet halinde; istediği yerde durmadı diye şoför bıçaklayan, istediği gibi giyinmedi diye kadın tekmeleyen, kapıları açmadı diye şoföre saldırıp onlarca insanın hayatını tehlikeye atan insanlar tarafından kuşatıldık. Buna çözüm arayan, bu konuyu araştıran birileri var mı? Dingo’nun ahırı mı burası?


5. “Bir kadın evinden süslenip çıkıp evine dönene kadar kaç erkeğin şehvetini tahrik etmişse o kadar erkekle zina yapmış gibidir” diye düşünen biri İl Milli Eğitim Müdürü olabilir mi? Yetkililer neden ölü taklidi yapıyor? Dingo’nun ahırı mı burası?


6. Dünya genelinde hazırlanan “Küresel Yolsuzluk Listesi”nde 2. sırada olmamız can sıkıcı değil mi? Bu yolsuzlukları yapanlar nerede? Dingo’nun ahırı mı burası?


7. Turizm gelirlerinin %40’a yakın düşmesi, geçen yıla oranla bu yıl 9 milyon daha az turistin gelmesi, en az 12 milyar dolarlık kayıp… Bir sorumlusu vardır herhalde? Ve devletimiz bu sorumluyu tez zamanda bulur sanırız, Dingo’nun ahırı mı burası?


8. Gençlerin yarısından fazlasının yurt dışına kaçma hayalleri kuruyor olmasının, her 100 akademisyenden 84’ünün yurt dışında çalışmak istemesinin de bir sebebi olmalı diye düşünüyor insan, öyle ya neden bu güzelim ülkeyi bırakıp gitmek istesinler ki? Sanırız devletimiz buna bir hal çaresi düşünüyordur, Dingo’nun ahırı mı burası?


9. 4+4+4 eğitim sistemine geçildiğinden bu yana binlerce kız öğrencinin ilk dört yılın ardından okuldan ayrılıyor olması büyüklerimizin de gözünden kaçmamıştır umarız. Öyle ya Dingo’nun ahırı mı burası?


10. Kadına şiddet, taciz, tecavüz olaylarının on yıl içerisinde yüzde 1500 artmasını neye bağlıyor acaba yetkililer, bununla ilgili olarak, ne tür çalışmalar yapılıyor? Devletimiz kadınını korur, Dingo’nun ahırı mı burası?


11. Aynı şekilde çocuk işçiler, tacize, kötü muameleye, tecavüze maruz kalan çocuklar da ciddi bir sorun, umuyoruz ki bu konuda devletimizin hızlı ve etkili çözümleri vardır. Olması gerekir zira Dingo’nun ahırı mı burası?


12. Gelir dağılımı adaletsizliğinde Avrupa şampiyonu olduğumuzu biliyor muydunuz? Belki siz bilmiyordunuz ama umarız yetkililer biliyordur. Biliyorlardır yahu, Dingo’nun ahırı mı burası?


13. Kendini doyuramayan, saman, buğday ithal eden, ürettiklerini satamayan, yüksek teknoloji ürünü üretemeyen, orta gelir tuzağına saplanmış bir Türkiye Bunlara çözüm aranıyordur inşallah… Dingo’nun ahırı mı burası?


Yani;


Türküm, doğruyum, çalışkanım. İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim… diyen çocuklardan önce endişe etmeniz gereken daha önemli ve hayati mevzular var. Doğru ve çalışkandan korkmayın, devletin kurumunun işleyişini bunlar bozmaz. Asıl tehlike başka yerlerde, oralara iyi bakın. Dingo’nun ahırı mı burası?

Değildir değildir...

Farkındamısınız bilmiyorum ama; Bir nesil o and ı içtik. Ve hâlâ yaşıyoruz.

Büyüklerimiz her şeyi bizden iyi bilirler. Ne de olsa onları biz başımıza getirdik. Sorunlarımıza çözüm bulsunlar diye.

Formun Üstü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.