DİSKİ’den içmesuyu kalitesine ilişkin açıklama

​​​​​​​DİSKi Genel Müdürlüğü, içmesuyu kalitesine ilişkin açıklama yayınladı.

DİSKİ’den içmesuyu kalitesine ilişkin açıklama
23 Temmuz 2019 Salı 16:25

Açıklamada şöyle:

“DİSKİ Genel Müdürlüğü; ürettiği suyu Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” gerekliliğine uygun olarak analiz edip, kalite kontrollerini yaptıktan sonra tüketime sunar.

Diyarbakır İçmesuyu Arıtma Tesisi çıkış suyundan her gün ve Diyarbakır kent merkezinin çeşitli noktalarından da haftanın belirli günlerinde su numuneleri alınarak DİSKİ İçme Suyu Kalite Kontrol Laboratuvarı’nda analizleri yapılmaktadır.

Tüm bu analiz sonuçları, kalite standartları gereği akredite laboratuvarımızın arşivinde yer almaktadır. Aynı zamanda İçmesuyu Arıtma Tesisi çıkış suyu analiz sonuçlarını içeren günlük su analiz raporu, DİSKİ web sayfasında ‘Analiz Raporları’ başlığı altında yayınlanmaktadır.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince aylık (Denetim İzleme) ve haftalık (Kontrol İzleme) olarak alınan numunelerin, Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda gerekli kontrolleri yapılmaktadır.

Gerek uzman ekiplerimiz ve gerek laboratuvar personelleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda, DİSKİ’nin sorumluluk alanında bulunan içmesuyu şebeke ve elemanlarında herhangi bir problemin olmadığı tespit edilmiştir. Zaman zaman yaşanan su kalitesi ile ilgili problemlerin vatandaşlarımızın ikamet ettiği bina ve sitelerin su depolarının periyodik olarak temizlenmemesinden kaynaklanmakta olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, birçok su deposunun yıllarca temizlenmediği tarafımızca tespit edilmiştir. İçme suyu şebekesine DİSKİ tarafından servis edilen içmesuyunun, bina veya sitelere ait temizlenmemiş depolardan geçtiği için suyun kalitesinin düştüğü ve kirlendiği gözlemlenmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın 2007/67 sayılı genelgesine istinaden içmesuyu depolarının yılda iki kez (6 ayda bir) usulüne uygun bir biçimde uzman ekiplerce temizlenmesi gerekmektedir. Vatandaşların ALO DİSKİ 185 hattına depo şikayetleri neticesinde personelimizce yerinde yapılan incelemelerde su deposunun kirli olduğu tespit edildiği takdirde vatandaşlarımıza depo temizliğinin yapılması hususunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın su ile ilgili her türlü şikâyetlerini anında çözüme kavuşturmak ve yaşanan problemlerin büyümeden önlenmesini sağlamak için 24 saat ALO DİSKİ 185 hizmeti verilmektedir.

Tüm basına ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.