Bozan: "ithalatı değil, üretimi hedefleyen politikalar izlenmelidir"

Saadet Partisi Diyarbakır il başkanı Fesih Bozan, Türkiye ekonomisi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Bozan: "ithalatı değil, üretimi hedefleyen politikalar izlenmelidir"
10 Kasım 2017 Cuma 18:33

16 yıl tek başına iktidar olan Ak Parti’nin halen ekonomiyi düzelmemişse teşhis ve icraatlarının yanlış oılduğunu belirten  Bozan, “bu 16 yılda Tarım ve Hayvancılıkta dışa bağımlı hale geldik, Sanayi ve teknolojide halen bağımlı haldeyiz, İşsizlik artmış, Enflasyon arıyor, Faizler artıyor, Fakir sayısı artıyor.” Dedi.

Türkiye genelinde, Temmuz ayında açıklanan işsizlik oranı %10.7 iken, Diyarbakırda işsizlik oranı yaklaşık %35 lerde, Türkiye geneli Temmuzda açıklanan Genç nufusun işsizlik oranı 21.1 iken, Diyarbakır da %50 lerde olduğunu ifade eden Bozan, Diyarbakır İşkurda kayıtlı işsiz sayısının 108.900 olduğunu, bunun %52.45’inin yani 57.117 kişinin 30 yaş altında olduğunu söyledi.

Bozan sözlerini şöyle sürdürdü: “Esnaf iş yapamıyor çekini senedini ödeyemiyor. Otellerdeki doluluk %40-50 civarında. Diyarbakır Batıya iş umuduyla sürekli göç veriyor. 2014-2015 Yıllarında 56.025, 2015-2016 Yılı: 55.604 kişi Başta İstanbul, Bursa, Ankara, Antalya olmak üzere batı illerine göç etmiştir. Bir ilde veya bir ülkede sanayi ve teknolojide yatırımlar yapılmadığı sürece işsizliğin giderilmesi ve göçün önlenmesi mümkün değildir.”

ÇÖZÜM İÇİN ÖNERİLER

“Yaşadığımız süreç bize bir daha şu gerçeği hatırlatmıştır. “Sanayide, teknolojide, tarımda ve hayvancılıkta” üretime dayalı politikaları ancak Saadet Partisi ve kadroları yapabilir. Önümüzdeki seçimlerde halkımızın Saadet Partisine vereceği destekle ülkemiz ve milletimiz arzu ettiği ve hasret çektiği üretim ve refahı yakalayacaktır İnşaallah” şeklinde konuşan Bozan,  çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

1- Buğday, arpa gibi serin iklim tahılları ekim alanlarında son yıllarda ortaya çıkan daralmanın üzerinde önemle durulmalı; çiftçi tarafından boş bırakılan tarlalar yeniden üretime kazandırılmalıdır.

2- Üretimde yağışa bağlı olarak görülen dalgalanmaları azaltmak için kuru tarımda uygulanması gereken yetiştirme tekniklerine önem verilmeli; söz konusu alanlarda sulama yatırımları hızlandırılmalıdır.

3- Halen kurak ve yarı kurak alanlarda toprakta yeterli suyun temini için çok büyük (İstanbul’un 8 katı) alanlar nadasa bırakılmaktadır. Söz konusu alanların daraltılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

4- Yerinde sayan ürünü destekleme primleri artırılmalıdır.

5- Tarımın en önemli sorunu yüksek girdi fiyatlarıdır. Öncelikle mazot ve gübrede vergiler kaldırılmalı; diğer girdilerdeki vergi yükü azaltılmalıdır.

6- Çözüm " çifçiyi terbiye edici" ithalat politikasında değil, üretim maliyetlerinin düşürülmesinde, destekleme politikasında ve daha da önemlisi üretim planlamasında aranmalıdır.

7- IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü’nün, tarım/gıda tekellerinin yönlendirmelerine değil; kendi insanımızın ihtiyaçlarına ve ülkemizin iklim ve toprak şartlarına göre planlanmış programlar uygulanmalıdır.

8- Çifçilerimiz, ürün tercihi, ekme ve biçmede bilinçli hale getirmek için, sürekli eğitimlere tabi tutulmalıdır.

SONUÇ OLARAK, ithalatı değil, üretimi hedefleyen, emekten yana, küçük ve orta ölçekli çiftçileri destekleyen tarım politikaları uygulanmalı, sürdürülebilir ve planlı bir tarımsal üretim politikası izlenmelidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet - 12 ay önce
heval oyum sizin bundan sonra