3. Tarım Orman Şurası hazırlık toplantısı  

​​​​​​​3. Tarım Orman Şurası Değerlendirme ve Hazırlık Toplantısı Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında sektörün tüm kesimlerinin yer aldığı geniş katılımlı bir programla yapıldı.

3. Tarım Orman Şurası hazırlık toplantısı  
26 Temmuz 2019 Cuma 12:48

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Şura Hazırlık Toplantısı Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Adak’ın şura ile ilgili konuşmalarıyla devam etti. 

Daha sonra burada bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu konuşmasına; “Diyarbakır sadece bölgenin ve ülkemizin değil dünyanın sayılı üretim merkezlerinden biridir. Her alanda bereketli topraklar üzerinde binlerce yıldan beri tarım yapılan, bu anlamda katma değer üretilen bitkisel ve hayvansal üretim adına çok önemli bir üretim merkezidir” diyerek sözlerine başladı.

Sözlerine devamında “Geleceğin teknoloji kullanımı tarımdaki verimlilik artırıcı yöntemler ve buna bağlı gelişmeler Diyarbakır'ın tarımsal kapasitesini daha iyiye ve ileriye götürmüş ve bugün Diyarbakır Türkiye'nin bitkisel ve hayvansal üretiminde, bütün alan ve başlıklarda ilk üç sırada yer alan bir eğitim merkezi haline dönüşmüştür. Türkiye'nin en büyük 8 inci arazi varlığına sahip olan ve gerek tarla bitkilerinde, gerekse endüstriyel bitkilerde Türkiye'nin üretim bazında ilk 3 de yer alacak bir üretim düzeyine ve zenginliğine sahip ve gerçekleştiren hayvansal üretimde gerek küçükbaş, gerekse büyükbaşta ve yeni dönemde artırılan balık ve su ürünlerinde de çok önemli bir birikimin adıdır Diyarbakır” şeklinde devam etti.

 Vali Güzeloğlu, “Şüphesiz Diyarbakır'ın bugün sahip olduğu bu üretimsel zenginliği bizler için yeterli değildir. Daha iyiye,  daha ileriye ve daha öteye taşımakta hedefimizdir. Bu noktada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat bilgisi ve himayesi ile devam eden ve sadece Diyarbakır değil ülkemizin de en büyük entegre kalkınma ve gelişme projelerinden biri olan Silvan Projesi Diyarbakırlılara çok önemli bir yerde olduğunu bizlere işaret etmektedir. 8'i baraj ve 23 sulama göleti ile birlikte devam eden proje 1. faz 2023'te hizmete girecek ve gelecek olan 235 bin hektar alanı su ile buluşturarak sulu tarıma dönüştürecektir.

Tarım çok stratejik bir sektördür. İnsanın beslenmesine insan neslinin devam etmesini ve bu anlamda sağlıklı ve erişilebilir bir gıdanın gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu yüzden gerekli gelişmeler ve değişimler ne olursa olsun tarım önemli ve değerli ve vazgeçilmez bir stratejik alandır. Bu noktada Allah'ım bizlere bahşettiği zenginlikler ve güzellikleri en doğru şekilde akılla kullanmak, tarımda teknolojik temelli bir değişim ve dönüşüm sürecini gerçekleştirmek ve temel başlıklar olarak aldığımız zaman, planlama, pazarlama, istihdam, eğitim ve örgütlenme gibi temel başlıklarda şimdiden hazırlıklı olmalıyız. Çünkü her ne yaparsak yapalım akıl temelinde ve kazanç hedefinde yapmalıyız.

Bugün itibariyle tarımın Diyarbakır'ın kent ekonomisine katkısı yıllık 4,5 milyar Türk Lirası civarındadır. Bu hedefi 2023 anlamında ve revize ettiğimiz zaman karşımıza 20 milyarlık bir hedef gerçekleştirilmektedir. Şüphesiz bu hedef gerçekleştirebilecek bir hedef olmakla birlikte çalışmadan, çaba sarf etmeden gerçekleştirilecek bir hedef değildir. Bunu gerçekleştirmek için ürün bazında ürün desteği, çiftçi örgütlenmeleri, tarımda teknolojinin doğru kullanılması, ölçek ekonomisi ve işletme büyüklükleri temel meselelerden başlayarak hedefe ilerlemeliyiz.

Hayvansal işletmelerde % 90 oranında sayı 50 baş hayvan ve daha altı ölçeklerdedir. Bu sayının çok daha üst ölçek de, en az 200 başla başlayan bir bankta olması ancak ekonomik işletme ile buluşmasıdır.  Hayvancılıktan devam edersek bugün hayvan varlığımızın hemen hemen yarıdan fazlası yerli ve melez. Süt verimi ve hayvancılıktan beklediğimiz ürünün artması için bu oranların kültür ırkı lehine yükselmesi lazım.

Diyarbakır'da çok güçlü bir altyapımız var. Burada Veterinerlik Fakültesi ve Ziraat Fakültesi gibi çok köklü, güçlü kurumsallaşmış iki tane önemli fakültemiz var. Tarım Bakanlığı'nın Türkiye ölçeğinde en güçlü olduğu il Diyarbakır’dır.  Araştırma merkezleri, eğitim merkezleri, toplumdan başlayarak hayvancılığın ıslahına dönük bütün önemli bu anlamda Işık tutacak, çiftçiye ve tarıma yön verecek kurum ve kuruluşlarımız çok güçlü Ziraat Odaları örgütlenmelerimiz var.

Diyarbakır tohumculukta, tohum üretim firmaları ve tohum oranları açısından 1. sırada yer alıyor Türkiye birincisiyiz ve bunu hak ediyoruz ama biz daha ötesine, tohumun dünya çapında Karacadağ geleneğinden gelen ve 10 bin yıldır tarım yapılan Diyarbakır'da dünyaya dönük bir tohum üretim merkezi olma iddiasındayız.

Tarıma bir bütün olarak ele aldığımız zaman sadece Silvan projesinin hayata geçmesi doğrudan 300 bin kişilik istihdamın hayata geçmesi demektir. Bu istihdam Diyarbakır’a değil bölgeye, belki de Türkiye yetebilecek aynı zamanda Diyarbakır'ın bir çekim, üretim ve istihdam merkezi olduğunu ortaya çıkacaktır” dedi ve tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Daha sonra basına kapalı gerçekleştirilen Şura Hazırlık Toplantısı tarım sektörünün yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı. Vali Güzeloğlu, Ziraat Odalarına bağlı Birlik Başkanı ve üyelerinin talep ve beklentilerini dinledi. Sorunların çözümü noktasında görüş alışverişinde bulunuldu.

3.Tarım Orman Şura Hazırlık Toplantısı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.