8’inci “Muhtar Saati toplantısı gerçekleştirildi

Gerçekleşen 8’inci “Muhtar Saati” uygulamasında açıklamalarda bulunan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, toplanan katı atık ve çöplerin şuanda vahşi şekilde depolandığını, kentin bu eksikliğini gidermek için 2020’de Katı Atık Çöp Ayrıştırma Tesisi projesini hayata geçireceklerini söyledi.

8’inci “Muhtar Saati toplantısı gerçekleştirildi
13 Aralık 2019 Cuma 17:24

“Muhtar Saati” uygulamasının 8’incisi Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığındaki toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdür Yardımcısı Sırrı Büyükpolat, Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ daire başkanları, kamu kurumu müdürleri ile muhtarlar katıldı.

“Kenti 21’inci yüz yıla hazırlıyoruz”

Kentin gelişme ve kalkınması için Diyarbakır Yenilik ve Ar-Ge Formu’nun kuruluşunu gerçekleştirdiklerinin müjdesini vererek konuşmasına başlayan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, belediye ve birçok kurumun desteğiyle kenti 21’inci yüz yıla hazırladıklarını ifade etti. Diyarbakır’ı bilgi teknolojisiyle buluşturmak, insanlardan ve çocuklardan başlayarak bireylerin doğru eğitimle kentte ve ülkeye değer katmasını sağlayacak bir çaba içinde olduklarını kaydeden Sayın Güzeloğlu, “Bu Türkiye’nin 2023 hedefleriyle uyumlu bir çalışma. 2002’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) 0,28’lerdeydi bugün  % 1’i geçmiş durumdayız. Bu çok iyi bir rakam ama tabii yetmez. Hedefimiz Türkiye’nin yükselen boyutunda Diyarbakır’ın katkısını artırmak. Özellikle ekonomik kalkınmada bilgi teknolojisi ve bilgi sürecinde çocuklarımızdan başlayarak şirketlere kadar yenilikçilik başlığında Diyarbakır’ı çok güçlü bir hale taşımak. Bu sabah protokolü imzaladık hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“Çocukların başarısı için çalışıyoruz”

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve katkısıyla çocukların sınavlardaki başarılarını artırmak noktasında yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Güzeloğlu,  “İlimiz genelindeki 8’inci ve 12’inci sınıflardaki bütün çocuklarımızın konu olacağı bir sınav dizisinin ilki yapıldı. Bunun tüm giderlerini Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Amacımız her bir çocuğumuzu merkeze almak ve geleceğe daha güzel hazırlanmasını sağlamak. Hiçbir çocuk arasında ayrım yapmadan her birinin sınavda ve gelecek noktada başarısına katkıda bulunmak. Yıl sonuna kadar bu sınavlar dizisi 8 sınav şeklinde devam edecek. Bu durum eğitimimize büyük katkılar sağlayacak” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin 1 milyar 230 milyon, DİSKİ’nin ise 450 milyon TL  olduğunu ifade eden Güzeloğlu,  “Ortaya 1 milyar 700 milyon aşan bir bütçe büyüklüğü çıkıyor. Burada muhtemelen cari toplamdan baktığınız zaman yatırım bütçesi de en azından 500 milyon TL’nin üzerinde düşünüyoruz. Çalışmalarımız ve bağlantılarımız o yönde. 2020 yılı içerisinde Diyarbakır’ın çok önemli bir meselesi olan Katı Atık Çöp Ayrıştırma Tesisi’nin hem ihalesi hem hayata geçmesi için adım atacağız. Diyarbakır’da günlük toplanan katı atık ve çöpler şuanda maalesef vahşi şekilde depolanıyor. Bu durum kent için sürdürülemez bir eksiklik. Bu tesis üzerinden belki de enerji üretimini gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“Enerji giderlerini en aza indireceğiz”

2020 hazırlığında DİSKİ’nin enerji giderlerini en aza indirmek için güneş enerjisi santralleri üzerinde çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Güzeloğlu, bu sistemi diğer organize sanayi bölgeleri ve üretim merkezlerine de taşımayı düşündüklerini söyledi. Enerji maliyetlerini en aza indiren ekonomik bir yatırımla belediyenin gelirlerini artıracaklarına dikkat çeken Güzeloğlu, bu projeler konusunda sona yaklaştıklarını dile getirdi.

DİSKİ gelirlerini artırdı

Güzeloğlu’nun ardından konuşan DİSKİ Genel Müdür V. Dr. Ahmet Naci Helvacı, yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Su kayıp ve kaçağının önüne geçmek amacıyla yeni bir proje hazırladıklarını ve bunu yakın zamanda hayata geçireceklerini kaydeden Helvacı, mali anlamda DİSKİ’nin gelirlerini artırdıklarını ve 3 ayda 6 bin yeni abone işlemi yaptıklarını söyledi.

“Muhtar Saati” uygulaması mahalle muhtarlarının sorunlarını dile getirmesiyle ve sorunların çözümü noktasında yetkililerin verdikleri yanıtlarla sona erdi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.