Büyükşehir İçkale’ye turizm zabıtası görevlendirdi

​​​​​​​Kısa bir süre önce çalışmaları tamamlanan ve ziyarete açılan İçkale Hazreti Süleyman cami çevresi akınına uğruyor. Çok sayıda vatandaşın yeniden soluk alınabilir bir atmosferde manevi hava ile ruhunu da dinlendirdiği alanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi zabıtaları ve tanıtım personelleri göreve başladı. Zabıtalar arasında Arkeolog olanı da var, 6 dilde tercümanlık yapanı da... 

Büyükşehir İçkale’ye turizm zabıtası görevlendirdi
21 Nisan 2017 Cuma 14:26

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Bircan “2 Kasım itibari ile Büyükşehir Belediye Başkanlığına atanan Sayın Cumali Atilla başkanımızın talimatları doğrultusunda Diyarbakır’ımıza daha iyi hizmeti nasıl sunarız çerçevesinde kapsamlı çalışmalar yapıyoruz ki halkımız da bunu hissediyor. Başkanımız özellikle halkımızın güzelliklerle buluşması ekseninde çalışmalar yaparak insanlarımızın huzuruna, mutluluğuna ve hizmetlerden en iyi şekilde yararlanmaları noktasında gece gündüz büyük gayretler sarf ediyor. Gördüğünüz gibi Hazreti Süleyman camimizin çevresinde düzenlemeler yapıldı, biz birkaç gün önce bu alanı devir aldık ve gereken çalışmaların en iyisini yapmak için startımızı vermiş bulunuyoruz. Bu alanda çok kapsamlı bir çalışma seferberliği içine girdik, burada yalnızca çok özellikli zabıta ekiplerimizin yanı sıra park, bahçe, temizlik ekiplerimizde çalışmalar yapıyor. Bunun dışında Diyarbakır’a daha iyi hizmeti nasıl sunarız noktasında çalışmalarımız devam ediyor.” Dedi.

6 DİLDE HİZMET VEREN SÜPER ZABITALAR

Bİrcan, bölgenin önümüzdeki süreçte turist akınına uğrayacağına dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Batı illerini dolaştığınızda Zabıtaların yabancı dil bildiklerini görebilirsiniz, biz bununla yetinmedik ve 6 dil bilen arkadaşlarımızla birlikte bu önemli bölgemizde görev startı verdik. Turizm zabıtası olan arkadaşlarımız İngilizce, Arapça, Fransızca, Almanca, Zazaca ve Kürtçe dilleri çok iyi bilmektedirler. Bölgemizi ziyarete gelen yabancı veya yerli turistlerimize bölgemizin tanıtımını yaparak aynı zamanda da rehberlik görevini de icra ediyorlar. Burada bulunan diğer ekiplerimiz de alanımızın zarar görmemesi için temizliğini, güvenliğini, bakımını titizlikle yapıyorlar.”

‘REFERANDUM VAR DİYORLARDI!’…

16 Nisan tarihinde gerçekleştirilen referandum öncesi hizmetlerinin göstermelik olduğunu ve referanduma hazırlık çalışmaları olarak değerlendirildiğini belirten bazı kesimlere de gönderme yapan Bircan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Daha önce referandum var, referandum için bunları yapıyorlar, göz boyuyorlar gibi söylemlerle halkımızın kafasını karıştırmak isteyen zihniyetlere aslında bundan sonraki çalışmalarımız ile cevaplar vermiş olacağız. Bakın referandum bitti ama bizim çalışmalarımız referandum öncesinden çok daha hızlı ve kapsamlı olarak,  yine hizmetlerimizi katlayarak devam ettiriyoruz. Bugün Perşembe ve biz bir önceki Perşembe gününden 5 kat daha fazla aktifiz, daha fazla olacakta. Sayın Cumali Atilla beyin gelişi ile birlikte tek amacımız ‘Diyarbakır’a daha iyi hizmeti nasıl sunarım, Diyarbakır’da ki vatandaşlarımız daha fazla nasıl mutlu olabilirler ?’ zihniyeti hakim olmuştur. Özellikle Hazreti Süleyman bölgemize hiçbir dilenci, seyyar satıcı alınmıyor, buna çok önem veriyoruz. Öte yandan Valiliğimiz ve Emniyet Müdürlüğümüzle birlikte de yürüttüğümüz bir çalışmamızda var bu konularda. Özellikle olaylardan dolayı memleketimize gelen Suriyeli vatandaşlar kırmızı ışıklar ve dilencilere yönelik gibi çalışmalarımız var. Gerçi zabıta ekiplerimizin Dilencilere yönelik ciddi çalışmaları var fakat özellikle Valilik, Aile Sosyal Politikalar, Emniyet Müdürlüğü ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa dilencilere yönelik uzun vadeli bir çalışmamız var. Özellikle dilenen çocukları bir merkezde toplayacağız, gün boyunca tüm ihtiyaçları, Eğitimleri ve diğer konularını ile ilgili çalışmalar bu merkezde verilecek ve akşamda evlerine bırakılacaklar.”

‘HAŞEREYLE MÜCADELE ARALIKSIZ YAPILACAK’

Yapılan çevre düzenlemeleri kadar bölgenin ve insanların da korunmasının önemine değinen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Ercan Bircan: “Geçen hafta itibari ile 17 ilçemizde bize bağlı, Büyükşehir Belediyemize ait Sağlık, Sosyal Daire Başkanlığımızda bir ilaçlama ihalemizi yaptık, 57 araç ve 280 personelle tüm Diyarbakır’ın tamamına yönelik bir ilaçlamaya yönelik çalışmamız aralıksız olarak başlayacak. Geçmiş yıllarla kıyas yaptığınızda büyük bir fark görülecektir ilaçlama noktasında, çünkü bizim amacımız sadece Sur dipleri, Diyarbakır Merkez değil, tüm ilçelerimiz, tüm köylerimiz haşereyle, Sivrisinekle, zararlı böceklerle mücadelemiz olacak ki çalışmalarımız başladı. Tek derdimiz Diyarbakır’a daha iyi hizmeti nasıl sunarız konusudur.” Dedi.

‘ZABITALAR BİR HARİKA’

Hazreti Süleyman çevresinde görev yapan bayan Turizm zabıta personellerinden Zelal Özpamuk ise düşüncelerini şu cümlelerle dile getirdi: “Bölgemizdeki vatandaşlarımızın çok daha rahat bir biçimde hizmetlerden yararlanması adın seyyar satıcıları ve dilencileri uzak tutuyoruz, Türkçe bilmeyen yerli veya yabancı turistlerimize yönelik olarak ta 6 dilde kendilerine tercümanlık ta yapıyoruz. Önemli olan insanlarımızın kendilerini rahat ve huzurlu hissetmeleridir ki bu da bizim öncelikli amaçlarımız arasındadır. Diyarbakır halkına hizmet etmek bizim için büyük bir onur ve mutluluktur. Asli görevimiz olan zabıta görevinin yanı sıra sunduğumuz rehberlik hizmetiyle de gelen yabancı turistleri bilgilendirerek kentimizin tanıtımında da etkin rol almak bizleri de mutlu ediyor.”

Yine aynı bölgede görev yapan Turizm Zabıtası Abdullah Kahraman ise çalışma arkadaşlarının tümünün kapasiteli olduğuna değinerek şunları söyledi: “ben 4 dil biliyorum, İngilizce ve Almancada dahil. Kentimize gelen yabancı turistlere yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Gerek kültürel, gerekse güvenlik açısından kendilerine eşlik ediyoruz. Şehrimizin tarihini en iyi şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Diyarbakır’ımıza gelen bir turist genel olarak A’dan Z’ye kapsamlı bilgiler alıyor ve en azından şehrimizin genel özelliklerinden haberdar oluyorlar. Arkadaşlarımız ile koordineli bir ekip olarak çalışıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın arasında Arkeolog olanlar da var, tüm arkadaşlarımız vasıflı. Bilindiği üzere şehrimiz çok büyük tarihi zenginliklere ev sahipliği yapıyor, gelen turistlere gerek Hazreti Süleyman ve çevresi, gerekse de Sur içi bölgemizle ilgili olarak mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.”  

(AHMET BEŞENK)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.