17 ilçenin Muhtarlarından Güzeloğlu’na destek ziyareti

Diyarbakır Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Demir  ve 17 ilçenin muhtarları, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V.  Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret ederek destek mesajı verdi.

17 ilçenin Muhtarlarından Güzeloğlu’na destek ziyareti
27 Ağustos 2019 Salı 12:30

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V.  Hasan Basri Güzeloğlu'na destek ziyaretleri devam ediyor. Diyarbakır Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Demir  ve 17 ilçenin muhtarları, Güzeloğlu'nu ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda yapılan görüşmede, muhtarlar, Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan görevlendirmeyi  memnuniyetle karşıladığını belirtti. Güzeloğlu'nun muhtarların görüşünü alarak şehrin sorunlarını ivedilikle çözüleceğini vurgulayan muhtarlar, Güzeloğlu'na destek olduklarını ifade etti.

Programda bir konuşma yapan Diyarbakır Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Demir, Güzeloğlu'nun muhtarlara maddi ve manevi konularda destek olduğunu söyledi.

Güzeloğlu'yla işbirliği içerisinde çalışacaklarını vurgulayan Demir, "Bundan sonra yapacağınız hizmetlerden dolayı her zaman Diyarbakır muhtarları olarak yanınızda yer alacağız. Sizinle beraber ne gerekiyorsa, yardımcı olacağız. Sizlerin de en iyi hizmeti bundan sonra Diyarbakır halkına muhtarların tüm sorunlarını en kısa sürede çözeceğinize inanıyoruz." dedi.

Demir'in ardından bir konuşma yapan Güzeloğlu, şöyle konuştu:

"Çok değerli Diyarbakırlı Muhtarlar Dernek Başkanım, milletin sesi halkımızın temsilcisi ve bizim alandaki hem hizmet hem de gönül elçisi çok değerli muhtarlarım hoş geldiniz. Bugün sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sizlere, sizlerin şahsında Diyarbakır Valisi olarak görev yaptığımız gerideki yaklaşık 2,5 yıl içerisinde ve geçtiğimiz Pazartesi gününden itibaren başladığımız Büyükşehir Belediye Başkan vekilliği görevinde bizlere destek olan her birinizin mahallesinde sizleri vekil tayin eden ama emanetin asıl sahibi olan ve hizmet etmekten büyük bir onur ve sorumluluk duyduğum Diyarbakırlı hemşerilerime de çok teşekkür ediyorum. Değerli başkanımızın ifade ettiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere verdiği emir ve talimatlarla halkın temsilcisi olan, onların devlet ile ilişkisini temin edip sağlayan ve hizmetin her noktada vatandaşımıza en iyi şekilde götürülmesinde bir nevi vekil olan siz değerli muhtarlarımızla bir gönül bağımız var. Çünkü biz biliyoruz ki muhtarlar ile kuracağımız bir gönül bağı bizi vatandaşlarımızın gönlüne ulaştıracak. Vatandaşlarımızla kucaklaşmamızı sağlayacak.  Onların beklentilerini, hizmet beklentilerini her düzeyde devlete dönük talep ve isteklerini en doğru şekilde bize aktaracak. Bu noktada görev yaptığımız gerideki bütün illerde 17 yıllık Valilik görevimde benim en büyük yardımcım tıpkı Diyarbakır'da olduğu gibi tüm illerde de muhtarlarımız olmuştur.  Biz muhtarlarımızın başta desteği güveni ve işbirliği ile hamdolsun milletimize ulaşmakta, hizmetleri onlara taşımakta, sıkıntıları aşmada çok büyük destek aldık."

"Diyarbakırlı vatandaşlarımız hizmetin en iyisini hak ediyor"

Muhtarlarla görüş alışverişine önem verdiklerini kaydeden Güzeloğlu: "Diyarbakır'da da biliyorsunuz ki gerideki görev süremiz içerisinde her bir ilçe bazında ayrı ayrı 1047 mahalle muhtarımızla sayısız kere bir araya geldik. Birçoğunuzla bu meseleleri oturup tezekkür ettik. Amacımızı gayemizi hep bir ilan ettik.Millete hizmet etmek asla ve kata zaman ve başta kaynak ve Hiçbir imkânı artık ziyan etmemek.  Çünkü biz inanıyoruz ki sizler seçilmiş arkadaşlarımız ve millete hizmet eden hepimiz Diyarbakırlı vatandaşlarımız hizmetin en iyisini hak ediyor. Her şeyin en güzelini hak ediyor. Bizim işimiz de bu. Millete hizmet etmek. Millete efendilik değil, millete hizmetkar olabilmek ve İnşallah milletimizin duasını bir Allah razı olsun düşüncesini alabilmek.  Bundan daha büyük bir onur ve şeref olabilir mi?" dedi.

"Belediyelerin temel fonksiyonu, millete hizmet etmektir"

Belediyelerin halka hizmet için var olduğunu belirten Güzeloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

 "Belediyelerin temel fonksiyonu bu doğrultuda millete hizmet etmektir.  Altyapıdan sosyal üstyapıya kadar, doğumdan ölüme kadar, hayatın her alanında kendilerine tahsis edilen kaynakları millete sarf etmek, milletin yaşam kalitesini iyileştirmek, Şüphesiz temel belediyecilik hizmetleri olan fiziksel altyapıyı, yol su kanalizasyon Park bahçe benzerlerinin yanında sosyal üstyapıyı da yaşam kalitesini de en iyiye taşımak.  Eğitim ve kültür, sağlık, spor, sanat bütün alanlarda o kenti iddialı bir yere taşımak.  Diyarbakır bunu hak ediyor. Ben iki buçuk yıldır her ortamda ifade ediyorum sizlerle bütün aziz hemşerilerimle paylaşıyorum.  Diyarbakır’ın 10 bin yıllık bir medeniyet geçmişi var. 33 medeniyeti yetiştiren ve bugüne kadar izleriyle gelen bir merkez şehri… 639 yılından bu yana İslam'ın Kuran’ın ezanın şehri… İslam’ın 5. kadim bir şehri… Sahabeler peygamberler yatıyor. Bu kent ve bu kentin Aziz insanları ve hemşireleri her şeyin en iyisini ve en güzelini hak ediyor. İşte sizler de seçilmiş muhtarlarımızla bunların temsilcileri olarak bu beklentileri bizlere taşıyorsunuz. Bu hizmet kervanın en önemli kurumu belediyeler, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri…  Ama baktığımız zaman bunu en iyi siz ve mahallenizdeki hemşerileriniz görüyor."

"Millet için tahsis edilen kaynaklar, terör örgütünün ve uzantılarının emrine tahsis edilmiş"

HDP yönetiminin terör örgütüne kaynak aktardığına dikkat çeken Güzeloğlu, şunları söyledi:

"Diyarbakır çok uzun yıllar hak ettiği ve beklediği hizmetleri alamayan,  o hizmet yapılmayan yol dâhil su dâhil altyapı dahil her birinizin Mahallesi'nde eksikliklerle bugüne gelen bir şehir.  Bunun izahı şu millete hizmet için tahsis edilen kaynaklar milletin insana ve insanın bulunduğu her alana hizmet götürmesi gereken kaynaklar ne yazık ki Diyarbakır'a, mahalleye ve siz değerli hemşerilerimizin kaynakları ihanetin terör örgütünün ve uzantılarının emrine tahsis edilmiş. Kaynaklar bu noktada, bu ihanetle heba edilmiş.  Her bir mahallenin her bir o mahallede yaşayan vatandaşımızın geleceği çalınmış, beklentileri eğitim, sağlık, kültür dâhil her alanda geri bırakılmış.

 Diyarbakır'daki kamu yatırımları sadece belediye değil yapılmasının önüne geçilmiş Barajın şantiye  güvenlik görevlileri şehit edilmiş, yol yapan şantiyenin araçları yakılmış, yapılan ihaleler iptal edilmiş. Bugün ben biliyorum siz biliyorsunuz hepimiz biliyoruz ki içme suyu dahil kanalizasyon dahil, yol dahil bir sürü sıkıntı çekiyoruz.  Ben iki buçuk yıldır bu kentteyim. Bu kentin her bir köşesini her bir kişisini ve Allah şahittir her meselesini meselem kabul ediyorum. Ama gelin görün dönüp bunu yapmak ile ilgili olan belediye bunları yapmak için gönderilen kaynak ve imkanlara bakıldığı zaman dert bu değil. Ve daha acısı hizmet derdi olmadığı gibi kaynaklarda terör örgütüne ve uzantılarına tahsis edilmiş. Yapılan budur."

"Milletin refahı için gönderilen her kuruşu, yine millete tahsis edeceğiz"

Belediye Başkan Vekilliği görevine atanmasıyla, belediye imkanlarının milletin refahı için kullandıklarını belirten Güzeloğlu, "Milletin hak ettiği hizmeti, milletin beklediği bu hizmet seferberliğini yapmak ve bu milletin refahı için gönderilen her kuruşu yine millete yani sizlere tahsis etmek. Geçtiğimiz hafta pazartesinden itibaren başlayan anlayış ve inanış budur.  Büyükşehir Belediyesi'nin bütün kadroları, bütün imkanları, her düzeyde bütçesi kaynakları artık Diyarbakır'ın emrindedir.  Gecikmeden ötelemeden ertelemeden her meselesi bizim meselemizdir." dedi.

"17 ilçede 1047 mahalle muhtarlarıyla toplantılarımız olacak"

 Muhtarlarla hizmet kervanında beraber çalışacaklarını belirten Güzeloğlu, "Siz muhtarlarımız bu hizmet kervanında bizim en yakın yardımcımız ve yanında çalıştığımız arkadaşımız olacaksınız. Biliyorsunuz ki ben Vali olarak göreve başladığımda ilk çıkardığım genelgelerden biri  muhtarların kamu hizmetlerinde Kamu dairelerinde öncelikli olarak değerlendirilmesi dinlenilmesi ve meselenin çözümüne muhtarlarımızın ortak edilmesi. Şimdi meselenin Büyükşehir kısmı da buna katıldı. Büyükşehir hizmetlerinde de başladık çalışmaya. Biraz önce daire başkanlarımızla Yeni göreve başlayan daire başkanlarımızla bir değerlendirme yaptık. Bütçe imkanlarımıza baktık. Önümüze baktık. Önümüzdeki günlerde benim sıklıkla yaptığı toplantılarda ayrı ayrı 1047 mahalle muhtarımızın 17 ilçeden her biriyle yerinde ve merkezde ve konunun özelinde meselenin gerçekleştiği noktada toplantılarımız olacak. İlçe kaymakamlarımız ilçe müdürlerimiz Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri,  genel sekreter yardımcıları, daire başkanları kısaca bütün bir kamu görevlisi bütün arkadaşlarımız bu Seferberlikte sizinle birlikte olacak. En kısa zamanda imkanlarımızla en  acil meselelerden başlayarak İnşallah çözmeye bu sıkıntıları halletmeye başlayacağız.  Biz inançlı, kararlı, akıllı, samimi bir hizmet sergilediğimiz zaman inşallah göreceksiniz bugün birçoğunuzun sorun ve sıkıntı dediğini çok kısa bir zamanda ortadan kaldırırız." dedi.

Hükümetin Diyarbakır'da büyük yatırımları hayata geçirdiğine dikkat çeken Güzeloğlu: şunları söyledi:

  "Bakın Diyarbakır'ın büyük bir gelecek bekliyor. Bugün bir Silvan projemiz var 235.000 hektarı sulayacağımız, 300.000 insana iş sağlayacağımız, geliri bugüne göre en az 10 kat artıracağımız bir dev proje… 8 baraj 23 sulama projesi devam ediyor. Hiçbir gerileme yok. Cumhurbaşkanımızın verdiği destekle birlikte Diyarbakır'a Bu proje bırakın bölgeyi, ülkeyi, dünya çapında bir üretim yatırım ve tarıma dayalı sanayi Merkezi yapacak. Bu çabayı iki buçuk yıldır bu kardeşiniz Valiniz yapıyor. Organize Sanayi bölgesinin kararını aldık. Altyapısı hazır. Buna bağlı 2 ek Ergani ve ve Bismil'de Gıda Organize Sanayi bölgelerinin tahsislerini yaptık. Yine merkezde Lojistik serbest bölgesi ,Tekstil bölgesi, Organize Sanayi 2.Bölgesi'nin kararlarını aldık ve altyapıların tamamladık. Şu an yatırımcılar yatırıma başladı, alt yapı çalışmaları başladı. Tüm bunlar ve buna benzer yatırımlar İnşallah en kısa sürede Diyarbakır'ı üreten, sanayi anlamında Türkiye'deki iddiasını dünyaya taşıyan ve istihdamını Türkiye'de en hızlı artıran bir il haline getirecek.  Biraz önce diski yeni genel müdürü vekilimize de talimat verdik. Bütün mahallelerimizin temiz suya ulaşma altyapıyı sağlama vatandaşın beklediği kaliteli ve sürekli hizmeti alma hakkına bağlı bir yatırım politikamız olacak. Ben biliyorum ki birçok bana söylediniz ki gerek yazılı gerek Sözde ifade ediniz ki buralara başvurduğumuz zaman muhatap alınmadınız, yazılan dilekçelere cevap alınmadı, söylediğiniz konular arkasında hiçbir zaman takip yapılmadı. D erdi dert edinmeyenin bu derdi çözmesi mümkün değil. Vatandaşın derdi ile dertlenmeyenin o derdi hissederek onun üzerine gayret göstermesi mümkün değil. Eğer zaten bu derdi dert l edinselerdi bugün bu dertler kalır mıydı? Bu sıkıntılar yaşanır mıydı? Bakın birçok Büyükşehir Belediyesi bunları aştı. Kaynakları kullandı ve mesele halloldu.  şimdi İnşallah biz bu hizmet Kervanını buradan başlatıyoruz Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah utandırmasın."

"En büyük gücümüzü milletimizden alıyoruz"

Her konuda milletle güç birliği yaptıklarını belirten Güzeloğlu: " Yaptığımız Her iş ne olursa olsun Allah’ın rızasını almak ve milletin duasını almak. Çünkü millet bu vekaleti size veriyor meselelerini takip etmesi için. Size bu sorumluluğu veriyor çözülmesi için. Ben inanıyorum ki elbirliği ile güç Birliği ile gönül birliği ile bu meseleyi çözeceğiz.  Çünkü en büyük gücümüzü milletimizden alıyoruz. Bize güvenen destek veren sizlerden alıyoruz. Sizlerin temsil ettiği Diyarbakırlı hemşerilerimizden alıyoruz. " dedi.

"Huzur bozacak çağrılara hemşehrilerimiz itibar etmedi"

Diyarbakır'ı karıştırmak, huzurunu bozmak, bu kentin üzerindeki bu güzel görüntüyü kötüye taşımak için yüzlerce çağrı yapıldığını hatırlatan Güzeloğlu, "Huzur bozacak bir sürü çabayı sergilediler ama hemşerilerimiz hiçbirine itibar etmedi Çünkü milletin gündemi bu değil milletimiz huzur ve güven içerisinde hizmet bekliyor gencinden yaşlısına iyi istihdam kalkınma istiyor ve bunu hak ediyor Rabbim hiçbirimizi mahçup etmesin sizlere bu destek ve güven ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum." dedi.

"Güzeloğlu'ndan muhtarlara müjde"

Muhtarlarla daha iyi iletişim kurmak amacıyla yapılan çalışmaları anlatan Güzeloğlu, "Büyükşehir belediyemizden sadece Muhtar arkadaşlarımızdan net olarak hem bağ kuracak hem sizin başvurularınızı karşılayacak hem de geldiğinizde sizleri ağırlayacak sadece muhtarların sorunlarıyla buluşacak ve valilik ve ortak çalışacak bir muhtarlık Başkanlığı'nın bu sözünü bugün peşinen veriyorum bunun bir adım sonrası muhtarlıklarımızın kurumsal olarak çalıştıkları hizmet alanlarına ve Bürokratik çalışmada yardımcı olacak temel malzeme ve ihtiyaçlarının karşılanması herhalde bu da sizin isteğiniz ve beklentiniz bunların hepsini zamanı ile sırasıyla halledeceğiz Yeter ki birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun Allah huzurunuzu bozmasın Bu çerçevede bu niyetle Aziz millete her şey hak eden Diyarbakırlı hemşerilerimize hizmet etmeyi nasip eylesin." dedi.

Ziyaret, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Diyarbakır - 1 yıl önce
Valimize başarılar diliyorum, belediyenin kaynaklarının en iyi şekilde halka hizmet olarak döneceğinden eminiz, bu şehir herşeyin en iyisine layık, devletimizin terör ve terör sevicilerden memleketimizi kurtarması öncelikli olmalıdır.