"Bıkmıyoruz, usanmıyoruz çünkü yakınlarımızın akıbetini soruyoruz"

8 yıldır kesintisiz bir şekilde yapılan kayıp yakınları eylemi bu hafta da İHD Diyarbakır Şube Binasında gerçekleştirildi. Rıdvan Karakuş’un gözaltında kaybedilişinin hikayesinin anlatıldığı bu haftaki eylemde konuşan İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, geçmişe bir ışık tutulmalı bu karanlık yaşananların ve yaşatılanların ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

"Bıkmıyoruz, usanmıyoruz çünkü yakınlarımızın akıbetini soruyoruz"
12 Mart 2017 Pazar 12:51

Kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi tarafından 2009 yılında başlatılan ve kesintisiz bir şekilde her hafta Cumartesi günleri “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganıyla yapılan oturma eylemi OHAL kapsamındaki yasaklar nedeniyle bu hafta da İHD Diyarbakır Şubesi’nde yapıldı. 422’ci kez gerçekleştirilen eyleme kayıp yakınları ve İHD yöneticileri katıldı.

“Bıkmıyoruz, usanmıyoruz”

İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, her hafta bıkmadan usanmadan yılmadan yakınlarının akıbetini sormaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın oturma eylemimizin 422’sini gerçekleştiriyoruz. Biz insan hakları savunucuları ve kayıp yakınları olarak 422 haftadır kayıplarımızı yakınlarımızın akıbetini buradan ve başka yerlerden sorduk sormaya devam ediyoruz. Her zaman söylediğimiz şeyi her hafta tekrar ediyoruz bıkmıyoruz usanmıyoruz yılmıyoruz çünkü yakınlarımızın akıbetini soruyoruz yakınlarımızın akıbetini sorarken geçmiş yıllarda birçoğumuzun gözü önünde yakınlarımız gözaltına alındılar ve ortadan kaybedildiler. Bizde geri kalanlar aileleri yakınlarımızın gözaltına alanların yakınlarımızın başına neler getirdiklerini nereye götürdüklerini nasıl katledildiklerini her zaman soruyoruz ve sormaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki 1990’lı yıllarda güvenlik güçleri yakınlarımızın birçoğuna keyfi muamele ederek gözaltına alıp katledip asit kuyularına atıp ve başka feci şekilde katlettiklerini biliyoruz. Bunları biz birçok kez dile getirdik yine getireceğiz ta ki adalet yerini bulana kadar biz susmayacağız” dedi.

“Hakikatler komisyonu kurulmalı”

İnsanlara yaşatılan bu karanlık olayların suçsuz yere katledilen gözaltında kaybettirilen bu vatandaşların hesabının sorulması gerektiğini belirten Örhan, “Birçok kez birçok aile belge sundu şahit sundu bu konuda yakınlarının nasıl katledildiklerine ispatlar olmasına rağmen maalesef yargı hiçbir şekilde hiçbir güvenlik gücünü yargı önüne çıkarıp maalesef yargılanmadı. Asıl bize acı veren de budur. Biz söylediğimizi tekrarlıyoruz. Biz yakınlarımızı kimin kaybettiğini biliyoruz. Siz bunları yargılamalısınız, yargı görevini yerine getirmelisiniz. Çünkü bu insanlar suçsuz yere katledildiler, kaybedildiler ve yok edildiler ardında aileleri kaldı yetim çocukları kaldı. Bunların hesabı mutlak şekilde sorulmalıdır. Bunlar cezalandırılmalıdır failleri belli olan kişilerin mutlak suretle ağır cezalara çarptırılmalıdır. Hakikatler komisyonu kurulmalı ve geçmişle yüzleşmelidir. Hükümet bu konuda bir adım atmalıdır çekinmemelidir. Geçmişe bir ışık tutulmalı ve bu karanlık yaşananlar yaşatılanlar ortaya çıkarılmalıdır. Bu vesileyle Biz tekrar çağrı yapıyoruz. Biz insan hakları savunucuları ve kayıp yakınları olarak hakikatlerin araştırılması komisyonun kurulmasını gerektiğini savunuyoruz. Bu nedenle her hafta burada bir kaybın hikâyesini dile getiriyoruz. Ve yargıdan mutlak suretle bir adım atmalarını bu kişileri mutlaka yargılanmalarının çağrısını tekrar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Avusturya’ya kaçak yollarla gidiyordu

Yıllar önce gözaltındayken kaybolan Rıdvan Karakuş’un hikâyesi İHD Diyarbakır Şube yöneticisi Emin Ermin tarafından okundu. Rıdvan Karakuş’un hikâyesi ise şöyle;

Rıdvan Karakoç 1961 yılında Ağrının tutak ilçesinde doğdu. 15–16 yaşlarında ailesi ile birlikte İstanbul’a göç ettiler babası din adamıydı, Arapça ve Farsça biliyordu. İstanbul’a geldiklerinde diyanet işlerinde çalışarak ailesini geçindirdi. Rıdvan İlkokulu ağrıda bitirdi. İstanbul’a geldikten sonra okumadı çeşitli işlerde çalıştı. Ekonomik nedenlerden dolayı Avusturya ya gitti, orada evlendi. Ve bir kızı oldu. Avusturya ya kaçak yollarla gidiyordu, en son gittiğinde pasaportuna “ Avusturya’ya giremez” kaşesi vuruldu, bir daha gidemedi.

Ailesiyle gizlice görüşüyordu

1994’ün Temmuz ayında bir arkadaşı gözaltına alındıktan sonra polis Rıdvan Karakoç da aramaya başladı. Evine baskın düzenleyen polisler bütün evi aradılar, Rıdvan’ı bulamadılar. Polisler Rıdvan’ın kardeşi Hasan’ı da gözaltına aldılar. Hasan 14 gün gözaltında kaldı, sonra mahkemeye çıktı, serbest bırakıldı. O geceden sonra Rıdvan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıktı. Arandığı için eve gelmiyor, ailesi ile gizlice dışarıda görüşüyordu. O dönemde muhtardan avukatına vekâlet çıkartarak posta ile gönderdi ve telefonda “ ben sizi her hafta arayacağım, eğer aramazsam bilin ki beni gözaltına aldılar ve öldürdüler” dedi. Ailesi kendisinden en son 20 Şubat 1995’te haber aldı. O gün ağabeyi Abdurrahman’ı aradı, elbise ve harçlık istedi bırakabileceği yeri söyledi. Ağabeyi istediklerini hazırladı ve söylediği yere bıraktı. Fakat Rıdvan gelip onları almadı. Bu arada yıllarca oğlunun akıbetini soran Asiye ana oğlu Rıdvan’ından haber alamadan yaşamını yitirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.