DİSKİ’den yüzde 300 zaman iddialarına yanıt

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, suya yüzde 330 zam yapıldığı iddialarının doğru olmadığını açıkladı.

DİSKİ’den yüzde 300 zaman iddialarına yanıt
11 Ocak 2020 Cumartesi 16:15

Diski Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün yeni su fiyatı tarifelerine yönelik son günlerde bazı odalar ve basın yayın organlarınca yapılan “Diyarbakır’da kayyum suya yüzde330 zam yaptı” başlıklı haber yanlı, yanlış ve kasıtlıdır. Şöyle ki:

SUYU MALİYETİNİN ALTINA SATIYORUZ

Asıl gider kalemleri dikkate alınarak yapılan hesaplamada bile suyun DİSKİ’yemaliyeti 1 m3’ü 3.71 TL’dir. Tarifemiz incelendiğinde açık bir şekilde görüleceği gibi DİSKİ bu suyu bu maliyetin altında1 m3’ünü 3,50 TL’ye satmaktadır.

Nitekim size ekte sunduğumuz tablodan da açık bir şekilde görülmektedir ki 30 Büyükşehir Belediyesi su ve kanalizasyon idaresi içerisinde Diyarbakır dolayısıyla Diyarbakırlı vatandaşlarımız en ucuz suyu kullananlar arasındadır. Diyarbakır30 Büyükşehir Belediyesi arasında 25. sırada yer almaktadır.

AMACIMIZ SU TASARRUFUNU TEŞVİK ETMEK

DİSKİ Genel Müdürlüğü 15 m³’ün üzerini kademeleştirerek vatandaşlarımızı su tasarrufuna teşvik etmek ve suyumuzun başta tarlalar olmak üzere amacı dışında kullanımına engel olmayı hedeflemiştir. Bu amaçlasadece 15 m³ üzerindeki su tüketimine % 50 zam yapmıştır.Zamlı ödeme yapılacak olan kısım 15 m3’ün üzerindeki miktardır. Yani bir vatandaş örneğin 17 m3 su kullanmışsa bunun SADECE 2m3’ünü zamlı tarifeden ödeyecektir, 17 m3’ün tümünü değil.

KADEMEMİZ EN AVANTAJLISI

Bu 15 m3 hesaplanırken de ayrıntılı bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmada kadim şehrin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel durumu yani gelir çerçevesi, bir meskende oturan kişi sayısı ve ailelerin çocuk sayıları gibi parametreler dikkate alınmıştır. Bunlarla da yetinilmemiş mevcut abonelerin ortalama tüketim rakamları hesaplanmış ve ilimizdeki vatandaşların % 65’inin 15 m3’ün altında su kullandığı saptanmıştır. Bu nedenlerle kademe olarak çoğu ilde 10 veya 12 m3 esas alınmasına rağmen ilimizde barem olarak 15m3 üzeri esas alınmıştır.

DEZAVANTAJLI KESİMLERE % 50 İNDİRİM UYGULANMAKTADIR

DİSKİ Genel Müdürlüğü en dezavantajlı kesimleri dikkate alarak Diyarbakır ilinde 80 bin kişiyi içeren yüzde 50 indirimli su tarifesini hizmete almış ve bunu 30 Aralık 2019 tarihli basın bülteniyle “DİSKİ’DEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ SEVİNDİREN HABER” başlığıyla kamuoyuna duyurmuştur.

Sözün özü şudur ki; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü vatandaşlarımızın sağlıklı içme suyuna kavuşması için içme suyunu Dünya standartlarında arıtmakta olup ayda 496 adet numune alarak su kalitesini kontrol ederek içilebilirliğini tüm testlerden geçirerek ülkemizin en güzel suyunu sunmaktayız.

GERÇEKLERİN SAPTIRILMASI & VATANDAŞLARIMIZIN YANILTILMASI YANLIŞTIR

Türkiye’nin en kaliteli sularından birisini üreten Diyarbakır’da artık popülizmi bırakarak gerçek resmi görmenin zamanı gelmiştir. Gerçek resim şudur:DİSKİ’nin kayıp kaçak oranı % 62’dir. Yani ürettiğimiz 100 birimlik suyun sadece 38 biriminin parasını tahsil ediyoruz. Yılların birikmiş ihmaliyle tahakkuk ve tahsilât oranlarımız çok düşük olduğu gibi, hem içme suyunun tedarikinde, şebekelerinde, depolarında kuyularında, hem yağmur suyu tahliye sisteminde hem de kanalizasyonun şebeke ve deşarjında çok önemli yapısal eksikliklerimiz vardır.

Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun önderliğinde DİSKİ bu eksiklikleri gidermek için çok yoğun çaba sarf etmektedir.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü hizmetlerine 2020 yılında daha da hızlandırarak devam edecek öncelikle hem ilk iki yılda içme suyu sorununu çözecek hem de her alanda yapısal değişiklikler gerçekleştirecektir.

İdeolojik bir şartlanmayla gerçeklerin saptırılması ve vatandaşların yanıltılması kabul edilemez. Bu kente yapılacak en büyük haksızlık ve yanlışlık ideolojik belediyecilik yapmak ve hizmet üretmemektir. Biz bunu yapmayacağız. Diyarbakır herşeyin en iyisine layıktır. DİSKİ’nin amacı da hizmet alanlarında bunu vatandaşlarımıza en iyi biçimde sunmaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.