15 Temmuz şehitleri onuruna akşam yemeği  

Diyarbakır Valiliğimizce 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla şehit yakınları, gaziler ve ailelerinin onuruna akşam yemeği düzenlendi.

15 Temmuz şehitleri onuruna akşam yemeği  
15 Temmuz 2019 Pazartesi 11:33

Programa Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır milletvekili  Mehmet Mehdi Eker, mülki, askeri ve adli erkân ile üst düzey protokol üyeleri, şehitlerin aileleri ve gaziler katıldı.

Yemek Programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, Dini Yüksek İhtisas Kurumu Müdürü Fatih Çatmakaş tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu konuşmasına; “Selam olsun tanka, topa ve tüfeğe karşı imanıyla dimdik duran, eli öpülesi bu kahramanları doğuran analara, şahadetleri ile bize bu toprakları vatan yapan kahramanlara ve darbeye darbe yapan korkusuzlara” diyerek başladı.

Sözlerinin devamında “Bugün 3 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığına ve milletinin birlik ve beraberliğine kasteden FETÖ ihanet şebekesinin ve onun iç ve dış destekçilerinin kalkıştığı darbenin yıldönümü. O gün millet iradesine kast etmek, birlikte yaşama irademizi yok etmek isteyen, binyıldır bu topraklarda var olan kardeşliğimizi bitirmek isteyenlere karşı Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde meydanlara, alanlara akan, ailesine ve evlatlarına, “Vatana karşı borcum var” diyerek “Yerimde duramam” diyerek seller gibi akan milletin karşısında ihanetin yok olduğu, tükendiği ve bittiği bir gün oldu” diyen Vali Güzeloğlu, konuşmasına “Yıllar ve yıllar boyu ihanet odaklarının içte ve dışta hazırladıkları bu senaryo milletin göğsünde birkaç saat içerisinde yok oldu. Bu millet binlerce yıldır kardeş, her bir karışı şehit ve şüheda emaneti olan bu topraklar üzerinde hakkı ve adaleti temsil etmektedir Bu noktada kardeşçe yaşamanın iradesi ile ve şüphesiz her bir ihanetin nereden gelirse gelsin canlıyla karşılayacak bir imanı tezahürle yaşamaktadır” şeklinde devam etti.

Vali Güzeloğlu, ezelden beri hür yaşamış bu milleti hiçbir esaret zinciri ile bağlanamayacağını ve bağlanmadığını belirterek “Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanları akan bu millet Şehadet'i en büyük makam ve mevki bilerek, göğsündeki imanla bu ihanet karşısında dimdik ayakta durdu. 7’den 77’sine, gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine bir ve beraber olarak bu ihaneti püskürttü. Demokrasinin bir zafer olarak, demokrasiye sahip çıkan bir millet olarak, sonsuza kadar bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız kalacağını, mazlum milletlere örnek ve bir sığınak olacağını, hakkı tutup kaldıracağını, 251 şehidin kanı ile ortaya koymuştur. Rabbim bütün şehitlerimizden ve 15 Temmuz şehitlerimizden razı olsun. Makamları cennet Peygamberimiz komşuları olsun. Bu duruşla biz bugün o günden daha güçlüyüz” dedi

Vali Güzeloğlu “ Diyarbakır'da her bir karışı sahabe-i ikramı ve şühedanın emaneti olan bu aziz belde 15 Temmuz gecesi bu duruşu göstermiştir. Ben 15 Temmuz'u bu yıl dönümünde, bu milletin her bir köşesinden, her bir kentinden ve her kesiminden bu duruşu sergileyerek ihanetin karşısında duran şehadete eren aziz şehitlerimizi, aynı safta duran şehitlerimizin yanında bugün aramızda bizlere onur vererek katılan bütün gazilerimizi saygıyla, şükran'la selamlıyorum, var olsunlar, sağ olsun. Bu imanlı duruş oldukça, bu devlet ve millet sonsuza kadar Payidar kalacaktır. Bu topraklar üzerinde gelecek her gün inşallah gücümüze güç katacaktır. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim etsin, kardeşliğimizi daim etsin, kardeşliğimize kastedecek ihanetler karşısında 15 Temmuz'daki bu duruşumuzu her nesil ve herdem güçlenerek daim etsin diyorum katılan bazı aziz şehitlerimizin bizleri onun veren tüm yakınlarına kahraman gazilerimize ve tüm yakınlarına teşriflerinizi için şükranlarımı arz ediyor, başta saygıdeğer bakanım olmak üzere hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum Allah'a emanet olun” diyerek sözlerine son verdi.

Vali Güzeloğlu’nun ardından kısa bir konuşma yapan, Mehdi Eker, Şehit ailelerini, gazileri ve tüm konukları selamlayarak, aralarında bulunmaktan duyduğu memnuniyetle sözlerine başladı.

Bakan Eker konuşmasında şunları söyledi; “Asırlardır bu topraklarda yaşayan milletimizin fedakar evlatları ne zaman bu vatan herhangi bir tehditle karşı karşıya kalsa bu aziz kahramanlar, bu vatanın savunması için her fedakarlığı yapmış, kanlarını, canlarını seve seve vermiş ve bu vatanı bu toprakları, bu ülkeyi, bu devleti bugüne taşımıştır. Bu ruhun arkasında, bir iman var bir inanç var, yüce dinimizin değerleriyle bu değerler den vesile bu kültürü yaşatan saygıdeğer eli öpülesi annelerimiz babalarımız var. Onlar bu şuuru bu kahramanlara vermeseler di belki biz yeryüzünün başka bölgelerindeki insanlar gibi olurduk. Allah'a hamd ediyoruz ki bu değerlerimiz var bu değerleri yaşatan ailelerimiz var, Diyarbakır diğer 80 vilayet gibi 15 Temmuz gecesinde ayaktaydı. Demokrasiye inanmış, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin evlatları ve komutanları ile birlikte FETÖ terör örgütünün hain unsurlarına karşı Diyarbakır'da mücadelede bu gece durması gereken yerde durdu ve şehitlerimiz ve gazilerimiz ve bütün vatandaşlarımız dimdik durarak bu gece bu meşru geceyi sabahında Türkiye'yi yeni bir döneme taşımıştır” dedi.

15 Temmuz hain darbe gecesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bombaların meclis binasını cehennem yerine çevirmeye çalıştığı o gece de diğer milletvekilleri ile birlikte parlamentoda bulunduğunu belirten Bakan Eker, konuşmasını “ 2012 yılından bu yana Ortadoğu'yu şekillendirilmeye çalışan hain unsurlara karşı varlığını devam ettirme gücü içindedir. 2013'teki Gezi olayları ve bu manada değerlendirmek lazım sonrasında Diyarbakır başta olmak üzere bazı bölgelerimizde PKK terör örgütü ve yandaşları tarafından sahneye konan 6- 7 Ekim olayları da bu sürecin başlangıclarındandır. Daha sonra hem Diyarbakır Suriçi hem başka bazı şehirlerde olduğu gibi buralardaki çukur eylemlerinde, hendek eylemlerinde yine Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne ve Türkiye'nin varlığına yönelik tehditti ve en son 15 Temmuz 2016 tarihindeki hadise hain FETÖ örgütünün yaptığı kalkışma, bir önceki hâdiselerin hiçbirinden bağımsız ve ayrı değildir. İşte bu şuurla biz hep birlikte Türkü,kürdü, lazı, çerkezi, boşnağı, arabı, zazası hepimiz 81, 82 milyon birlikte hem demokrasiye sahip çıkacak hem Milli iradeyi yerine getirerek, vatanımızı da değerlerimizi de hep birlikte savunmaya devam edeceğiz Türkiye'nin yapamaz dediğine varsa Türkiye'nin ne varsa hamd olsun milletimizin desteğiyle, sevgisi ile duasıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde milletçe bunları bir bir gerçekleştirdik. K kalkınmada ve diğer bütün alanlarda Türkiye her gün bir önceki günden daha ileri bir noktaya taşınmaktadır. Bizi besleyen, bizi var eden bizi haklı  kılan manevi değerlerimiz, mill değerlerimiz ve dini değerlerimiz bunlara sarılarak İnşallah Türkiye'ye karşılaştığı bütün meseleleri çözdüğü gibi bundan sonrada karşılaşması muhtemel olaylara karşı koruyacak güçtedir. Bu gece kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yad etmek için aynı anda bir aradayız.  Türkiye'nin her yerinde, bütün şehirlerimizde şehitlerimiz için benzeri merasimler yapılmaktadır. Ulusça, milletçe şehitlerimizi rahmetle anıyoruz .Cenabı Allah'tan bizi onların şefaatinden mahrum etmesin ve bize de bu şerefli şehitlerimizin gittiği yolda yürümeyi Cenabı Allah bize nasip etsin. Çünkü bu aziz millet ve bu aziz milletin değerleri için seve seve canını feda etmiştir. Gazilerimize hem sağlık hem ebedi Saadet diliyorum Allah'tan milletimize ve ülkemize bir daha böyle hain kalkışmalarla karşılaştırmamasını diliyorum, hepinize buraya gelişinizden ötürü şükranlarımı sunuyorum, selam ve hürmetlerimi sunuyorum Allah'a emanet olun” cümleleriyle tamamladı.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz’da yaşanan olaylarla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterimi eşliğinde yemek yendi.

Yemek Programı, Müftü Vekilli Nihat Koç’un dua etmesi ve ardından 15 Temmuz Marşının okunması ile sona erdi.


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.