DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ basın açıklaması yaptı

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Ahmet Karadağ, 3 Kasım tarihinde sitemizde yayınlanan “Büyükşehir Belediyesindeki “İrlandalılar” başlıklı haber içeriğiyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ basın açıklaması yaptı
15 Kasım 2017 Çarşamba 10:31

Açıklamada, Büyük Kocaeli Gazetesi köşe yazarı Yüksel Ercan’ın makalesinde yer alan ve maksadını aşan hususların kendisi ve DİSKİ ile bir ilgisinin olmadığını belirten Karadağ, bu kişiyle şahsi bir münasebetinin olmadığını, tanışmadığını, söylemediği sözler nedeniyle eleştirildiğini söyledi.

Karadağ, Kocaeli’den sorumsuzca yazılan bir yazıya öfkeyle karşılık veren Diyarbakırlı gazetecilerin, eşitlik ilkesi gözetmeden, kendisini aramadan, şahsını hedef alan haberler yapmasından üzüntü duyduğunu da dile getirdi.

DİSKi Genel Müdürü Ahmet Karadağ’ın, 3 Kasım’dan itibaren kent gündeminde yer edinen bir konu hakkında 12 gün sonra açıklama yapması, Diyarbakır kamuoyunda büyük bir rahatsızlığa neden olan Kocaelili gazeteciden de “sayın” diye söz etmesi dikkat çekti.

Sorumlu gazetecilik anlayışı gereği DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ’ın basın açıklamasını olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz.

DİSKİ GENEL MÜDÜRÜ AHMET KARADAĞ’IN GÜNDEME İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASIDIR

“Büyük Kocaeli Gazetesi köşe yazarı Yüksel Ercan tarafından 30 Ekim 2017 tarihinde “Diyarbakır’da 12 saat” ve 31 Ekim 2017 tarihinde kaleme alınan “Diyarbakır'daki Kocaelililer” yazılarının ardından kentimiz Diyarbakır’da yayın yapan yerel gazetelerde DİSKİ Genel Müdürü olarak şahsıma ve kurumuma odaklanan yazılar nedeniyle açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. Bugüne kadar sessiz kalmamın tek nedenimin; devletimizin hassasiyetlerini gözetmek ve kurumlar arası işleyişe herhangi bir zeval vermek istemememden kaynaklandığının bilinmesini isterim.

Hatırlanacağı üzere Diyarbakır’a geçtiğimiz yılın kasım ayında, Büyükşehir Belediye Başkanımız Cumali Atilla’nın talebiyle, benim için onur vesilesi olan bu göreve atandım. Benim için kutsal addettiğim bu görev, hem Diyarbakır’ı altyapı bakımından kalkındırmak hem de ihtiyacı olan yatırımlara kavuşturmak bakımından önemli bir fırsattı. Diyarbakır gibi on bin yıllık, onlarca medeniyetin beşiği, dünyayı değiştirme kudretine sahip bu kadim kentte hizmet etmek aynı zamanda bir çağa, bir tarihe tanıklık etmek; taş üstüne bir taş daha koymak, sokaklarına bir nefes de olsa çare olmak, memleketimizin ışığı çocuklarımıza bir nebze de olsa geleceği işaret etmek demekti.

İlk geldiğim günden beri Diyarbakır ve Diyarbakır halkı beni bağrına bastı. Bu dostane sarılmadan, kucaklaşmadan ötürü tüm Diyarbakır halkına en kalbi duygularımla teşekkür etmek isterim.

Üzülerek görmekteyim ki; son günlerde bazı yerel basın yayın organlarında, Büyük Kocaeli Gazetesi köşe yazarı Yüksel Ercan’ın kaleme aldığı iki yazı sonrasında, organize etmediğim programlar, söylemediğim sözler, ifade etmediğim cümleler nedeniyle eleştiriliyorum.

Öncelikle belirtmem gerekir ki, bazı yayın organlarında iddia edildiği gibi Büyük Kocaeli Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Sayın Yüksel Ercan’la şahsi herhangi bir münasebetim bulunmamaktadır. Kendisi, ifade edildiği gibi benim misafirim olarak gelmemiş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve beraberindeki geniş bir heyetle birlikte 27 Ekim Cuma günü Diyarbakır Valimiz Sayın Hasan Basri Güzel’e “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulunmuşlardır. Karaosmanoğlu’na bu ziyarette Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Nurettin Çelik, DYP Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, BBP Kocaeli İl Başkanı Serhat Duyar, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu ve Başkan Danışmanı Ömer Polat eşlik etmişlerdir.

(http://www.diyarbakir.gov.tr/sayin-valimiz-hasan-basri-guzeloglu-kocaeli-belediye-baskani-ve-beraberinde-kocaelideki-siyasi-parti-il-baskanlarindan-olusan-heyeti-kabul-etti)

Ben de, söz konusu gün ev sahibi heyetin bir üyesi olarak heyetle birlikte çeşitli projeleri yerinde görmek üzere bazı programlara katıldım.

Ziyaret sonrası Sayın Yüksel Ercan tarafından kaleme alınan yazıların, üzülerek belirtmem gerekir ki, şahsımla ve kurumumuzla hiçbir ilgisi yoktur. Yazılarda tarafımdan ifade edildiği iddia edilen cümlelerden, bu kentin bir hemşehrisi olarak son derece rahatsız olduğumu belirtmek isterim. Söz konusu yazılar maksadını aşan, kentimizi yok sayan, hassasiyetlerimizi görmezden gelen şehrimiz hakkında gerçeklerden uzak bilgiler içermektedir.

Yazıları, şahsım üzerinden Diyarbakır’a yapılan bir saygısızlık olarak gördüğümü söylemeliyim. Yukarıda da belirttiğim gibi Yüksel Ercan’la Kocaeli’de bulunduğum süre içerisinde bir tanışıklığım olmamıştır. Ziyaret esnasındaki tanışıklığım ise bir ev sahibi olarak gösterdiğim konukseverliğin ötesinde değildir.

Beni üzen diğer bir konu ise Diyarbakır’da yayın yapan yerel bazı gazetelerde, bu yazı üzerinden şahsımı hedef alan haberler ve yazıların yayınlanmış olmasıdır. Haberleri kaleme alan gazeteci arkadaşlarımın tarafımı arayarak haberde eşitlik ilkesini gözetmelerini beklerdim. Ne yazık ki, Kocaeli’den sorumsuzca yazılan bir yazıya Diyarbakır’dan öfkeyle karşılık verilmiş, ancak yazılanlarla herhangi bir ilgisi olmayan şahsım ve kurumum sorunların merkezine yerleştirilmiştir.

Hülasa; kentimiz Diyarbakır’ın altyapısına, geleceğine ilişkin yaptığımız ve yapacağımız yatırımlar, maalesef mesnetsiz iddiaların gölgesinde kalmıştır. Diyarbakır’da görev yaptığım ilk günden bu yana geçmişte yapılan çalışmaları takdir ederek, görevimizi farklı inançların, siyasi fikirlerin ve kimliklerin ayrıştırıcı değil bilakis birleştirici gücünden feyz alarak yapmaya çalıştım. Bana verilen görev süresi boyunca üzerime düşen vazifeleri layığıyla yerine getirmeye çalıştım. Beni hemşehrisi olarak bağrına basan tüm Diyarbakır’a ve Diyarbakırlılara hizmet etmeye bundan sonra da devam edeceğim. Dileğim bundan sonra kentimizin geleceğine, kalkınmasına hep beraber, elbirliğiyle sahip çıkmaktır.

Herkesi sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Allahın rahmeti, bereketi ve selamı üzerinize olsun.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tevger - 12 ay önce
Şehri bu kadar seven sayın müdür şehir hakkında kara propagandaya,yalanlara devlete zeval gelmesin diye suskun kalmış. Bir gazetecinin yalanını ifşa etmek devletin hangi temelini sarsıyordur? Ahmet Karadaş Diyarbakır'ın itibarını neden o gazetecinin itibarına tercih etmiştir? Şehrinin itibarına böyle davranan bir müdürün Diyarbakır'a ne tüe bir hayrı dokunacaktır?
Avatar
Hasan ÇOŞKUN - 12 ay önce
Şahsım olarak ben bu açıklamayı samimi bulmuyorum
Avatar
Sweet Boy - 12 ay önce
Ahmet Karadağ Diyarbakır a Atanan Bir Lütûf'dur Onun Diyarbakır'a Atanması Diyarbakır'ın Unutulmaması Demektir Diyarbakır a Alışageldiğimiz değil de Aşina olmadığımız hizmetlerin bizlere geleceğinin bariz göstergesidir Ahmet Karadağ ın hizmetlerini özgeçmişin den öğrenmek isteyenler yorum yapmadan öğrenip yazmaları nı şiddetle tavsiye ederdim Bir Diyarbakır'lı olarak siz değerli insanların Diyarbakır a atandığını duyunca memleket sevdalısı olan ben Memleketim e hizmet anlamı oluşmuştur bende Nasıl Recep Tayyip Erdoğan Bu Ülkeye Bir Lütûf ise Ahmet Karadağ Bey efendi de Öyle Bir Lütûf dur Memleketim e Vesselâm
Avatar
semine - 12 ay önce
Dersine iyi çalışmışsın sayın müdür bey hiç samimi değilsiniz kendinizi övmeyin gerçekten Diyarbakır için hizmet ederseniz halk sizi över kendinizi övmenize gerek yok.müsaadenizle yapılan hizmetlerin takdirini halka bırakalım
Avatar
metin zor - 12 ay önce
Dyarbakırlı olarak seni ve tüm belediye başkanlarını sevmiyoruz sizler seçilmiş degil atanmış kişilersiniz