Dijitalleşme, Değerler ve Din Sempozyumu

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından “Dijitalleşme Değerler ve Din Sempozyumu” düzenlendi. İlahiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen sempozyumda sosyal bilimlerin çeşitli dallarında dijitalleşme ve hayatımızın çeşitli alanlarıyla münasebeti üzerine çalışmaları olan araştırmacılar ile teorik ve pratik bilgileri tartışmak, fikir üretmek amaçlanıyor.

Dijitalleşme, Değerler ve Din Sempozyumu
06 Nisan 2019 Cumartesi 10:08

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, dünyanın dijitalleşme konusunu konuştuğunu, dijitalleşmenin iktisadi, sosyal ve hayatın her alanında var olduğunu söyleyerek, gelişen ülkelerde dijitalleşmenin hızla geliştiğine ve hızla gelişen dijitalleşmenin de ülkeleri hızla yukarı taşıdığına değindi. Ülkemizde de birçok alanda Dijital Teknolojinin kullanılmakta olduğunu ifade eden GÜL, YÖK’ünde bu konu ile çalışmalar yaptığını, 9 Pilot Üniversiteyi Dijitalleşme hususunda görevlendirdiğini belirtti.

Dijitalleşmenin dezavantajlarından da bilgiler veren GÜL, Dijitalleşmenin zararlarından nasıl korunulabileceği hususunda bilim adamlarına görevler düştüğünü vurgulayarak, sempozyumun büyük yararlar sağlayacağını belirtti ve gençlere “Onlarca kitap okursunuz ama burada iki saatte edineceğiniz bilgiyi alamazsınız” diyerek tavsiyelerde bulundu.

Medya ve Din konusuyla ilgili olarak ilk defa bir İlahiyat Fakültesinin sempozyum düzenlediğini belirten İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali AKAY da konuyu felsefe, ilahiyat, sosyoloji ve iletişim olmak üzere dört başlık altında ele aldıklarını, Din, İslam, Diyanet, Dini kimlik gibi olguların dijitalleşme bağlamında irdelendiğini söyledi.

“Kitle iletişim teknolojisindeki gelişmeler sayesinde modern rasyonel ve seküler müdahalelerle dini ve ahlaki değerleri erezyona uğrattığı tezi uzun zamandan beri sosyal bilimciler ve dini çevreler tarafından tartışılmaktadır” diyen AKAY, dinin dijitalleşmesi veya dijitalin dinleşmesi gibi bir şeyin mümkün olup olamayacağı ve din ile dijitalleşme konusunda birçok sorunun bu sempozyumla aydınlanması temennisinde bulundu.

Sempozyumun ilk oturumu Felsefe konusunda yapıldı. Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mantık ABD. Öğretim üyesi Prof. Dr. Nazım HASIRCI’nın moderatörlüğünde başlayan oturum, İTÜ Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Dr. Enis Ali YURTSEVEN, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kasım KÜÇÜKALP ve Kırklareli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr.Ahmet DAĞ’ın konuşmaları ile davam etti.

Sempozyum, 2.oturumu İlahiyat, 3.oturumu Sosyoloji ve 4.oturumu İletişim konuları ile 2 gün devam edecek.


Kaynak: Dicle Üniversitesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.