Çocuk eksenli çalışmalar çoğaltılacak

4 gününü geride bırakan Sur Çocuk Şenliği kapsamında düzenlenen “Çocuk Çalışmaları Formu”nda açıklamalarda bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, kentte çocuk eksenli çalışmaları çoğaltacaklarının sözünü verdi.

Çocuk eksenli çalışmalar çoğaltılacak
11 Haziran 2019 Salı 11:16

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyon ortaklarından olduğu Sur Çocuk Şenliği kapsamında “Çocuk Çalışmaları Formu” düzenlendi. Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki foruma Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı, HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya ve kentte çocuk alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Forum, Sur Çocuk Şenliği’nin 3 günlük özetinin, atölye ve etkinliklerden enstantanelerin yer aldığı video gösterimiyle başladı. Video gösteriminin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti. Festivalin uzun zamandır herkesin ihtiyaç duyduğu bir parça gülücük, umut ve sevince vesile olduğunu belirten Mızraklı, 6 ay önce kent sözleşmesi çalışması yürüttüklerini ve birçok STK’nın içinde yer aldığı çocuk dostu kent çalışmasının yapıldığını öğrendiklerini söyledi. Çocuk dostu kent çalışmasının kendilerini bayağı heyecanlandırdığını ve umutlandırdığını ifade eden Mızraklı, “kentler yerel yönetimlerin seçim arifesinde tarif edilirken, engelsiz, çevreci, kadın ve çocuk dostu kentler gibi birçok kavramla ifade edilir. Bizde o dönemde ağız dolusu cümleler kurmaya çalışıyorduk. Fakat pratik süreçler hiçte bu ağız dolusu cümleler gibi olmuyor. Başladığımız andan itibaren bütün hasarlı ve travmaların yaşandığı dönemde duruma teslim olmayıp çalışmış olanlarımızda bulunuyordu. Çocuk, kadın ve engelli çalışmalarına değer katmış birçok arkadaşımızın önemli şeyler biriktirdiğine tanık olduk.” Bu çalışmaların sonucunda Sur Çocuk Festivali’nin düzenlendiğini dile getiren Mızraklı, bu organizasyondan büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu aktardı.

Geleceğe dair bir şeyler yapılacaksa çocuğu merkeze alınmalı

Kent sözleşmesi planlamasını yaparken, çocuklar için yaşanılabilir bir kent başlığında çalışmalarını çok fazla zenginleştiremediklerine değinen Mızraklı, çocuk alanında çalışma yürüten STK’ların çabalarının da kendilerine rehberlik ettiğini söyledi. Yerel yönetimler olarak çocuk kenti olacak bir Amed için bugün ortaya çıkacak birikimlerden yararlanacaklarını kaydeden Mızraklı, “Umuda ve geleceğe dair bir şeyler yapılacaksa çocuğu merkeze almamız gerekiyor. Çocuk eksenli çalışmaları çoğaltabildiğimiz günlerin geleceğinin sözünü vermek istiyorum. Çocuk ile kadın açısından oldukça zorlu ve sıkıntılı bir dönem yaşadık. Halen de kısmen yaşıyoruz. Bu çerçevede zorluk ve sıkıntıları aşabildiğimiz, çocuk sesi ile gülücüklerinin eksik olmadığı yarınlar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Müzik Köyü oluşturulmalı

Daha önce yapılan festivallerin önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan MA Music Center eğitmeni Şerko Kanivar, daha önce yapılan organizasyonlar sayesinde müzik, Kürtçe’nin Sorani ve Zazaca lehçelerini öğrendiğini söyledi. Festivallerin dört duvar arasına sıkışmaması gerektiğinin altını çizen Kanivar, organizasyonların çocukların ayağına gitmesinin önemine değinerek gezici festivallerin yapılmasını istedi. STK’ların festival konusunda tecrübelerinin olduğunu ve birikimlerin diğer kentlerde de düzenlenecek festivallere aktarması gerektiğini ifade eden Kanivar, çocuklar ne kadar erken sürede kültür ve sanatla buluşursa o kadar faydalı olacağını kaydetti. MA Music Center’in çalışma ve faaliyetlerini katılımcılara aktaran Kanivar, burada ki katılımcılarla birlikte bir Müzik Köyü’nün oluşturulabileceğini iletti. Şuan da MA Music Center’de yaklaşık 300 çocuğa hitap ettiklerini belirten Kanivar, Müzik Köyü projesinin hayata geçmesiyle binlerce çocuğa hitap edeceklerini dile getirdi.

Çocukların isteklerini sıraladı

Kanivar’ın ardından konuşan İHD üyesi Gülesra Güllü, kentte çocuk alanında faaliyet yürüten STK’larla birlikte oluşturdukları strateji belgesini katılımcılarla paylaştı. Çocuk dostu kentlerin tarihsel gelişimi konusunda bilgiler veren Güllü, barınma, beslenme, sağlık ve çocuk işçiliği ile ilgili neler yapabileceklerini tartıştıklarını ve bunun sonucunda ‘Çocuk Dostu Kent Strateji Belgesi’ni’ ortaya çıkardıklarını söyledi. Farklı mahallelerde 158 çocukla anket tarzında çalışma yürüttüklerini belirten Güllü, çocukların havuz, yeşil alan, oyun alanları vb gibi isteklerini katılımcılara iletti.

Forumda söz alan Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek İçin Ortaklık Ağı üyelerinden Ebru Ergin ise yaptıkları faaliyetleri, çocuk alanında neler yapılabileceğini ve yerel yönetimlerde çocukların rolü konularında bilgiler verdi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.