Dicle Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Dicle Üniversitesi’nin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet törenine katıldı.

Dicle Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı
14 Haziran 2019 Cuma 09:52

Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen toplu mezuniyet törenine ayrıca Sur İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Üniversitenin Akademik ve İdari personeli, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve temsilcileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. 2018-2019 yılında dereceye giren öğrenciler adına Yusuf Denli tarafından bir konuşma yapıldı ve Mezuniyet Kütüğüne plaket çakıldı.

Törende bir konuşma yapan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, yeni mezun olan öğrencilere onların Dicle Üniversitesi ailesinin birer ferdi olduklarını ve Dicle Üniversitesi bayrağını daha yükseklere çıkarmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise konuşmasına mezun olan ve bu coşkuyu taşıyan gençlerin coşkularına ortak olmaktan ve ortamı paylaşmaktan duyduğu gururu belirterek başladı.

Vali Güzeloğlu sözlerine “Ülkemizin en güçlü ve en köklü Üniversitelerinden olan Dicle Üniversitesi bugün ilimiz ve ülkemiz adına her biri ayrı bir değer olan mezun olan ve sonrasında ülkemizin gelişme, kalkınma ve ilerlemesinde çok büyük katkılar sunacak olan 5120 gencimizi mezun ediyoruz.Ülkelerin en büyük zenginliği ve gücü yetişmiş, bilgili, ahlaklı insan gücüdür, eğitilmiş genç nüfusudur. Kalkınmanın bütün dinamiklerinde ve bütün karşılaştırmalarında ve üstünlüklerinde en önemli güç budur. Ülkesini seven, yetiştiği ülkenin tüm değerlerini bilgi ve manevi olarak benimseyen, bu değerlerle evrensele uzanan, bu anlamda dünyayı izleyen dünyanın bütün gelişme ve değişim süreçlerini doğru okuyabilen ve buradan kendi sonucunu çıkartan, kendi bireysel gelişimlerinde ülkesine değer katabilen bireylerdir” diyerek devam etti.

Dicle Üniversitesi'nden derece ile mezun olan Yusuf Denli’den başlayarak bütün birinciler ve bütün mezun gençlerimizin bu amacı ve ideali taşıyan, bu doğrultuda benimseyen ve bu doğrultuda kendisinin gelecek yolculuğunda,  ülkesinin kalkınma ve gelişme beklentilerini karşılayabilecek olan gençlerin olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu, üniversitelerin kalkınmayı hazırlayan, bu ortamı sunan merkezler olduğunu belirtti.

Vali Güzeloğlu “Bireyin, ülkenin toplumun ve çevrenin kalkınması, üniversitelerdeki bilginin üretilmesidir ve birikimi bu bilimsel bilginin kalkınmayı koruyabilmesi ve şüphesiz gelişmeyi sürdürebilmesidir. Dicle Üniversitesi kurulduktan bu yana, sadece Diyarbakır için değil Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri olarak bölgesel kalkınmayı taşıyan, sağlayan, zenginleştiren ve güç katan bir bilgi ve bilim merkezi olmuştur. Bugün sahip olduğu alt yapısı, akademik kadrosu bugün dar bölge koydu katkılarıyla şüphesiz övgü ve teşekkürü hak etmekte ve daha bilgiye ve ileriye gidecek Dicle Üniversitesinin hedefleri vardır ve olacaktır. Değerli Rektörüm ve akademik personel her şeye katkı koyan ve öğretmenin heyecanına ve çabasına katkı sunmak da bizim görevimizdir. Bu anlamda düşünce ve projelerde teslim olması da temel önceliklerimiz, ilin genel dinamikleri, ekonomik sosyal gelişmesi bugün burada olan bütün paydaşlarıyla, gelecek her yıl Dicle üniversitemizin bu anlamda daha güçlenerek hedeflerine ulaşması, her birinin bu mezunların şahsında uluslararası alanda kaliteyi gerçekleştirmesinin vazgeçilmez bir unsuru olacaktır. İnanıyorum ki gelecek her gün, üniversite anlamda değişimi ve beklediğimiz gelişmeyi taşırken ve her bir gencimizi, ilimizin ve ülkemizin Dicle Üniversitesi kimliğini taşıyacak bir değer olacaklardır. Her birisinin aldığı bir eğitimi bundan sonra sürdüreceği hayatın kendisinin de bir bütün süreci olarak eğitim ile taçlandırılması gerektiğini, gençlerimiz hiçbir zaman unutmamalılar. Bunlar hayatının son nefesine kadar eğitim ve gelişme vazgeçilmez ve değişmez bir gerçek olduğunu bilmelidir. Aldığınız eğitim şubesi sizleri Bugün mezun ederken, bundan sonraki hayatta da kendinizin ve geleceğimizin tüm dinamiklerle size ayrı bir değer katacaktır. Gelecek her gün sizlere ve sizlerin şahsında ülkemize güzellikler taşıyacaktır.”  şeklinde konuşmasına devam etti.

Bugün burada olmanın mutluluğu ve heyecanın öğrenciler kadar anne ve babaların da taşıdığını belirten Vali Güzeloğlu “Bir annenin ve babanın en büyük serveti evlatlarıdır, en büyük mutluluğu da evlatlarıdır. Burada bulunan siz değerli annelere ve babalara böylesi başarılara bugün böyle güzel bir ortama paylaşmaktan en az onlarla bizim kadar sizler de eminim gurur ve onur duyuyorsunuz. Ben ülkemiz adına böylesi pırıl pırıl bir gençlik yetiştirdiğiniz için tüm ailelere, anne ve babalara çok teşekkür ediyorum sağ olun var olun. Tabii teşekkür hanesinin bir tanesini de gençlerimizi hayata hazırlayan onurlu ve başarılı duruş sergilemesini sağlayan akademik kadroya, Dicle Üniversitesi'nin bütün personeline Rektörümüz şahsında teşekkür ediyorum. Teşekkürlerin en büyüğünü, en kocaman alkışını da bütün bir eğitim sürecinde sınavlarının zorlu aşamalarını, bütün zamanlarını, bugün diploma töreninde bizlere bu başarıyı temsil ederek, karşımıza genç bir birey olarak gelen, her türlü övgüyü hak eden sevgili öğrencilerimize sunarak, tekrar teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Güzeloğlu konuşmasına “Hayat hep güzelliklerle olsun bekledikleriniz de sizinle olsun, önce iman sonra başarı hep birlikte olsun. Sizleri seviyor ve güveniyoruz, yolunuz ve bahtınız açık olsun” sözleriyle son verdi.

Dicle Üniversitesi, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Dönemi yeni mezunlarının sahneye çağırılarak, kep atma töreni ve toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.


Kaynak: Diyarbakır Valiliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.