Büyükşehir’den Yenişafak gazetesine cevap

​​​​​​​Diyarbakır Büykişehir Belediyesinin açıklaması şöyle:

Büyükşehir’den Yenişafak gazetesine cevap
08 Ağustos 2019 Perşembe 13:24

06.08.2019 tarihinde Yeni Şafak Gazetesi’nin 1. Sayfasında manşetten yayınlanan ve www.yenisafak.com alan adlı internet sitesinde yer alan “PKK Belediyede” başlıklı, belediyemizi hedef gösteren, çalışanlarımızın kişilik haklarına saldıran, iftira ve hakaret içeren sözde haber, çarpıtma ve gerçek dışıdır.

16 Nisan 2019’da göreve geldiğimiz günden itibaren yaptığımız tüm çalışmalarımızda bu kentte yurttaşlara hizmeti birinci sıraya alarak hareket ettik. Kentimize hak ettiği hizmeti en iyi standartlarda sunarken aynı zamanda emeğin ve emekçinin yanında olmayı bir görev bildik ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte hareket ederek, ihtiyaç duyulan personel açığını kapatmaya çalışarak bu kentte 2,5 yıldır yaşanılan mağduriyetleri adım adım aşmaya başladık.

Bu kapsamda, sözde haberde yer alan “terör örgütü ile irtibatı olduğu gerekçesiyle iş akdi feshedilen 248 kişi işe alındı” iddiası mesnetsiz ve gerçek dışıdır. 16 Nisan 2019 tarihi itibariyle belediyemizin ihtiyaç duyduğu çalışan kadrosu da göz önüne alınarak, haklarında hiçbir soruşturma olmamasına rağmen açıkta bulunan 43 işçi ve memurun işe iadesi sağlanmıştır. Yine, bir önceki dönemde sözleşmeleri feshedilen personellerden 8 kişi açtıkları davaları kazanarak işlerine geri dönmüşlerdir. Ayrıca Zabıta memuru kadrosuna sınavla atanan ancak güvenlik soruşturması nedeniyle işe başlatılmayan 3 zabıta memurunun mahkeme kararı sonucu işe başlamaları yapılmıştır. Benzer bir şekilde taşeronların kadroya geçirilmesi yasasından faydalanmak isteyen ancak güvenlik soruşturması neden gösterilerek kadroya alınmayıp işlerine son verilen 109 kişi Diyarbakır idare mahkemelerine dava açmış ve yapılan yargılamalar sonucunda işe iade davasını kazanmışlardır.  Yargı kararları, belediyeye ulaştıktan sonra 30 gün içinde uygulanması gerektiğinden bize ulaşan bu yargı kararlarının uygulanması kapsamında taşeronluktan kadroya geçiş sürecinde yasal mevzuatın gerektirdiği işlemler yapılmıştır. Bu yargılamalardan Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi müteselsilen sorumludurlar. Diyarbakır Valiliğince de kararlarının uygulanıp uygulanmadığına dair sürekli bir şekilde bilgi istenmektedir. Son olarak da 1 kişinin de iş mahkemesince alınan kararın istinaf mahkemesi tarafından onaylanması sonucu işe iadesi sağlanmıştır.

Bu konuda özellikle belirtmek gerekir ki, yukarıda belirtilen ve mahkeme kararı ile dönen kişilerin önemli bir kısmı, davalarını 31 Mart yerel seçimleri öncesinde kazanmış olmalarına rağmen kayyım yönetimi tarafından adalet karşısında kazanılan bu hak yok sayılmış ve hukuk karşıtı işlem yapılarak bu kişilerin işe iadesi sağlanmamıştır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, belediyemiz personeli olan bir kişi Haziran 2018’de işe iade davasını kazanmış olmasına rağmen Nisan 2019’a kadar iadesi yapılmadığı ve kazanılmış bir hakka rağmen hukuki süreç işletilmediği için belediyemiz tazminat ödemesinde zarara uğratılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir hukuk devleti olduğunu ve mahkeme kararlarının da bu ilkeye binaen bağlayıcılığını unutan kayyım döneminin aksine bizler hukukun bağlayıcılığı ilkesine sadık kalarak iş ve işlemlerimizi yürütmeye devam edeceğiz.

Mahkeme kararları sonucu gerçekleştirilen işe iadelerin yanı sıra 86 kişi süreli ilaçlama işçisi (9,5 ay) olarak işe başlatılmışlardır. Bunlar geçici statüde çalışanlardır ve hukuk dışı herhangi bir işlem mevcut olmayıp yasal prosedür takip edilerek gerçekleştirilmiştir.

Aynı işlemler Belediye kanununa uygun olarak danışmanlık, daire başkanlığı ve genel sekreter yardımcılığı atamalarında da takip edilmiştir. Sözde haberde ismi zikredilen çalışma arkadaşlarımızın hepsi yükseköğrenim gördüğü ve çalışma alanlarına hakim oldukları gibi, aralarında bu ülkenin en iyi üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi görmüş kişiler de vardır. Yine devlet memuru olarak genel sekreter yardımcılığı veya daire başkanlıklarına atanan kişiler belediyeye yeni alınmamış olup, bu ülkede uygulanan yasalar çerçevesinde uzun yıllardır devlet memurluğu yapmış ve haklarında hiçbir yasal soruşturmanın olmadığı kişilerdir. Dolayısıyla belediyemizde işe alımlarda ve atamalarda bazı başka belediyelerin aksine yetenek ve liyakat ön plandadır ve daima böyle olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre her vatandaş kendi fiillerinden sorumludur. Kişileri kendi kimliklerinden çıkararak başka türlü iddialarla hedef göstermeye çalışmak ve kişilik haklarını çiğnemek suçtur. Bu çerçevede Diyarbakır için gece gündüz demeden çalışma yürüten herhangi bir mesai arkadaşımıza yönelik gerçekleştirilen hedef gösterme, taciz ve kişilik haklarına saldırıyı şiddetle kınıyoruz. “Belediyeyi dört ayda PKK kampına çevirdiler” diyerek kendi kendine mahkeme kuranlar, aslında bu ülkede hukuku en çok çiğneyenlerdir. Bu ve benzeri tüm haberlere karşı hem kişisel hem de kurumsal olarak yasal girişimleri başlatacağımızı, tüm asılsız isnatları reddettiğimizi, her türlü hukuki ve cezai haklarımızı saklı tuttuğumuzu değerli kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.