Bismil’de esnaf ve halk buluşması

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Bismil’de esnaf ve halk buluşması gerçekleştirerek sorun ve talepleri dinledi.

Bismil’de esnaf ve halk buluşması
21 Kasım 2019 Perşembe 10:13

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, ilçe ziyaretlerini sürdürüyor. Bismil İlçesi'ni ziyaret eden Güzeloğlu, kanat önderleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Bismil 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Güzeloğlu'nun yanı sıra Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kerem Süleyman Yüksel, Vali Yardımcısı ve DİSKİ Genel Müdür V. Ahmet Naci Helvacı, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, kamu kurum müdürleri, Bismil İlçe protokolü, kanat önderleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Hizmet anlamında 17 ilçenin fiziksel altyapısından başlayarak sosyal üst yapı yatırımlarına kadar ekonomik ve sosyal kalkınmasını çok önemsediklerini kaydederek konuşmasına başlayan Güzeloğlu, “Artık Diyarbakır'ın bütün olarak Bismil'in ilçe kimliği ile İlçe merkezi olarak ertelenen ötelenen ihmal edilen ve şehircilikten başlayarak ekonomik kalkınmanın gerekliliği noktasında bugüne kadar gerçekleştirilmeyen bütün hizmetlerinde hayata geçirme kararlılığını temsil ediyoruz. Bu en doğal beklenti ve en doğal hak. Maalesef Diyarbakır'ın, Bismil'in doğal gelişme dinamiğine ve kalkınma perspektifine eğer bu ihanet örgütü PKK, onun uzantısı siyasal çizgisi ve temsilcileri müdahale etmese kalkınmanın ve gelişmenin önüne set çekmeseydi bugün hem Bismil hem Diyarbakır çok daha ötede ve çok daha güzel bir yerdeydi. Maalesef milletin memleketin, ilin ve ilçenin hayrına her ne varsa hepsini bir set çekmenin bunlara engellemenin gelişme ve kalkınma adına her ne varsa bunların karşısında duran bir kör ihanet ideolojisinin yarattığı ve yaşattığı bedeller sonucunda bugün birçok mesele hala çözümsüz ve karşımızda sorun olarak durmaktadır. Bugün hamdolsun Türkiye içte ve dışta bir büyük kararlılığın adı ve gelişme ve kalkınmasına tehdit olan bütün terör örgütlerinin içte ve dışta karşısında duran güçlü bir iradenin adıdır. Son terörist ve terör destekçisi etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek, bir an bile durmadan hedefe kararlılıkla yol alınıp gidilecektir. Milletin hakkını millete hizmet için kullanmayanlar millete hizmet değil hıyanet içinde olanlar hukukun karşısında hesap verecektir. Terör örgütünün destekçisi ve lojistik sağlayıcısı olanlar bu zihniyeti taşıyanlar hukukun karşısında hesap verecektir. Kaybedecek zamanımız yok. Kaybettirdikleri yıllar karşısında bizim o kaybettiğimiz yılları çok kısa bir zamanda kazanma zorunluluğumuz ve mecburiyetimiz vardır.

‘Devletin kararlılığı milletin desteği ile huzur ve güven ortamı içerisinde bugün geleceğe kararlılıkla yürüyoruz’

Türkiye'nin en verimli en güzel en bereketli ovasının sahibi Bismil, alt yapıdan üst yapıya kadar bugün hala birçok sorunun içinde ise hep bu zihniyetin ve kör ihanet ideolojisinin yarattığı ve yaşattığı bir bedeldir. Biz yapalım derken yıkalım diyen zihniyet biz iş, aş derken bunları düşünmeden memlekete acı gözyaşı getiren zihniyetin ödettiği bedeldir. İşte Esnaf Odaları burada, Bismil'in esnafları karşımda. Dertleri esnafın işi, aşı, ekmek teknesi huzuru güveni değil tam aksine bunların istismar edilerek bu kentlerin geri kalması ve geri bıraktırılması. Esnafın dükkânını kapatması, yaşattığı acılarda aylar yıl boyu yıllar boyu sıkıntı yaşaması… Bunları geride bıraktık çok şükür. Devletin kararlılığı milletin yani sizlerin desteği ile huzur ve güven ortamı içerisinde bugün geleceğe kararlılıkla yürüyoruz. Şimdi size gelmeden Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 3 saat sanayicilerimiz ile bir değerlendirme toplantısı yaptık. Her noktasında Diyarbakır'ın bir heyecan var. Her köşesinde bir gayret, bir çaba var. Daha iyiye doğru daha güzele doğru taşıma ve kalkınma ve gelişme adına hep bir şeyler yapma bugünkü toplantı da budur. Tabii esasen bunları paylaşmak adına, sizlere aktarmak adına ve belki de Bismil ile biraz hasret giderme adına buradayız. Yoksa meseleler önümüzde gündemimizde. İlçe Kaymakamı arkadaşımız belediye başkan vekili olarak görevlendirildiğinde ilk talimatımız hep bu şekilde. Kaybedecek ne bir dakikamız var ne de boşa harcayacak ne de milletin emaneti kör kuruşumuz var. İdeolojik bezirgânlık değil, millete hizmet derdimiz ve davamız var. Yeter. Bu iradeyi bu kararlılığı siz taşıdıkça biz hedefe her geçen gün daha çok yaklaşacağız. Bu memleketin kapasitesini bu memleketin insanına harcayacağız. Bize emanet edileni emanetin sahibine hizmet için kullanacağız. Bismil’in esnafı önümde şimdi sorunlar, talepler… Gerek Başkan gerek Kaymakam Bey… Belediye sitenin içindeki yolu yapmazsa, eğitim verecek okula katkı vermezse bu kentin gelişmesine, altyapısına üst yapısına destek vermezse ne yapar? İdeolojik bezirgânlık papağanlık yapar bazıları da onların şakşakçılığını yapar.

‘Bu millete hizmet edenin başımızın üzerinde yeri var’

Bu millete hizmet edenin başımızın üzerinde yeri var. Ama bu milletin hakkını gasp edenin de hukuk karşısında hesabı var. Bizim kararlılığımız budur. Önümüzde uzun bir yolculuk var. Bismil'in ihtiyaçları var. Sıkıntıları var. Haklı talepleri var. Ertelenmiş bir sürü eksiklikleri var. Bunları yapacak irademiz var. Organize Sanayi Bölgesi dâhil çalışma devam ediyor. Biz bu dertle dertliyiz. Bizim işimiz bu. Gecemiz gündüzümüz bu. Derdimiz bu. Bir büyük ilçe potansiyeli sanayi üreticisi olma gereği var. Binlerin gençlerin iş ve istihdamını çözme gereği var. Bu gayret içerisindeyiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından, esnaf ve vatandaşlar yaşadıkları sorunları dile getirdiler. Güzeloğlu, esnafın Bismil merkezde yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması için ilgili birim amirlerine talimat verdi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.