CHP heyeti Diyarbakır'da işten atılan işçileri ziyaret etti

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz’dan oluşan bir heyet, Diyarbakır’da işten çıkarıldıkları için oturma eylemi yapan taşeron işçilerini ziyaret eti.

CHP heyeti Diyarbakır'da işten atılan işçileri ziyaret etti
11 Nisan 2018 Çarşamba 20:31

Taşeron işçilerine kadro verilmemesini eleştiren Sağlar, “Bizim gördüğümüz belgelerde hiçbir suçu olmayan kişiler bile güvenlik soruşturması adı altında kadroya alınmamıştır. Burada iki şey var: 1 insan sömürüsü insanı olan saygısızlık, 2 yandaşı korumak. Kendi arzu ettikleri keyfi bir şekilde çalışanlar arasında ayrım yapmak” dedi.

Aralarında CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve Necati Yılmaz’dan oluşan bir heyet, önce Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) şubesini, ardından Bağlar Belediyesi önünde oturma eylemi yapan taşeron işçilerini ziyaret etti. DİSK yöneticileri, çeşitli Belediyelerde çalışan ve işten atılan işçilerin durumu hakkında CHP heyetine bilgi verdi. CHP heyetinin gezisine İl Başkanı Mehmet Sayın ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. CHP heyeti daha sonra Bağlar Belediyesi’ndeki işlerinden atılan ve işlerini geri almak için oturma eylemi başlatan taşeron işçilerini ziyaret etti.

Yönetim bizimle konuşmuyor

Burada oturma eylemi yapan işçiler adına kısa bir konuşma yapan Sezen Mercan, iş akitlerinin feshine gerekçe olan güvenlik soruşturmasına dair savcılıktan temiz belgelerini aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Bazı arkadaşlarımız 18. Maddeden bazı arkadaşlarımız ise 36. Maddeden işten atıldılar. Savcılıktan aldığımız temiz kayıtları da bizim bir suçumuzun olmadığını gösteriyor. Hiç bir arkadaşımız neden işten adlılığını bilmiyor. Bir haftadır burada eylemimizi sürdürüyoruz. Yönetim bizimle konuşmuyor. Yetkililer bizi neden işten attıklarını söylemiyor. Buradaki arkadaşlarımızla birlikte davamız emek davasıdır, iş davasıdır herkes işine dönmek istiyor.”

CHP bir çalışma başlattı

Daha sonra konuşan CHP İL Başkanı Mehmet Sayın, “Genel merkezimiz tarafından hiçbir hukuku gerekçe olmaksızın işten atılan işçilerin işlerine geri dönmeleri için yayınladığı genelge ile bir çalışma başlattı. Biz de bu çerçevede ziyaretlerimiz yaparak hem buradaki arkadaşları görmek hem de duygu ve düşüncelerini alıp bunları genel merkez ile paylaşmak için burada bulunuyor”

Yılmaz: Taşeron uygulaması köleliktir

Sayın’dan sonra söz alan CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, taşeron sistemindeki haksızlıklarla karşı parti olarak 10 yıl boyunca yapılan haksızlık ve hukuksuzlukları dile getirdiklerini bildirerek şunları dile getirdi; “Taşeronluk AKP döneminde yaratılan ve gittikçe yaygınlaştırılan çalışma hayatının büyük bir kısmını kapsayan bir haksızlık bir olumsuzluk bir kölelik uygulamasıdır. Taşeron uygulamasının bir kölelik düzeni olduğunu bir zulüm düzenli olduğunu bir sömürü düzeni olduğunu parti olarak söyledik. Taşeron uygulamasına son verilmesi konusunda bir yasa isteğimiz, bir KHK ile karşılandı. Taşeron düzenlemesi arzu ettiğimiz şekilde gerçekleştirilmedi. Arzu ettiğimiz çerçevede olmayan yeni sorun alanlarını üreten bir uygulama ile karşı karşıyayız. Hükümetin yaptığı taşeron düzenlemesiyle işçiler işsiz kaldı. Anadolu'da bir söz var yoksul insanlar der ki; ‘bekledim hızır gele hazır geldi evdekini de götürdü’ aynen böyle bir durum var. Biz kadro beklerken işsizlik ile karşı karşıya kaldık.

Darbe halkı karşı yapılmıştır

Tüm bunlar OHAL döneminde gerçekleşiyor, bir darbenin sonrasında gerçekleşiyor. 20 Temmuz sonrası FETÖ’yle mücadele etmek için OHAL ilan ettik dediler, ama süreç gösteriyor ki durum hiç de öyle değil. Bu darbenin kime karşı yapıldığı uygulamalarıyla ortaya çıkmış durumda. Evet bu darbe halka karşı yapılmıştır. Halkın iradesine karşı yapılmıştır. Ve özellikle halkın çalışan kesimine yapılmıştır sonuçlar bunu gösteriyor. Eğer halk iradesi yok sayılmış, seçilmiş belediye başkanları milletvekilleri çeşitli bahanelerle bu görevlerini yapamaz hale getirilmiştir. 12 belediye Kayyum ve ataması yapıldı belediyeler kaymakamlar üzerinden yönetiliyor. Evet bu darbe halkın iradesine karşı yapılmıştır ortaya çıkan tablonun partimiz tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu uygulamanın seyirci kalması mümkün değildir. Her zaman olduğu gibi emeğin yanında olacağız, çalışanın yanında olacağız.

Hiçbirinde suç yok

İşten atılan arkadaşlar bana savcılıktan almış oldukları resmi belgeleri gösterdiler bunların hiç birinde bir suç yoktur. Bunlar temiz belgelerdir. Ben bir hukukçu ve aynı zamanda eski bir hakim olarak bunu diyorum. Arkadaşlar diyor ki: Eğer bir güvenlik sorunu varsa sabıka kaydı varsa hakkında bir soruşturma varsa hukuki işlem yapın değilse işimi ekmeğimi bana geri verin. O halde bu işçilerin işten çıkarılma sebepleri nelerdir açıklamak zorundasınız. Bu ülkeyi kişisel iradenizle yönetemezsiniz. Meşrutiyetinin gereği kurallara uymak zorundasınız. Aksi halde meşrutiyetinizi kaybedersiniz. Hükümete bunu söylüyoruz. Burada ortaya çıkan tablonun, mağduriyetin kabulü mümkün değildir. Sadece burada değil Türkiye'de Türkiye'nin dört bir tarafından ortaya çıkan bu sorunun giderilmesi konusunda gerekli çabalarımızı ortaya koyacağız. Bugün dayanışma duygularıyla buradayız sendikamızın ziyaret ettik. Sizin sorununuz da dinledik Bunları gerek siyasal gerekse kamuoyu baskısıyla sonuç almaya konusunda ısrarla çalışmalarımızı yapacağız” şeklinde konuştu.

Sağlar: Sizi kutluyorum

Ankara milletvekili Fikri Sağlar ise; işçilerle dayanışma duygularını dile getirmek için bulunduklarını aktararak, Mersin’de işlerinden atılan işçilerin selamlarını getirdiklerini ifade etti. Sağlar konuşmasında şunları dile getirdi; Ülkenin her tarafında mağdur duruma sokulmuş insanlarımız var. Özellikle emekçiler, emeklilerini sömürenlere karşı dirençlerini gösteriyorlar. Hukuk devleti çerçevesinde son derece uygarca böyle bir direnç gösterdiğiniz için sizi kutluyorum. Türkiye'de 16 yıldır iktidarda bulunan AKP anlayışının çıkarmış olduğu Emek sömürüsü Dün doğrudan doğruya insana saygı duyulmadığında insanın en yüce değeri olan emeğin yok kabul edildiklerini açıkça ortaya koyan bir anlayıştır. Yani kısaca emekten yana olmayan emeği sömüren bir iktidar, 16 yıldır başımızdadır.

900 işçi işten atıldı

Sivil darbeden sonra getirilen KHK ile taşeronların hakkı verilmeye çalışılmıştır. Ne çalışanlar nede çalışanların örgütüne, ne de taraflar bu konuda herhangi bir yasal düzenlemeye katılmamıştır. Yani emek sömürüsünün ne şekilde yapılacağını, OHAL’i kullanan bu iktidar belirlemiştir. Diyarbakır'da bize verilen bilgi 900 işçi burada 255 olmak üzere Türkiye'nin diğer illerinde milyonlara varan işçi, kadro dışı bırakılmıştır. Bizim gördüğümüz belgelerde hiçbir suçu olmayan kişiler bile güvenlik soruşturması adı altında kadroya alınmamıştır. Burada iki şey var: 1 insan sömürüsü insanı olan saygısızlık, 2 yandaşı korumak. Kendi arzu ettikleri keyfi bir şekilde çalışanlar arasında ayrım yapmak. AKP’nin Genel Başkanı işadamlarına sermayedarlara çok açık şunu söylemişti; hepinizin gözünün içine baka baka biz OHAL’i çıkardık siz daha fazla para kazanın diye. İşçiler eylem yapmasın, grev yapmasın, siz daha çok kazanın diye. İnsanları işinden geleceğinden ekmeğinden çocuğuna bakımından süt parasından yok etmeye çalışan bir anlayış var. Bu anlayış bizleri sömürüyor. Sadece sömürmek ile de kalmıyor. Bugünkü o yönetim anlayışı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir şekilde inkârcı politikasını uyguluyor.

Partimiz sizlerle

Bugün Türkiye'de Kürtler Aleviler devrimciler Solcular düşünenler emekliler Çiftçiler dışlanmış durumda. Bugün de barış'tan bahseden, barış'tan yana barış için adalet diyenler yargılanmakta, Güvenlik güçleri tarafından derdest edilmekte bırakılmaktadır. Ataşehir Belediyesi işten atılanları tekrar kadroya almaktadır bunun hukuku Yolları açıktır ve hukuki yollardan sizlerin de yürümesi konusunda il başkanımız buradaki örgütümüz sizlere katkıda bulunacaktır. bugün bunu açıklamak için de buradayız. Ama şunun da altını bir kez daha çiziyorum emeği sömürülmüş olan insanlardan barış ve benzeri sözleri duymak zordur yaşam hakkını elinden alan emeğiyle geçimini sağlayanların emeklerini sömüren ve onları işsiz bırakan kişiler yönetimler er-geç yıkılmaya mahkûmdur.

Buna isyan ediyoruz

Buna isyan ediyoruz Buna tepki veriyoruz. Bu doğrultuda ekmeğini isteyen çocuğunu büyütmek isteyen sizlerin yanında olduğumuzu sadece ve sadece işine dönmeyi bekleyen sizleri yanında olduğumuzu söylemek istiyoruz çalışan emekçiler yaşayacaktır yaşama yollarını da hep birlikte bulacağız. Bu direnişinizden dolayı başka insanlara da örnek olduğunuzdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Türkiye'de demokrasi ve hukuk askıya alınmıştır ve yok edilmeye çalışılmaktadır buna karşı hep birlikte mücadele etmeye çalışacağız. “

CHP Heyeti kent programlarını yapmak üzere Bağlar Belediyesi’nden ayrılarak İl Başkanlığına geçti. Buraya geçen heyet kentte çeşitli ziyaretlerde bulunacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.