Bu ayağa sağlam raporu verdiler!

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir skandala imza attı. Ayağından ve gözünden engelli olan Mehmet Atakay adlı vatandaşa sağlam raporu verildi.

Bu ayağa sağlam raporu verdiler!
14 Şubat 2018 Çarşamba 13:33

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir skandala imza attı. Ayağından ve gözündün engelli olan Mehmet Atakay adlı vatandaşa sağlam raporu verildi. Malulen emeklilik hakkının 8 ay geciktiğini ve bir mağduriyet yaşadığını belirten Mehmet Atakay, hastane yetkilileri hakkında çok çarpıcı iddialarda bulundu. Hastanenin başhekim vekili Mahmut Taş, olayın savcılığa intikal etmesiyle soruşturma başlatacaklarını belirtirken, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, sağlık kurulu heyetinin tamamen değiştirileceğini ve yeni bir yapılanma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

akat hastaya sağlam raporu neden verilir?

İki yaşından beri sol gözünden ve sol ayağından engeli bulunan Atakay’ın söz konusu iddiaları şöyle: “Bu mağduriyeti bana yaşatan Araştırma Hastanesi heyeti başkanına gittim ve bunun nedenini sordum. Heyet Başkanı bana dedi ki, ‘öyle bir şebeke içine girmiş ki ben 5 aydır buradayım ve o doktorların çoğu değişti. Felçli, yatalak hastaya bile sağlam raporu vermişler. Bunların içinde polisi var, SGK’sı var, yani baş edemiyoruz.’ Yani, benim rapor hakkımı para karşılığında başkasına satıyorlar. Bunun başka bir açıklaması var mı?”

Mehmet Atakay, 42 yaşında ve iki üç yaşlarında iken geçirdiği çocuk felcinden dolayı hem sol ayağından hem de sol gözünden sakatlanmış. Sol ayağı sağ ayağına göre 4 cm kısa ve güçsüz olan Atakay, 15 yıldır protez desteği ile yürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalışan Atakay, 29.06.2016 tarihinde Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesine giderek malulen emekli olabilmek için rapor başvurusunda bulunuyor. Ancak Araştırma Hastanesinden aldığı rapor emekli olabilmesine yeterli değil. Atakay, Araştırma Hastanesinden, yüzde 11 gözünden, yüzde 24 ise ayağından aldığı raporu İl Sağlık Müdürlüğüne giderek itirazda bulunuyor. Atakay, gittiği Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi ve Elazığ Hakem Heyetinden, yüzde 32 göz ve yüzde 42 ise ayaktan engelli raporu alıyor. Atakay, söz konusu bu raporlar sayesinde malulen emeklilik hakkı kazanıyor ancak Araştırma Hastanesinin kendisine sağlam raporu vermesiyle birlikte emekliliğinin 8 ay geciktiğini ve mağduriyet yaşadığını belirtiyor. Ancak Atakay, yaşadığı mağduriyet üzerinden başka ve çok vahim bir iddiada bulunuyor.

Atakay’ın Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi heyet başkanının söylediğini iddia ettiği ifadelere göre çok vahim iddialar yaşanıyor. Atakay’ın mağduriyetine yol açan olayların gelişimi ve rapor olayına ilişkin dile getirdiği iddialar şöyle:

Sakat hastaya sağlam raporu neden verilir?

Emeklilik hakkının 8 ay geciktiğini ve bir mağduriyet yaşadığını belirten Atakay, “Bu mağduriyeti bana yaşatan Araştırma Hastanesi heyeti başkanına gittim ve bunun nedenini sordum. Heyet Başkanı bana dedi ki, ‘öyle bir şebeke içine girmiş ki ben 5 aydır buradayım ve o doktorların çoğu değişti. Felçli, yatalak hastaya bile sağlam raporu vermişler. Bunların içinde polisi var, SGK’sı var, yani baş edemiyoruz.’ Yani, benim rapor hakkımı para karşılığında başkasına satıyorlar. Bunun başka bir açıklaması var mı?”

İki yaşından beri sakat

Çocukluğundan beri ayağından sakat olduğunu belirten Mehmet Atakay, “42 yaşındayım. Ben kendimi bildim bileli ayağımda sorun var. Ben iki üç yaşlarında iken olan bir şey. Çocuk felci geçirmişim hem ayağıma hem de gözüme (sol gözüm) vurmuş. Sol ayağım sağ ayağıma göre 4 cm kısadır ve güçsüzdür. Protez takmadan önce ise elimle destek yaparak ancak yürümeye çalışıyordum. Son 15 yıldır yürüme cihazı kullanmadan yürüyemiyorum. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçelerde çalışıyordum” şeklinde konuştu.

Bir hastane sağlam, iki hastane çalışmaz dedi

Emekliliğinin gecikmesine neden olan ve kendisine mağduriyet yaşatan sorunu özetleyen Atakay, şunları söyledi: “Araştırma Hastanesine gittim rapor almak için. Rapor alıp malulen emekli olmak istiyordum. Araştırma hastanesine gittim ama bana rapor verilmedi. Onlara kalırsa ben gözden yüzde 11 ayaktan ise yüzde 24 engelliyim ama bu benim malulen emekliliğim için yetecek bir rapor değil. Yani, sağlam olduğumu ve her işte çalışabileceğimi söylediler. Araştırma hastanesindeki heyet bana rapor vermeyince ben de İl Sağlık Müdürlüğüne itirazda bulundum. Onlar da beni Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesine gönderdiler. Burada ise gözden yüzde 32, ayaktan ise yüzde 42 aldım. Yine Elazığ Hakem Heyetinden de yüzde 32 gözden ve yüzde 42 de ayaktan rapor aldım.”

Korkunç iddialar…

Sekiz ay boyunca yaşadığı mağduriyeti sorgulama çabası içine giren Atakay, bu süreçte yaşadıklarına ilişkin şu korkunç iddialarda bulundu: “Ancak Araştırma Hastanesinin bana emekliliğim için yeterli olan raporu vermemesi benim emekliliğimi 8 ay geciktirmiştir. Bundan dolayı da ben bir mağduriyet yaşadım. Bu mağduriyeti bana yaşatan Araştırma Hastanesi heyeti başkanına gittim ve bunun nedenini sordum. Heyet Başkanı bana dedi ki, ‘öyle bir şebeke içine girmiş ki ben 5 aydır buradayım ve o doktorların çoğu değişti. Felçli, yatalak hastaya bile sağlam raporu vermişler. Bunların içinde polisi var, SGK’sı var, yani baş edemiyoruz.’ Yani, benim rapor hakkımı para karşılığında başkasına satıyorlar. Bunun başka bir açıklaması var mı? Buraya son bir yılda rapor için başvuran ve sağlam raporu verilen hastaları araştırsınlar ve onları yeniden heyete göndersinler, bakalım gerçekten sağlamlar mı? Hatta ben Araştırma hastanesinin Başhekimine de gittim. Bana dediği şu, ‘ben ne yapayım’. Ben de dedim ki, İl Salık Müdürlüğüne gideceksin gelen itirazların sonucuna bakacaksın ve hastanende neler dönüyor o zaman öğreneceksin.”

‘Kim bırakmıyor doktorlara bu raporları vermeyi?’

Atakay, kendisine çalışmaz raporu vermeyen doktor hakkında da şu iddialarda bulundu: “Aynı şekilde bana Araştırma Hastanesinde raporu veren Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Doktoru Dicle Akdeniz’e de gittim ve neden benim hak ettiğim şekilde rapor vermediğini sordum. Doktor hanıma dedim ki, ben hakikaten sağlam mıyım yoksa sakat mıyım? O da dedi ki, ‘sakatsın’. Selahattin Eyyubi’den ve Elazığ Hakem Heyetinden aldığım raporları gösterdim ve bana kendisinin neden rapor vermediğini sordum. Bana dediği şu: ‘o zaman bize bırakmıyorlardı’. Peki, buradan mağduriyet yaşayan bir vatandaş olarak soruyorum, kim bırakmıyor doktorlara bu raporları vermeyi? Doktora demişler ki, ‘falan orandan girin’. İşte Doktor hanımın ‘Bırakmıyorlar’ ifadesi benim kafama takıldı. Yanımda şahidim de var, oraya bir arkadaşımla (Kutbeddin Yıldız ) gitmiştim. Hastalar olduğu için o gün konuyu fazla uzatmak istemedim ve biz arkadaşımla oradan çıktık. İkinci gün ise yine aynı arkadaşımla doktor hanımın yanına gittim ama önceki gün davrandığı gibi iyi davranmadı. Bana dedi ki, ‘istediğin yere git şikayet et, benim kocam avukattır’. Ben bu yaşadıklarımı savcılığa da gidip tek tek anlatacağım.”

Yaşadığım mağduriyetin bir yaptırımı olmalı!

Yaşadığı mağduriyeti başka hastaların da yaşadığını ifade eden Atakay, “Benim istediğim nedir bana bir vatandaş olarak yaşatılan mağduriyetin bir yaptırımının olmasıdır. Kim bilir benim gibi kaç tane hastaya bu mağduriyet yaşatılmış. Ben bu süreçte neredeyse ailemden oluyordum. Emekli aylığım iki ay daha geç çıkmış olsaydı çok farklı sorunlar yaşayabilirdim” diye konuştu.

“Şebeke” iddialarını Atakay’ın arkadaşı Yıldız da tekrarladı

Mehmet Atakay’ın arkadaşı Kutbeddin Yıldız ise Atakay’ın yaşadıklarını doğrular şekilde ifadeler kullandı. Yıldız, şunlar ifade etti: “Biz önce Araştırma Hastanesine gittik ve heyet bize bazı açıklamalarda bulundu. Heyet Başkanı bu doktorların şebeke olduğu, bunların başlarının kim olduğunun belli olmadığı ve onları araştırdıklarını söyledi. Heyet Başkanı bize, Dicle Akdeniz adlı doktorun da Bağlar Semt Polikliniğine sürüldüğünü söyledi. Daha sonra biz Bağlar Semt Polikliniğine gittik. Doktor hanımla görüştük ve o da suçluluğunu kabul etti. Raporu neden vermediğini sorduğumuzda da ‘ben tek değilim, heyette başkaları da olduğu için ben yapamıyorum’ dedi. Sonra kocasının avukat olduğunu ve istediğiniz yere gidin dedi.”

Doktor konuşmadı

Söz konusu iddialar ile ilgili başvurduğumuz Bağlar Semt Polikliniğinde görevli Dr. Dicle Akdeniz ise görüş belirtmek istemediğini ifade ederek, Mehmet Atakay’ın ise “istediği yere başvurması” çağrısını yineledi.

Başhekim vekili: Soruşturma başlatırız

Konuyla ilgili görüştüğümüz Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim vekili Mahmut Taş, söz konusu iddialara ilişkin şunları söyledi, “Olay Savcılığa intikal etmişse biz gerekli soruşturmaları başlatırız.

Sağlık Müdürlüğü: sağlık kurulu heyeti değişecek

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, sağlık kurulu heyetinin tamamen değiştirileceğini belirterek, yeni bir yapılanmaya gidileceğini söyledi.

Kaynak:  Tigris Haber Gazetesi-Ali Abbas Yılmaz

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yorumcu - 12 ay önce
Torpili olmuş olsa ya da birilerine para yedirmiş olsaydı durum kesinlikle Mehmet Atakay'in lehine olmuş olacaktı.
Şahıs kesinlikle ilimizin göz bebeği olan milletvekili sayın Galip Ensarioglu'nin kardeşi Cihan Ensarioglu'na basvurmali. Bu gibi işler onun için cerezdir. Saygılar