Büyükşehir Belediyesinden Kırklardağı açıklaması

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu sabah yıkımına başlanan kırklar dağın’ndaki konutlarla ilgili basın açıklaması yayınladı.

Büyükşehir Belediyesinden Kırklardağı açıklaması
29 Aralık 2017 Cuma 14:18

Kırklardağı’ndaki ucube yapıların yıkılmasının sadece bir yıkım değil, kentin kültürüne ve mirasına sahip çıkmak olduğu ifade edilen açıklamada,  yıkım çalışmalarının hukuk çerçevesinde yapıldığı, Kırklar Dağı'nın yapılaşmasında sessiz kalan bazı çevrelerin bu gün mağdur edebiyatı yapmalarının abesle iştigal olduğu ifade edildi.

Açıklama şöyle:

“Kadim Şehrimizin önemli yerlerinden biri olan türkülere ve efsanelere konu olmuş şehrimizin ve hemşehrilerimizin ortak mekanı olan Kırklar Dağı'nda yer alan konutların yıkımına başlanmış olup konutların yıkımının en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmektedir.

Kırklar Dağı Efsanelere, Türkülere konu olmuş şehrimizin önemli mekanıdır.

Bu Kültürel Mirasın bir türkü tadında kalması ve yaşaması adına "Kırklar Dağının Düzü" yeniden ortaya çıkıyor. Kırklar Dağı'nı beton yığınına çeviren bu ilkel anlayış artık bu kadim şehrin değerleriyle oynayamayacaktır. Bu ucube yapıların yıkılması sade bir yıkım değil bu şehrin kültürüne ve mirasına sahip çıkmaktır.

Kırklar Dağında yer alan ucube yapıların yıkılması kadim bir tarihin şehri olan Diyarbakır'ımızın kültürüne ve tarihine sahip çıkmasının bir gereğidir. Peygamberler, Sahabeler ve Evliyalar Şehri Diyarbakır kadim kültürüne ve değerlerine sahip çıkmaya her zaman devam edecektir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin kültürünün ve ortak mirasının korunması ve geleceğe taşınması önceliklerimiz arasındadır. Devletimizin ve hükümetimizin bize verdiği görevleri en hassas şekilde hukuk ilkeleri çerçevesinde yerine getirerek kadirşinas Diyarbakırlı hemşehrilerimize hizmet etmeye gayret ediyoruz. Kırklar Dağı'nda gerçekleştirilen yıkım çalışmaları da hukuk çerçevesinde yapılmaktadır. Bazı çevreler hemşehrilerimizin ve şehrimizin ortak mirası olan Kırklar Dağı'nın yapılaşmasında sessiz kalırken bu gün mağdur edebiyatı yapmaları da abesle iştigaldir. Şehrimizin ortak mirasını özel mülkiyete açılması şehrin kültürüne ve ortak mirasına sahip olan tüm yaşayanların aslında mağdur edilmesidir. Bu gün tekrardan Kırklar Dağı olması gerektiği gibi tüm Diyarbakırlılarındır.

Hukuk ilkeleri ve yasalar çerçevesinde yaptığımız bu işlemde hiç bir insanımızın mağdur olması söz konusu olmayıp devletimiz ve belediyemiz yaptığı tüm işlemlerde hukuk ilkelerini ve hakları önceliklendirmiş olup yaptığı hiçbir iş ve işlemde vatandaşın mağduriyetine sebep vermemiştir.

Daha güzel Diyarbakır'a birlik ve beraberlik içerisinde umut ve azimle ulaşacağımıza olan en içten inancımızla tüm kıymetli Diyarbakırlılarımıza saygı, sevgi ve en kalbimi muhabbetlerimizi sunarız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat - 12 ay önce
Yıktınız çok güzel imar veren ve buna sebep olanlar cezasızmı kalacak
Avatar
Hikmet - 12 ay önce
Acaba bu dört blok inşaat süresinden dolayımı yıkıl yoksa istimlak edilerek mi yıkılıyor.Topusu olan bitmiş daire sahipleri ne olacak.