Bu hastanede yılda 25 bin bebek dünyaya geliyor

​​​​​​​Diyarbakır başta olmak üzere bölgeye hizmet veren Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde kurulan Gebelik Okulu'nda gebelik öncesi ve sonrası eğitim verilirken, erken doğan bebeklerin anne sütüyle beslenmesi ve annelerinin bebeklerinden uzak kalmaları için Anne Oteli'nde kalıyor.

Bu hastanede yılda 25 bin bebek dünyaya geliyor
14 Kasım 2017 Salı 23:27

Baştabip Yardımcısı Uzman Dr. Muhammet Asena, günlük 70-80 doğumun yaşandığını, yılda ise yaklaşık 25 bin kişinin hastanelerinde dünyaya gözaçtığını belirterek, Sağlık Bakanlığı'nca başlatılan projeler kapsamında 10 ay içerisinde 940 anneye, doğum öncesi ve sonrası eğitim verildi. 13 yataklı anne otelimizde ise erken doğumlarda annelerini bebeklerinden uzak kalmasını önleyerek, bebeklerin anne sütüyle beslenmesini sağlıyoruz. dedi.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Klinikleri Baştabip Yardımcısı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammet Asena, bölge genelinde günlük 9 bin kişiye poliklinik hizmeti verdiklerini bu sayının yılda 2 ila 2.5 milyona çıktığını söyledi. Aynı hastanede günlük 70-80 doğum olayının gerçekleştiğini anlatan Uz. Dr. Asena, bu doğumlardan 7-8'inin ise pramütüre yani erken doğumla dünyaya geldiğini söyledi.

10 AY İÇERİSİNDE 940 KADINA GEBELİK EĞİTİMİ

Hastane bünyesinde kurulan Gebelik Okulu'na 10 ay içerisinde 940 anne ve anne adayına eğitim verdiklerini belirten Ebe Nadire Akgül Karataş, 27 yıllık ebeyim. Gebelik Okulu'nu Şubat 15 tarihinde gebel eğitimine açtık. Gebelik sürecini, bu süreçte oluşabilecek fizyolijik belirtileri, doğum ve doğum sonrası, loğusalık, anne sütü, yeni doğan bakımı, bebek masajı ve banyoya varana kadar bir çok konuda anneleri bilinçlendiriyoruz. Bugüne kadar 940 gebeye eğitim verdik 10 ay içerisinde. Verdiğimiz eğitim sonrası sezeryan oranlarımızda büyük düşüş kaydedildi. Bu anlamda da Sağlık Bakanlığı tarafından sezeryan oranı en düşük olan hastane olarak Türkiye birincilik ödülümüz var dedi.

ÖYLE KOLAY OLDU Kİ 2'İNCİ HAMİLELİĞİ DÜŞÜNÜYORUM

İlk bebeğini burada dünyaya getiren Sezen Oktay, doğumdan 4 ay önce eğitime başladığını ifade ederek, Bebeğim 6 aylık, ben yaklaşık 10 aydır geliyorum. Sancı bölümünde tanıştım. İlgi alakası nedeniyle ben de heves ettim. İyi ki de geldim. Devlet hastanesi ile ilgili olumsuz konuşuluyordu daha önce. Ama burda aldığımız eğitimler sayesinde korkularımızı attık. O kadar kolay oldu ki ikinci bebeğime bile hamile kalmayı düşünüyorum. Hiç bir sıkıntım olmadı. Doğum sonrası da sıkıntı yaşamadım, hemen ayağı kalktım. Evimdeki güveni verdiler diye konuştu.

ALDIĞIM EĞİTİM SAYESİNDE KORKULARIMI YENDİM

İlk bebeğini dünyaya getiren Zübeyde Balıkçı Çoban da, doğum öncesi çok korktuğunu ancak aldığı eğitim sayesinde bu korkularını atlattığını belirterek, Kızım 6 aylık. Doğumdan önce ben de kontrollerle birlikte eğitime de geliyorum. Doğum öncesi çok korkularım vardı. Bu ilk doğum olduğu için çok korkuyordum. Ama aldığım eğitim sayesinde korkularımı atlattım. Kızım şu an 6 aylık ama hala devam ediyorum. Burada çok şey öğrendik şeklinde konuştu.

HAMİLE BÜTÜN KADINLARA TAVSİYE EDİYORUM

Basketbol antrenörü olan ve 7.5 aylık hamile olan Dilek Çetin, eğitimle birlikte çok şey öğrendiğini anlatarak, 7.5 aylık hamileyim, bu ilk gebeliğim. Eşimle birlikte çok araştırma yaptık. Sonra bu okulu duyduk ve eşimle birlikte eğitimlere katıldık. Çok korkularım vardı. Sağolsun aldığımız eğitim sayesinde bu korkularımı büyük oranda atlattık. Doğum öncesi, sonrası, loğusalık dönemi ve yapılması gereke ne varsa her şeyi öğrendim. daha önce çok şey bildiğimi sanıyordum ama burada aldığım eğitim sonrası meğerse hiç bir şey bilmediğimi öğrendim. Hamile bütün kadınlara tavsiye ediyorum ifadelerini kullandı.

BİR YILDA 25 BİN DOĞUM

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Klinikleri Baştabip Yardımcısı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammet Asena, sadece Diyarbakır'a değil bölgeye hizmet verdiklerini belirterek, şöyle konuştu

Hastanemizde yılda 25 bin doğum olayı gerçekleşiyor. Yüzde 92'si normal doğum oluyor. Doğum için bir hazırlık süreci var. Gebelik okulumuzda hamile kadınlara gebelik sürecini anlatıyoruz. Yaklaşık 10 ay önce başladık. 1.5 sene önceden hazırlık süreci var. Eğitimcilerin gerekli eğitimleri alarak buraya gelmesi gibi. Şu ana kadar 940 eğitimli anne var. Çocuklarına nasıl bakacağını bilen, sonraki bebeklerde de gebeliğe hazırlıklı olan annelerimiz var. Polikliniklerimize günlük yaklaşık 2 bin başvuru yapılıyor. Her gelene bu okulu anlatıyoruz. İstediğmiz rakama ulaşamadık. İnşallah bu sayıyı daha yükseğe çekmeyi hedefliyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın politikaları çerçevesinde artık bildiğiniz gibi sosyal güvenliği olmayan bir insan kalmadı. Ekskra, ek bir ücret talep etmeden, düzenli programlarla anne adaylarına eğitim veriyoruz. Belirli günler tespit ediliyor, anne adayları aranarak eğitime davet ediliyor. Diyelim ki anne adayı hamile olduğunu öğrendikten sonra ne yapacağını bilmiyorsa bize başvuuracak olursa ona doğuma kadar, hatta doğumdan sonra da eğitim veriyoruz.

MİSAFİR GELDİĞİ ANNESİNİN EVİNDE ERKEN DOĞUM YAPTI

Bingöl'de evli olan ve ziyarete geldiği Diyarbakır'daki annesinin evinde erken doğum yapmak zorunda kalan Özlem Alanda ise, 2 aydan beri anne otelinde kaldığını ve bu süre içerisinde bebeğini anne sütüyle beslediğini dile getirerek, İlk gebeliğim. Bingöl'den anneme misafirliğe geldim. Ama erken doğum oldu. Erken doğum sebebiyle bebeği küvöze aldılar. 2 ay boyunca küvözde kaldı bebek. Anneme de gidip gelemedim. Burda anne oteli olduğunu söylediler, ben de burada kaldım. Her gün küvözdeki bebeğimi besledim, anne sütü verdim. Burada kaldığım için de hiç bir ücret ödemedim. Şu an çok sağlıklı bir bebeğim var. Yetkililere çok teşekkür ederim. Bu uygulamadan kimsenin haberi yok. Bunun anlatılması, duyurulması gerek dedi.

13 YATAKLI ANNE OTELİ

Diyarbakır'da hasta yakınları için benzer uygulamaları başlatan hastaneler olduğunu ancak, anne otelinin Diyarbakır'da ilk olduğunu belirten Uzman Dr. Asena, şunları söyledi

2012 sonu ve 2013 sonu Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan muhteşem bir proje. Doğum oranımız çok yüksek. Günde 70-80, yılda ise 25 bini bulan doğum oranımız var. Bu süre içerisinde başvuran doğumları normal doğuma teşvik ediyoruz. Normal teşvik ettiğimiz zaman erken doğumlar da oluyor. Günlük 7-8 bebeğimiz bu şekilde erken doğuyor. Biz onları misafir ediyoruz. Bu devasa hizmeti verdiğimiz için, bebeğimiz bazen 20 gün, bazen 1, bazen de 2 ay kalıyor. Bu tür bebeklerin çok iyi beslenmesi gerekiyor. Annesinden uzak kalmaması için böyle bir otel kurduk. Eskiden anneler eve giderdi, kırsaldaki evlerine gitmek zorunda kalıyorlardı. Ama artık anne oteli hizmeti vermeye başladık. Annesi yanında olsun diye şu an 13 yataklı anne oteli ile hizmet veriyoruz. Anneler evde nasıl rahat ediyorsa, televizyon, çamaşarlarını nasıl yıkıyorsa burda her şey mevcut. Aynı rahatlığı sağlıyoruz. İleriki dönemlerde büyüterek çok daha iyi hizmetleri vermeyi hedefliyoruz.


Kaynak: Haberler.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.