Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Diyarbakır’da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Diyarbakır’da
21 Eylül 2020 Pazartesi 19:11

İlk olarak bir otelde düzenlenen Diyarbakır Değerlendirme Toplantısı'na katılan Kurum toplantının ardından açıklamalarda bulunarak Vali Münir Karaloğlu, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle şehirde yapılması gereken projeleri ele aldıklarını ifade ederek şehrin kültürel ve sosyal faaliyetler, turizm ile sanayi ve tarım sektöründe yaptığı gelişmelerle anılması için gerekli adımları atmak için önemli kararlar aldıklarını söyledi.

Dağkapı'nın tekrardan inşa edileceğini ve iki yeni millet bahçesi yapılacağının müjdesini vererek Diyarbakır’a 19 yılda 41 milyar yatırım yapıldığını işaret eden Bakan Kurum, "Yeni yatırımlarımız hızlıca devam ediyor, terör örgütünün ilimize verdiği zararları hızlıca onarıyoruz. Sur'da çukur eylemleri sırasında tarihi kültürel değerlere verilen zararları büyük ölçüde bitirip yeniledik. 5 bin konutluk rezerv konutlarımızı tamamladık ve teslimlerini de etap halinde kuraları çekmek suretiyle yapıyoruz. Sur içerisinde 506 konut, 150 iş yeri ve 9 butik otelin yapımını büyük oranda tamamladık. Bu konutlar, ticari işletmeler ve sosyal alanlar Diyarbakır'ındır, bu ilde yaşayan vatandaşlarındır. Gazi ve Melikahmet Caddesi'nde yenilemeyi tamamladık, ihtiyaç duyulan diğer mahallelerde yenilenme sürecine devam edeceğiz" dedi.

Bağlar'da Kentsel Dönüşüm

Konuşmasında yapılan yatırımları açıklayan Kurum, Bağlar’da kentsel dönüşüm yapılacağının altını çizerek Bağlar Belediyesiyle beraber 53 bin metrekarelik bir alanda kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğünü dile getirdi.

Restorasyon çalışmaları hakkında da bilgiler veren Bakan Kurum, "Sur ilçesinde 392 tescilli binamız var. Bu binaların 102'sinin restorasyon ihalesini yaptık, bitme sürecine yaklaştık. Sur, tescilli binalarıyla, kültürel sosyal donaltılarla inşallah bir cazibe merkezi olacaktır. Diyarbakır'da zarar gören camilerimizin, kiliselerimizin restorasyonlarını yapıyoruz. Surp Gragos Kilisesi, Keldani Kilisesi'yle birlikte 5 yapının restorasyonuna 24 milyon lira destek sağladık" şeklinde konuştu.

İki Millet Bahçesi Daha Yapılacak

Konuşmasının devamında yeni projelere de değinen Kurum, Diyarbakır’a iki yeni millet bahçesi daha yapılacağının müjdesini verdi. "Millet bahçeleri projeleri kapsamında Diyarbakır'da üç millet bahçesi vardı. Şehir içindeki stadyum alanına yapılacak millet bahçesi için ihale gerçekleştirdik. Yapım süreci devam etmektedir. İlçelerde de projelerimiz devam ediyor. Bu kapsamda inşallah hem yeşilini artıracağız hem de vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde geçirecekleri alanları hızlı bir şekilde inşa edeceğiz.” diyen Kurum, Bağlar’da bir Kayapınar’da iki adet millet bahçesinin inşasına başlanacağını ifade ederek Bağlar'da yapılacak millet bahçesi ihalesinin 19 Ekim'de gerçekleştirileceğini söyledi.

Sur Etrafında Düzenleme Yapılacak

Konuşmasının sonunda Dağkapı Meydanı'ndaki tarihi kapının tekrardan inşa edileceğini dile getiren Kurum, "Dağkapı Meydanı düzenleme projemiz var. Peygamberler, sahabeler şehri Diyarbakır'daki tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak, ecdadımızın bize bıraktığı değerleri koruyacak ve restorasyonunu yaparak gelecek nesillere aktaracak adımları atmak durumundayız. Bu kapsamda Orduevi'nin yıkımını gerçekleştireceğiz. Bu alanda Selahattini Eyübi çarşısında 51 dükkan var. Bu dükkanların da yıkım sürecini gerçekleştireceğiz. Dağkapı Meydanı'nı tarihe uygun bir şekilde restore ediyoruz. Burada yaklaşık 250 metrelik surumuz yıkılmış durumda. Bu surun da inşasını yeniden yapıyoruz. Dağkapı diye andığımız ancak kapı zaman içerisinde yıkılmış. Dağkapı'yı da yeniden inşa edecek, bir meydanıyla, çay bahçeleriyle düzenlemeyi yapacağız. Bu kapsamda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine 10 milyon lira hibe vereceğiz. Sur etrafındaki yapıların kaldırılma sürecini başlattık. Benusen semtinde çarpık kaçak yapılar var. Burada vatandaşımızı mağdur etmeden kamulaştırma sürecinde TOKİ 5 milyon lira hibeyi Büyükşehir Belediyesine verecek" diyerek sözlerini tamamladı.

Valiliği Ziyaret Etti

Toplantının ardından Valiliğe bir ziyaret gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum burada Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra beraberindeki heyetle birlikte Vali Münir Karaloğlu ile görüştü.

Sur ve Yenişehir’de İncelemelerde Bulundu

Valilik ziyareti sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yenişehir ilçesindeki Millet Bahçesi ile Sur ilçesinde bulunan yeni yapılar ve Kurşunlu Cami'sinde incelemelerde bulundu. 

Bakan Kurum'a incelemeler sırasında Vali Münir Karaloğlu, geçmiş dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı aynı zamanda Milletvekili Mehdi Eker, yine Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat ile Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi ve kurum müdürleri eşlik etti.

Yenişehir ilçesinde bulunan millet bahçesi ile incelemelerine başlayan Kurum millet bahçesi hakkında firma yetkililerinden bilgi aldıktan sonra Sur ilçesine geçti

Alipaşa Mahallesi'nde incelemelerini sürdüren Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı devam eden konut alanını gezdi. Bölücü terör örgütünün saldırıları sonucunda zarar gören 6 mahalledeki inşaat ve restorasyon çalışmalarını inceleyen Kurum sonrasında restore edilerek hizmete açılan Fatihpaşa (Kurşunlu) Camisi'nde incelemede bulundu.

Burada da incelemelerini tamamlayan Bakan Kurum daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Aslına Uygun İnşa Edilecek

Sadece vatandaşlar için konut yapılmadığını aynı zamanda terör olaylarında zarar gören tescilli yapıların da restorasyonunun yapıldığını belirten Bakan Kurum, “Bu eylemlerde zarar görmüş kiliselerimiz, camilerimiz, okullarımız, hanlarımız, hamamlarımız, bu bölgede ne kadar tescilli, korunması gereken yapı varsa aslına uygun bir şekilde inşasını gerçekleştiriyoruz. Bu süreçten sonra Sur'da boş alan olsa dahi, yapmış olduğumuz 506 konut, tescilli 347 yapı dışında hiç bir şekilde Suriçi'nde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Bu önemli bir karardır. Biz burayı tarihi değerleriyle, kültürel değerleriyle inşallah aslına uygun bir şekilde inşa edip, gelecek nesille aktarmak istiyoruz” dedi.

Konut Vadelerinin Süresi Uzatılıyor

Konutlar dışında ticari ünitelerin de yakın zamanda satışının gerçekleşeceğini ve bunlarla ilgili farklı projelerin olduğunu dile getiren Kurum “Bunlardan bir kısmını ayıracağız ve bu ayırdığımız ticari üniteleri de şehirdeki gümüşçülük, tespihcilik, bakırcılık, puşuculuk gibi zanaatların devam etmesi adına Valiliğimize, YİKOB'umuza vereceğiz ve uygun şartlarda bunları kiralamak suretiyle bu el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacağız. Kalan diğer ticari ünitelerimizi de açık ihaleyle ihaleye çıkıp inşallah burada hakikaten 7 gün 24 saati yaşayan ve insanların geldiğinde burada mutlu oldukları, huzurlu bir şekilde vakit geçirdikleri, isteyen vatandaşımızın kiliseye gittiği, isteyen vatandaşımızın camide namazını kıldığı, burada yeşil alanlarda çocuklarıyla gençler, kadınlarımızın vakit geçirebildiği bir alan haline gelecek” şeklinde konuştu.

Vatandaşların talebi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla konut vadelerinin uzatıldığını açıklayan Kurum, konutların sıfır faizle vadelendirildiğine dikkat çekerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı çerçevesinde konutların vadelerini 10 yıldan 15 yıla çıkarıyoruz ve bu çerçevedeki süreci Valiliğimiz yürütecektir. Vatandaşımız artık kiranın da altında bir bedelde burada hak sahibi olabilecek." dedi

Tescilli 347 yapının 118'inin ihalesinin yapıldığını da hatırlatan Kurum, kalan 158 yapıya ilişkin projelendirme sürecini tamamladıklarını ve eylül-ekim ayında yapımına başlayacaklarını belirtti.

"Önümüzdeki yılı artık Sur'u yeşil alanıyla tescilli yapıların korunmuş, ihya edilmiş şekliyle bir de burada vatandaşımızın, Surlu vatandaşımızın, Diyarbakırlı vatandaşımızın yaşadığı şekliyle inşallah hayata geçirmiş olacağız." diyen Kurum, "Bu kapsamda 7 tane butik otelimiz var. Bu butik otelimizi de önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacağız ve bu kapsamda hem yapmış olduğumuz butik otellerde hem de burada yatırım teşvikten çıkacağımız irtifak tesis ederek çıkacağımız turizm işletmeleriyle bir cazibe merkezi olacaktır. Ben şimdiden tüm eserlerimizin Diyarbakır'ımız için Sur'umuz için hayırlı olmasını diliyorum. Yine tescilli yapılar kapsamında 5 tane yapının restorasyon çalışması devam ediyor ki bir tanesi Surp Giragos Kilisesi, Keldani Kilisesi, yine Kaymakamlığa arkada tahsis edeceğimiz bir binayla birlikte burada artık tarihi camilerimizin, kiliselerimizin binalarımızın da restorasyonunu tamamlanmış, eskisinden daha sağlam, daha güvenli, daha huzurlu bir Sur'u hep birlikte inşa etmiş olacağız." Sözlerine ekledi.

Konuşmasında Dağkapı Meydanı'na da değinen Bakan Kurum, Diyarbakır'a yakışacak yepyeni bir meydan yapacaklarını belirtti.

Valilik ile birlikte bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Bakan Kurum “Belediyemiz, Valiliğimiz ortak, Bakanlığımız da bu çalışmayı yürütüyor ve bu kapsamda orduevinin bulunduğu binayı yıkıyoruz. Yine yanındaki otel ve Dilan Sineması diye bildiği vatandaşımızın, alanların da tescilli olanların restorasyonunu, tescil dışındakilerin de kamulaştırmasını yapmak suretiyle burayı bir meydan haline getiriyoruz. Bu kapsamda Dağkapı'yı yeniden inşa ediyoruz. 250 metrelik Sur'umuzu yeniden yapıyoruz ve orada Sayın Bakanımızın, milletvekillerimizin de gençliğinde oturduğu, sohbet ettiği, huzurlu bir şekilde vakit geçirdiği Sur etrafında tamamen yeşil alan ve altında vatandaşımızın oraya geldiğinde araçlarını güvenli bir şekilde bırakacağı bir otopark, altında bulunan Selahattin Eyyubi Çarşısı diye bildiğimiz çarşıdaki dükkanların da kamulaştırılması suretiyle yaklaşık 51 dükkan kamulaştırılacak. Burada da hakikaten sadece Diyarbakır'ı değil tüm Türkiye'yi tüm dünyayı ilgilendiren bir projeyi inşallah hayata geçirmiş olacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

Kurum, son olarak Kayapınar ilçesinde inşaatı devam eden 4. Oto Sanayi Sitesi'nde incelemelerde bulundu.


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahimhalil - 4 hafta önce
Çok güzel projeler