3 Ocak Eğitim Şehitleri anıldı

​​​​​​​Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, 12 yıl önce hain terör örgütü tarafından askeri servis aracının geçişi sırasında bomba yüklü aracın dershane önünde patlatılması sonucu hayatını kaybedenler için düzenlenen törene katıldı.

3 Ocak Eğitim Şehitleri anıldı
03 Ocak 2020 Cuma 17:14

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinde, 12 yıl önce bomba yüklü aracın, askeri servis aracının geçişi sırasında dershane önünde patlatılması sonucu hayatını kaybeden 6'sı öğrenci 7 kişi törenle anıldı. Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi Eren Şahin Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen anma programına, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Bağlar Kaymakamı ve Vali Yardımcı Nihat Karabiber, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Abdullah Çiftçi, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murat Beşikçi, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Ünal Koç,  Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, 8. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Ali Özmen,  Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül İl emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, aileler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlanan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dua edilmesiyle devam etti. Programda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün şehitler anısına hazırladığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi öğrencilerinden İrem Ekin Öğretmenim, Ali Özgür Arslanoğlu ise Bir Şehidin Annesine Mektubu adlı şiirleri okudular. Ardından İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer bir konuşma yaparak Eğitim Şehitlerini andı. Olayda oğlu Eren Şahin Eronat’ı kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, ise PKK üzerinden siyaset yapan malum partinin çocuklar üzerinden siyaset yapmayı bırakmak zorunda kalacağını söyledi. Eronat; "Bir şey hissetmiyoruz, çünkü donduk, o günde takılı kaldık. Ama bir umudumuz var, bu şehirde artık katliamların olmayacağına inanıyoruz. Bu anma törenlerini neden yapıyoruz, bugün Türkiye'de en çok insan hakları diyen insanlar PKK sevicileridir. PKK'nın çocuklarımız üzerinden yaptığı katliamları göstermek için bu anma törenlerini yapıyoruz. PKK sadece bu çocukları şehit ederek eylem yapmıyor, PKK 12 yaşındaki çocukları da dağa kaçırıyor. Bugün İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre PKK'nın elinde 12-14 yaş arasında 210 çocuk var. Ama PKK bu saatten sonra o çocukları kullanamayacak. PKK üzerinden siyaset yapan malum parti de çocuklar üzerinden siyaset yapmayı bırakmak zorunda kalacak. Amaç her eve bir acı bırakmak, bizim çocuklarımızı katlederek bize acı bırakmak, diğer çocukları dağa kaçırarak onların ailelerine acı bırakmak. Aile kavramını yok ediyorlar, kadınlara acı çektiriyorlar. İnsan hakları diyenlerin insan haklarının en kıymetli değeri olan yaşam hakkına nasıl saldırdıklarını göstermek için anma töreni yapıyoruz" dedi.

‘Bu topraklar hayatını seve seve feda edenlerle vatan oldu’

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ise “Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetimizi kuran bütün şehitlerimizi Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne bu değerler uğruna hayatını seve seve feda eden bu toprakları bizlere Vatan eyleyen bütün şehitlerimizi ve eğitim şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad makamları cennet olsun. Rabbim onlardan razı olsun her birisini şefaatleri de bizlere nasiptar eylesin inşallah. Bu mübarek cuma günü bu manevi duruşumuzu da onlara haberdar eylesin. Bir büyük millet olarak annesinden emdiği helal sütte babasından aldığı hayır duada ve vatana ısmarlanan her genç evlatta biz bu duruşu görüyor ve biliyoruz. En değerli varlık olan canı hayatı çok daha değerli olan vatan, devlet, millet, bayrak ve ezan için seve seve feda eden bir şühedanın izlerini görüyoruz. Bu topraklar bu duruşla vatan oldu, bu topraklar bu canlarla bizlere vatan oldu. Tarihin her döneminde bu büyük millet ve devletin içte ve dışta düşmanları da oldu yıkmak yok etmek isteyen bütün bu ihanet şebekeleri karşısında en büyük gücümüz de bu duruş ve iman oldu her dem ve her zaman bitmeyen bu ihanet karşısında bu milletin geleceğe taşınmasında en büyük gücü işte bu duruş oldu. PKK, FETÖ bunların uzantıları içte ve dıştaki bütün işbirlikleri ve ihanet odaklarının kavrayamadığı ve anlayamadığı da aşılamaz olan bu imanlı duruş oldu. Onlar hangi cepheden hangi yönden kimle nasıl gelirlerse gelsinler yok oldular ve yok olmaya mahkum oldular. Çünkü onlar kötülükten beslenen yok etmeyi amaçlayan ve ihaneti planlayan hiçbir zaman başarılı olamayacak olan bir düşüncenin taşıyıcıları. Bizler yaşatan var eden ve her dem ve her zaman insani değerler üzerinde insani bir gelişmeyi düşünceyi amaçlayan bir ahlakın temsilcileriyiz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyen bir canın kurtarılmasına vesile olan bütün insanlığı kurtaracaktır diyen Hadis-i Şerif’e mazhar olabilen ve bütün bu değerler uğruna da hayatını feda edecek bir yüksek ahlakı temsil eden bir düşünceden geliyoruz” dedi.

‘Hiç kimse bu iman var oldukça büyük yürüyüşümüzü durduramayacak’

Gençlerin yaşanan ve yaşatılan bütün ihanetleri unutmamaları gerektiğini vurgulayan Güzeloğlu, “İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif'in dediği gibi her biriniz bir asımın nesli olarak bütün bu ihanetler karşısında bizim en büyük koruyucumuz, bu devlet ve bu milletin en büyük gücüsünüz. Hiç kimse ama hiç kimse bu iman var oldukça bu duruş oldukça bu büyük yürüyüşümüzü durduramayacak. Ne yaparlarsa yapsınlar, nereden gelirlerse gelsinler bu büyük devlet ve milletin kıyamete kadar ki kıyamını ve yürüyüşünü engelleyemeyecekler. İşte Diyarbakır'da da acısı ile üzüntüsüyle kahrolduğumuz her bir öyküsüyle bir kez daha acıya boğulduğumuz bütün bu ihanetlerde 3 Ocak 2008'de yapılan bütün bu saldırılarda bu büyük yürüyüşümüzü durduramadı. Çünkü biz biliyor ve iman ediyoruz ki bu masumlar şehittir. Her birisi bu dünya hayatının en büyük emeği olan en büyük hedefi olan şehadete erişti ve Cenabı Allah'ın yanında çok özel bir yere gittiler. Şüphesiz acılarımız var, üzüntülerimiz var. Biz insanız her bir ananın babanın kardeşin yüreğinde onarılmaz acılar bıraktılar da gittiler ama bir tesellimiz var. İnancımızın en büyük mertebesine eriştiler. Bugün manevi varlıkları ile bizimle birlikte olan Eren Şahin'i, Rıdvan Süer’i, Ferhat Mutlu'yu Engin Taşkaya’yı, Salih Ekinci’yi ve adı gibi kendi Melek olan Melek İpeği ve onlarla birlikte şehadete yürüyen Cengiz Kaya'yı bir kez daha rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun. Rabb'im burada bulunan başta anne ve babaları olmak üzere tüm yakınlarına sabrı cemil ihsan eylesin” şeklinde konuştu.

‘Türkiye'nin her köşesi bir huzur ve güvenlik merkezi’

Güzeloğlu, şehitlerin kanının yerde kalmadığını ve teröristlerin bu ihanetlerin bedeli ödediklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Onlara sözümüz var. Hiçbirinin kanı yerde kalmadı. kalmayacak. Bütün bu ihaneti yapanlar bedelini ödedi, ödeyecek. Türkiye'nin terörle mücadelesi, hainlerle mücadelesi son hain ve terörist yok edilene kadar, bu terör tehdidi bu ülkenin gündeminden çıkana kadar kararlılıkla devam edecek. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bu mücadele bu ülkenin bütün topraklarında her köşesinde barışın ve esenliğin hakim olduğu huzur ve güvenin tesis olduğu bir ülkeye taşıyacak. Biz bu kararlılığı temsil ediyoruz. Sınırlarımızın içinde ve dışında hangi terör odağı olursa olsun bu mücadelede bu devletin ve milletin yok edici gücü onları yok edecek. İşte bakın bugün hamdolsun Türkiye'nin her köşesi bir huzur ve güvenlik merkezi. Bütün şehitlerimizin duruşuyla, eğitim şehitlerimizden hayatını kaybeden sivillerimizden kahramanlıkları ile bu mücadeleyi bugüne taşıyan askerimizden, polisimizden, güvenlik korucumuzdan, şehit olan bütün vatan evlatlarından Rabbim razı olsun. Hiç kimsenin şüphesi olmasın Biz yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. 2023, 2053, 2071 gibi Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarını hedefleyen bu yürüyüşümüz her geçen gün güçlenen gelişen ve bölgesinde küresel ölçekte oyun kuran ve artık düzeni bozan bir ülke olarak devam ediyor. Bugün yerli ve milli sanayisi ile teknolojisiyle her alanda iddiasıyla uluslararası alana, barışa katkı koyan kararlılığıyla Türkiye bu büyük gücün adını temsil ediyor. Biz bu yürüyüşe devam ederken hiç ama hiç şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Onların anılarını yaşayacağız yaşatacağız ki bu topraklar nasıl vatan oldu, bu mücadele nasıl kazanıldı özellikle gençler bunları unutmasın diye.”

Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi öğretmenleri tarafından şehitleri anmak için ezgiler okundu. Program Şehitlerin hatırasına karanfil sunulmasıyla sona erdi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.