Çermik, Çüngüş ve Ergani mahalle muhtarları Büyükşehir’de

2020-2024 Stratejik Plan Toplantıları kapsamında Çermik, Çüngüş ve Ergani mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, hizmet üretirken hangi mahallenin kendilerine ne kadar oy verdiğine bakmaksızın çalışacaklarını ve her düşünceye açık olacaklarını ifade etti.

Çermik, Çüngüş ve Ergani mahalle muhtarları Büyükşehir’de
18 Temmuz 2019 Perşembe 15:03

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte ilişkin sorunları birlikte tespit edip çözme amacıyla muhtarlara yönelik düzenlediği 2020-2024 Stratejik Plan Toplantıları devam ediyor. Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Çermik, Çüngüş ve Ergani mahalle muhtarlarının katılım gösterdiği organizasyona Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı, ilçe belediye başkan ve eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri, DİSKİ Genel Müdürü Zeki Kantaci, genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları katıldı.

‘Beraber hareket ederek sorunları aşacağız.’

Seçim sürecinde birlikte olduklarını ve bir takım sözlerin verildiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, yaşanan eksikliklerle ilgili eleştiri ile taleplerin kendileri açısından haklı, doğru olduğunu ve bunu ev ödevi olarak kabul ettiklerini söyledi. Bu talep ve eksiklikleri ödev olarak kabul ettikten sonra çalışmalara başladıklarını vurgulayan Mızraklı, muhtarların iyi birer gözlemci olduğuna ve yerel çalışmaları iyice incelediğine dikkat çekti. Çalışmalarda beraber hareket ederek tüm sorunları birlikte aşacaklarına değinen Mızraklı, kırsal alanda başta tarım olmak üzere, gençlerin işsizlik ve göç sorunu bulunduğunu belirtti. Bu sorunların bir takım hizmetlerin sunulmasıyla aşılacağını dile getiren Mızraklı, “Kırsal alanın nüfusuna baktığımız zaman giderek yaşlanan bir nüfus görürüz. Hayatın devamlılığını sağlayabilecek, özellikle ekonomik faaliyetin güçlü bir şekilde yürütülebilmesine dönük, sizlerin de şüphesiz yaklaşımları vardır. Bizler, politika olarak bu işin sorumluluğunu üstlendiğimiz dönemlerde deklere ettiğimiz çerçevede ya da yaptığımız çalışmalarda güç birliği ve dayanışma göstererek özellikle kırsal alanlarda oldukça ciddi kapasiteler ortaya çıkarabileceğimizi söylemiştik. Bunun modelleri nelerdir dersek başta kooperatifler kurmak üzere çok farklı modeller bulunuyor. Bu konuda ilgili daire başkanlıklarımız aracılığıyla sizlere katkı sunma amacımız var.” ifadelerini kullandı.

‘Nitelikli ürünler ortaya çıkarılmalı.’

Düşünceyi pratiğe aktarma konusunda toplumsal olarak yaşadıkları sıkıntıların varlığına işaret eden Mızraklı, bu alışkanlıkları ve biçimi atlatmaları gerektiğini ifade etti. Kırsal alanda üretim biçimleri ile ilgili örnekler veren Mızraklı, hububat ekimi dışında daha yoğun emek isteyen nitelikli ürünlerin ortaya çıkarılması için çaba sarf etmeleri gerektiğini söyledi. Yerel ekonominin güçlendirilmesi ve herkes için yaşanılabilir alanlara dönüştürülmesi için el birliği yapmalarının önemine değinen Mızraklı, “Orada yaşamak sadece ekonomik bir faaliyet değildir. Toplumsal ve kültürel olarak sunulmuş imkânların da yeterli olması gerekiyor. Sağlık ve eğitim gibi hizmetlerin de gelmesi gerekiyor.  Belediyeler deyince yol, su, kanalizasyon ve taziye evi gibi mekânsal yapıları yapar, ondan sonra bırakır gider tarzı olmaması gerekir. Belediyelerin yerel yönetim yapıları olarak özellikle kır başta olmak üzere güçlü ve etkili ağlar oluşturması gerekiyor. Bizler adeta birbirini besleyen birer sarmaşık gibi olmalıyız ki, her yerleşim alanında ciddi katma değerler ortaya çıkarabilelim. Bu insani, kültürel ve ekonomik katma değerler olmalıdır.” dedi.

‘Herkesin aklına ihtiyacımız var’

İleriki dönemde bütün yaş gruplarına ve cinsiyetlere dönük çalışmaları olacağının bilgisini veren Mızraklı, çocuk, kadın, engellilere ve ihtiyaç duyulan diğer alanlara yönelik projeler ile tarımdan hayvancılığa kadar herkesin ortak olacağı çalışmaları yürütmek istediklerini ifade etti. Bunları yaparken herkesin birbirine ihtiyacı olacağına dikkat çeken Mızraklı, her yerde neler olduğunu bilmelerinin mümkün olmadığını bu sebeple herkesin aklına ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Her türden düşünce ve önerilere tamamen açık olacaklarını belirten Mızraklı, çalışma yürüttüklerinde hangi mahallenin kendilerine ne kadar oy verdiğine bakmaksızın hizmet edeceklerini söyledi. Yerelde bu tarz çalışma yürütenlerin de karşısında olacaklarını kaydeden Mızraklı, “Biz, bırakın insanı bu coğrafyadaki ağaca da karıncaya karşı da sorumluyuz. Bütün işlerimizi yaparken hak ve adaletle yapmak zorundayız. Bu ahlakı ve yaklaşımı sürdürmek durumundayız. Belirli alanlar vardır kimse bu alanları yarış pistine çevirmesin. Bu ister inanç alanı olur, ister ülke sevgisi olur. Kimin kimden daha fazlası olduğunu kim bilebiliyor. Güçlünün yanında durup oradan kabadayılık yapmak çok ucuzdur. Aksine orada güç dediğimiz şeyin hak olması gerekir. Hak temelli düşündüğümüz zaman adalet terazimiz şaşırmamış olur. Bu çerçevede her muhtarımız bizim için saygıdeğerdir. Görüş ve önerileri değerlidir.”

‘Muhtarlar çalışmalara katkı sunmalı’

Muhtar denince akla ‘bir şeyler isteyecek’ geldiğini ifade eden Mızraklı, bu tarzın aşılması gerektiğini ve bundan sonra katma değerler yaratması amacıyla muhtarların da bir şeyler sunmasının önemli olduğunu kaydetti. Birbirine destek veren ve bir şeyler sunan ilişki biçiminin gelişmesinin önemli olacağını belirten Mızraklı, özellikle merkezi iktidarların ve yönetimlerin son sözü söylediği anlayışının hakim olduğunu, aksine demokratik değerleri ilişkilerinde yaşatmaları gerektiğini söyledi. Bir ev içinde ne kadar adil, eşit, demokratik ve hakça bir ilişki olursa oradan mutlu bir aile fotoğrafının çıkacağına dikkat çeken Mızraklı, aile temelinde yaklaşımlar sergilediklerinde sorunların çözüleceğini vurguladı.

‘Anız yakma tutumları terk edilmeli’

Konuşmasında anız yangınlarına da değinen Mızraklı, anız yangınlarının önüne geçmek amacıyla muhtarların mahalleliyi bilgilendirmelerini istedi. Anız yangınlarının hem doğaya hem de insana büyük zararlarının olduğuna vurgu yapan Mızraklı, anız yakma tutumlarının tamamen terk edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhtarlar sorunlarını dile getirdi

Mzıraklı’nın konuşmasının ardından Çermik, Çüngüş ve Ergani mahalle muhtarları mezarlık, ilaçlama, içme suyu, kanalizasyon, sulama kanalları, yol ve ulaşım konularında söz alarak ikamet ettikleri mahallenin sorunlarını dile getirdi. Mızraklı, DİSKİ personeli ve daire başkanları, muhtarlar tarafından ifade edilen sorunlara cevap verdi.

Toplantılar devam edecek

2020-2024 Stratejik Plan Toplantıları, 24 Temmuz Çarşamba Lice, Kulp ve Hazro mahalle muhtarları, 27 Temmuz Cumartesi Silvan, Bismil ve Çınar mahalle muhtarları, 31 Temmuz Çarşamba günü Dicle, Hani, Eğil ve Kocaköy mahalle muhtarlarının katılımıyla devam edecek.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.