AÇSH’den 400 kişilik grupla Zerzevan kalesi ziyareti

​​​​​​​Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü üç yüz ellisi çocuk olmak üzere 400 kişi ile birlikte Roma İmparatorluğunun Sınır Garnizonu Zerzevan Kalesi’ne bugüne kadar yapılmış en büyük grup ziyaretini gerçekleştirdi.

AÇSH’den 400 kişilik grupla Zerzevan kalesi ziyareti
25 Haziran 2019 Salı 11:46

Devlet Korumasındaki çocukların çevreye yönelik farkındalığını arttırmaya katkı sağlamak, birbirleriyle olan iletişimini daha güçlü hale getirmek amacıyla Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün çocuk evlerinde uygulamaya koyduğu  “Farkındalık Saati” uygulaması içerisinde yer alan “Yakın çevremizi tanıyalım” konusu çerçevesinde Devlet korumasındaki çocuklar, Proje Birimi tarafından yürütülen “Gençlikle El Ele” projesi kapsamındaki kurslardan ve Sur Aile Destek Merkezindeki kurslardan faydalanan aileler ve çocukları ile birlikte “Kültürel Mirasımıza Sahip Çıkıyoruz”, Zerzevan’ı Resmediyoruz” temasıyla gezi programı düzenlendi.

“ÇOCUKLARIMIZIN TARİH, KÜLTÜR VE ÇEVRE BİLİNCİNİ ARTTIRIYORUZ”

Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar, burada çocuklara hitaben yaptığı konuşmada, kültürel değerlerimize sahip çıkmanın önemine vurgu yaparak  çocuklarımızın tarih, kültür ve çevre bilincini artırmak ve kültürel mirasımızı tanıtmak amacıyla böyle bir gezi gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaşadığımız toprakları tarihi, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile tanımanın önemli olduğunu ifade eden Açar,  “Bu vatan bizim, kolay yurt sahibi ve vatan sahibi olunmuyor, nasıl bir vatana sahip olduğumuzu bilmemiz gerekiyor ki dünya üzerinde güvenli bir şekilde yaşayalım. Burası bizim göz bebeğimiz en iyi şekilde muhafaza etmeliyiz” diye konuştu. .

“ÇOCUKLAR MÜZİK EŞLİĞİNDE ZERZEVAN’I RESMETTİ”

Diyarbakır Çınar İlçesi sınırlarında; Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan, Mithras Tapınağı'nın da bulunduğu 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'nde arkeolog refakatinde yerleşim alanı gezilirken; resim atölyesi kursiyerleri tarafından resim yapıldı, müzik atölyesi kursiyerlerinden oluşturulan koro Diyarbakır türküleri seslendirdi, taekwondo gösterisi ve folklor oyunları sergilendi.

“ZERZEVAN’IN ÇEVRESİNDE TEMİZLİK YAPTILAR”

Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar’ın eşlik ettiği gezi programında piknik yapıldı, gezi sonunda tüm gezi kafilesi tarafından çöp ve atıklar toplanarak alan temizliği yapıldı, çevre bilinci ortaya kondu.

ZERZEVAN KALESİ

Askeri yerleşim antik yol güzergahında, 124 metre yükseklikteki kayalık bir tepede bulunan Zerzevan Kalesi, Amida ile Dara arasında stratejik bir noktada yer alıyor. Yerleşim konumu itibarıyla bütün vadiye hakim, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir Roma sınır garnizonu olan kale aynı zamanda Roma-Sasani arasındaki büyük mücadelelere de sahne oldu.

Roma'daki ismi "Samachi" olan yerleşimin ilk inşa edildiği dönem hakkında devam eden kazılar ile kesin bilgilere ulaşılacak. Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (M.S. 491-518) ve Justinianos I (M.S. 527-565) dönemlerinde onarılarak, bazıları ise yeniden inşa edilerek mevcut haline getirildi.

60 dönümlük alanda 12-15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı bulunan kalenin üstü kadar altı ile de tarihe ışık tutuyor.


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.