8 kişi hakkında soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Evi 12 yıl önce inşa edilmiş, an itibariyle 400 köpek ve 60 kedimize ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca sahipsiz olup dışarıda yaralanan veya hasta olan hayvanlarımızın getirilerek tedavi edildiği ve bu hayvanlara barınacakları mekânın sağlandığı bir merkezimizdir. Dolayısıyla, Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi yardıma muhtaç sokak hayvanları için hem bir barınak hem de bir hastane işlevi de görmektedir.

8 kişi hakkında soruşturma başlatıldı
01 Ağustos 2019 Perşembe 13:10

Yaklaşık 4 ay önce göreve geldiğimiz ve kronikleşmiş birçok sorunla devraldığımız Belediyemizde gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda Diyarbakır halkından gelen dilek, temenni ve şikâyetleri dikkate almayı ve kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmeyi şeffaf ve toplumcu belediyecilik anlayışımızın bir gereği olarak gördük.

Bu kapsamda, yaklaşık 2 ay önce Hayvan Barınağımız ile ilgili ciddi şikâyetler karşısında anında müdahalede bulunarak 2 personelimiz hakkında kurum içi soruşturma başlattık. Ancak, mevcut barınağımızın artık 15 bin 355 kilometrekare yüz ölçümüne sahip ve 17 ilçeyi kapsayan kentimizdeki yardıma ve bakıma muhtaç hayvanların ihtiyaçlarının karşılamadığı tespitinden hareketle daha modern ve daha donanımlı bir Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi projesini hazırlayarak ihale sürecini başlattık. Projelendirdiğimiz bu çalışma kapsamında 17 dönüm alan üzerinde kurulacak barınakta; güvenlik kulübesi, idari bina, ameliyathane, postoperatif bölümü, röntgen ve ultrason odası, muayene odası, yoğun bakım odası, teknik personel odaları, wc, mescit, kafeterya, soğuk hava deposu, eğitim salonu ve üç tip olmak üzere 52 adet hayvan kulübesi ile bir adet büyükbaş hayvan barınağı, kedi evi, karantina bölümü ve otopark yer alacaktır. Bu çalışma çerçevesinde, sokak hayvanları için ilçelerimizde istasyonlar kurulması ve anında müdahaleyi sağlayacak Mobil Kısırlaştırma ve Hayvan Ambulansı alımlarının yapılmasını da projelendirdik.

Bugün yeniden hayvan barınağı ile ilgili benzer bir durumla karşı karşıyayız. Yaşanan üzücü olayla ilgili ilk günden itibaren barınak bünyesinde görev yapan 1 sorumlu, 3 yardımcı teknik personel ve 4 saha personeli hakkında soruşturma başlattığımızı, eks olan 6 köpeğimizi otopsi işlemleri için Elazığ’a gönderdiğimizi belirtmek; bu olayla ilgili tarafımızdan kaynaklanan en ufak bir hatanın dahi sorumlularını açığa çıkaracağımızı ifade etmek isteriz.

Bununla birlikte, olayın kamuoyuna yansıyan biçimi ile yüksek sayıda hayvan öldürüldüğüne dair iddialar hiçbir biçimde gerçeği yansıtmamaktadır. Hayvan barınağında 10 yılın üzerinde hala yaşayan köpeklerimizin bulunduğu gibi 50’nin üzerinde engelli hayvan da uzun zamandır burada yaşamaktadır. Bunun bilinçli bir şekilde linç kampanyasına dönüştürülmek istendiğinin farkındayız. Bizim için insan ne kadar değerliyse, doğa ve doğayı oluşturan canlı-cansız tüm varlıklar da aynı derecede değerlidir. Bu konuda kapımız kentteki tüm doğa ve hayvan severlere açıktır. Sıkıntıları ve sorunları aşmak ancak ve ancak kent olarak bir arada durmamıza bağlıdır.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.