Bağlar Belediyesi’nin Asfalt Plenti Tesisi törenle açıldı

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Bağlar Belediyesi tarafından yapılan Asfalt Plenti Tesisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bağlar Belediyesi’nin Asfalt Plenti Tesisi törenle açıldı
19 Kasım 2019 Salı 10:18

Bağlar Belediyesi tarafından yapılan ve Karacadağ eteklerinden çıkan bazalt taştan asfaltın üretildiği Asfalt Plenti ve Kırma Eleme Tesisinin açılışı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Bağlar ilçesi Körtepe Mahallesi’nde bulunan tesisin açılışına Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikçi, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç, sivil toplum örgütlerinin başkanları ile vatandaşlar katıldı.

‘Diyarbakır'a hizmet etmeye en büyük şeref ve onur olarak saymaktayız’

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ile ekibine teşekkür ederek açılış konuşmasına başlayan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “31 Mart seçimlerinden bu yana aslında çok kısa bir zaman oldu ama değişimi anlamak ve farkı ortaya koymak için yeter de artar bir süre. Bağlar gibi ismi ile müsemma Diyarbakır'ın bağlarıyla bir dönem anılan bu güzel beldesi ne yazık ki belediye olduğundan bugüne hizmet anlamında belki de en eksik kalan ve en şanssız beldesi oldu. Fiziksel alt yapıdan sosyal üst yapıya kadar milletin hizmeti için gönderilen kaynakları Bağlar'da yaşayan aziz ve değerli hemşerilerimize aktarmak yerine ihanetin düşüncesine sahip olanlara, onun destekçilerine ve Kandil’e kadar uzanan bir zincire kadar aktaran zihniyet Bağlar insanının gelişmesinin, kalkınmasının, iyiye gitmesinin ve iyiye yaşamasının hep önünde engel oldu. Bu Bağlarda da böyleydi, Diyarbakır’da da bölgede de böyleydi” dedi.

Diyarbakır’ı geleceğe hazırlama sorumluluklarının olduğunu söyleyen Güzeloğlu, “Diyarbakır kadim geçmişinden gelen büyük birikimini insanlık tarihine şehadet eden her taşı ve köşesiyle bunun izlerini taşıyan bir medeniyet birikimini ve şüphesiz Türkiye'nin kalkınma ve gelişmesinde bölgesel ölçekte uluslararası alana coğrafyaya açılacak bir ticaret bir sanayi ve üretim merkezi kimliğini barındırmaktadır. Bizler bu kararlılıkla Diyarbakır'ın her köşesine, her kişisine ve her meselesine dokunarak bu büyük geleceğe Diyarbakır’ı hazırlamak zorunda ve sorumluluğundayız. Emaneti devraldığımız andan itibaren Diyarbakır'a hizmet etmeye en büyük şeref ve onur olarak saymaktayız. Allah bizleri, hiçbirimizi mahcup eylemesin” ifadelerini kullandı.

‘Belediyenin bütün görevi beldesinde bulunan insanların hayatını güzelleştirmek ve kolaylaştırmak’

Belediyeler noktasında devletin terör işbirlikçilerine karşı kararlılığının açık olduğunu kaydeden Güzeloğlu, “Millete hizmet yerine hıyanet eden, kaynakları milletin ihtiyacı yerine terör örgütüne ve işbirlikçilerine tahsis eden, bölücü terör örgütü PKK'ya, uzantılarına ve işbirlikçilerine destek veren zihniyet karşısında devletin ve yargı organlarının kararlılığı açıktır” dedi.

Belediyelerin millete hizmet etme yeri olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Belediyenin bütün görevi beldesinde bulunan insanların, o şehrin ve sakinlerinin hayatını güzelleştirmek, kolaylaştırmak onlara altyapıdan üst yapıya güzel bir belde sunmaktır. Biz Diyarbakır'ın gücünü biliyoruz. Diyarbakır'ın kapasitesini zenginliğini ve Diyarbakır insanından bu noktadaki her şeyi hak eden duruşunu biliyoruz. Bu gayret ile çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda ve her noktada Diyarbakır’ı kaybettiği yılları en kısa sürede telafi edecek, birikimi ve derinlikleriyle, zenginlik ve güzellikleriyle, Türkiye'nin gelişmesine çok büyük bir katkı koyan, bir tarih, ticaret, ekonomi, turizm merkezi ve Büyükşehir haline inşallah getireceğiz. Bu konudaki kararlılığımız açıktır” şeklinde konuştu.

‘Diyarbakır hak ettiği gelişme ve kalkınma noktasına ulaşacaktır’

Büyükşehir Belediyesi, Bağlar Belediyesi ve görevlendirme yapılan diğer belediye başkan vekilleriyle birlikte Diyarbakır'ın her meselesinin yanında olduklarını dile getiren Güzeloğlu, “Bundan hiç şüpheniz olmasın. Göreceksiniz çok kısa süre içerisinde yılların ihmali, çözülmez görülen, artık, neredeyse bu aşılmaz denilen bütün meseleler bir bir aşılacak ve inşallah Diyarbakır hak ettiği gelişme ve kalkınma noktasına ulaşacaktır. Bakınız bugünkü tesiste millete hizmetin çok özel ve güzel bir örneği. Belediye Başkanım bundan kısa bir süre önce bana bahsetti. Dedi ki; Sayın Valim Bağlar’ı değiştirmek, Bağlar’ı güzelleştirmek, Bağlar insanına hak ettiği hizmeti vermek istiyoruz. Bundan daha güzel, daha doğru bir talep ve beklenti olabilir mi? İşte asfalt, temel bir gerekliliktir. Bakın bir belediye altyapıda, asfalt, yol, su kanalizasyonu yapmak mecburiyetindedir. Bunu yaptığımız zaman zaten siz en temel görevi ve sorumluluğu yerine getireceksiniz ama neylersiniz ki 30-40 yıllardır milletin kaynaklarını millete harcamayanların ihmali ve ihaneti yüzünden bugün bu meseleler Bağlar'da da Diyarbakır'da da bin 47 Mahallesi'nin her noktasında hissediliyor. Sıklıkla söylüyorum bakınız 3 aylık bir dönem oldu Büyükşehir'i, emanetini devraldığımızdan bu yana. Şu kısa sürede bile Büyükşehir Belediyesi olarak 731 kilometre asfalt yapıldı. 42 bin 400 metrekarelik bir temel alt yapı malzemesi üretildi. 3 bin 800 metrekarelik parke altyapısı döşendi. 5 bin metrekareye yakın kaldırım hizmeti gerçekleştirildi. Temel malzemesinden başlayarak hizmetlerde kaybedilen bu zamanların telafisi için çok yoğun bir çaba sergilendi. Şimdi Bağlar’ın bu ortaya koyduğu kapasite şüphesiz birçok alanda işimizi kolaylaştıracak. El ele, gönül gönülle net olarak söylüyorum en geç 2 yıl içerisinde Allah'ın izniyle, Cumhurbaşkanı’mızın güveni, desteği, hükümetimizin bütün bakanlarımızın katkısı ve desteği sayın milletvekillerimizin desteğiyle ve bizlerin de gayretiyle Diyarbakır'ın hiçbir mahallesi, hiçbir mezrası, hiçbir yaşayan ve yol isteyen beklentisi dahi eksiksiz tamamlanacak. Gerek yol, gerek su konusunda yaşanan bütün sıkıntılar. Allah'ın izniyle çözülüp bitecektir. Bundan hiç şüphe etmeyin. Bu noktada bir şeyin daha altını çizmek istiyorum. Biz işi öylesine bir iş diye değil, kalıcı bir iş diye yapacağız. Nitelikli, kaliteli, 2-3 yıla değil, yıllara meydan okuyacak bir nitelikte yapacağız. Çünkü bize emanet edilen her bir kör kuruşun yetim hakkı olduğunu, Beyt'ül mal olduğunu, emanet olduğunu biliyoruz. Bu emaneti kullanırken vicdana hakka, hukuka, fenne ve bilime uygun olarak, bunu harcamanın mesuliyetini de idrak ediyoruz” dedi.

‘Çok ekonomik bir tesis’

Açılışı yapılan tesisin özelliklerinden birinin de çok ekonomik bir tesis olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Bakınız, bu tesisin özelliklerinden biri de çok ekonomik bir tesis. Bazalt gibi asfaltın en kaliteli girdi elemanının yapı malzemesini bugün kullanıyor ve asfalt girdisinde bazaltı bu coğrafyanın bize Allah'ın bahşettiği zenginliği kullanıyor ve nitelikli olarak sıcak karışım olarak yıllara meydan okuyacak bir kalitede bu asfaltı üretmek ve en ekonomik bir şekilde millete sunmak iddiasını taşıyor. İşte yapacağımız bütün işlerde bakışımız bu. Allah, millete hizmet yolunda ve bu niyet doğrultusunda bu mübarek beldeye ve Diyarbakır'a hizmet etmeyi nasip eylesin. Değerli arkadaşlarım, bugün hakikaten çok güzel bir gün. Değişen hizmet anlayışımızı millete dokunan bakışımızı ve hizmeti başlatan bir performansımızı ortaya koyuyor. Şüphesiz Bağlar’ın yol altyapısından başlayarak, fiziksel noktadaki eksiklikleri, hak ettiği, özellikle sosyal ve toplumsal anlamda kentsel dönüşümden bütün beklentileri ve “Yok mu sesimi duyan? Yok mu yardıma koşan?” diye varsa bir kişi bile, onun sesini duyarak onun gönlüne ulaşan bir sosyal belediyeciliği hem Bağlar’da hem Diyarbakır'da inşallah hakim kılacağız. Ben bu güzel tesisi ve hizmeti hayata geçiren gayretiyle heyecanıyla hakikaten Bağlar’a dokunan ve çok kısa zamanda Bağlar insanının gönlünde yer alan Belediye Başkanımıza, ekibine, Meclis Üyelerimize ona katkı veren muhtarlarımız dahil bütün arkadaşlarına, teknik personeline teşekkür ediyorum. Asfalt plenti ve Kırma, Eleme tesisimizin önce Bağlar’a, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Güzeloğlu ve protokolde bulunan diğer davetliler tarafından tesisin açılış kurdelesi kesildi. Açılışın ardından Güzeloğlu, üretime ve ekonomiye büyük katkı sunması beklenen ve yıllık 600 bin ton sıcak asfalt üretilmesi hedeflenen tesiste incelemelerde bulunarak görevlilerden bilgi aldı.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.