Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle bir seçim görmedi!

14 Nisan’da yapılacak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri Diyarbakır’da şimdiye kadar olmadık bir seçim atmosferi oluşturdu. 4 listenin yanı sıra bağımsız adayların da yarıştığı DTSO seçimleri, odanın kasasına 2 milyon TL’yi aşkın bir nakit paranın girmesine de vesile oldu. Büyük bir rekabetin yaşandığı seçimlere katılımın son derece yüksek olması bekleniyor.

Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle bir seçim görmedi!
04 Nisan 2018 Çarşamba 18:29

OHAL süreci nedeniyle kent gündeminin son derece zayıf olduğu Diyarbakır’da temel gündem  14 Nisan’da yapılacak Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri... DTSO seçimleri Diyarbakır’da öylesine büyük bir hareketlilik ve gündem oluşturdu ki, yerel ve genel seçimleri aratmayacak bir seçim atmosferi oluşturdu.

16 grup 48 meclis üyesi

14 Nisan’da yapılacak DTSO seçimlerinde 16 grupta oy kullanılacak. Her grupta 3 kişinin seçileği seçimlerde, toplam 48 kişi DTSO meclisini oluşturacak, DTSO meclisi de kendi içinde yönetimi, yönetim de kendi içinde oda başkanını seçecek. 

Yeşil Liste Mehmet Kaya’nın deneyimi ve icraatlarıyla öne çıkıyor

Seçimlere 4 büyük oluşum tek liste halinde giriyor. Öne çıkan grupların başında yer alan Yeşil Liste, eski DTSO başkanı Mehmet Kaya’nın başkan adaylığı le seçim çalışmalarını yürütüyor. DTSO deneyimi olan güçlü bir ekibe sahip yeşil liste, yoğun saha çalışmaları ile dikkat çekiyor. Bir dönem DTSO başkanlığı da yapan ve odaya kurumsal bir kimlik kazandıran, temsilkabiliyetiyle öne çıkan Mehmet Kaya’nın, DTSO deneyimi belirgin bir fark olarak kendini gösteriyor. 

Sarı listede yatırımcı iş adamı ve OSB deneyimi farkı

DTSO seçimlerine hazırlanan bir diğer önemli grup ise Sarı liste... Diyarbakır’ın tanınmış iş adamı Abdulkadir Karavil’in başkan adaylığı ile seçimlere hazrılanan sarı liste, reklam ve tanıtım çalışmalarını son 15 güne bırakmayı tercih ederek kamuoyunun karşısına çıktı. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkan vekili olarak yürüttüğü çalışmalar ve OSB’ye kazandırdıklarıyla dikkat çeken Karavil, yatırımcı iş adamı kimliği ile deneyimlerini öne çıkaran bir seçim argümanı kullanıyor.

Fark yaratan aday Mahmut Biroğlu  

Sarı listede dikkat çeken bir diğer isim ise 3.gruptan meclis üyesi adayı olan Mahmut Biroğlu...Müteahhit olarak faaliyet yürüten ve seçim bürosu açan tek aday unvanına sahip olan, son derece yoğun bir tempo ile rakiplerinden farklı bir seçim çalışması yürüten Biroğlu, DTSO seçimlerinin de en dikkat çeken isimleri arasında yer alıyor. 

Bağımsız adaylar

Yeşil liste ve sarı listenin dışında beyaz liste ve kırmızı liste ile de seçim çalışması yürüten grupların yanı sıra kendi gruplarından bağımsız olarak seçime giren adaylar da bulunuyor. 11. Grupta bağımsız çalışma yürüten DTSO eski başkan yardımcılarından iş adamı Remzi Durmaz dikkat çeken isimlerin arasında yer alıyor.

7 bin civarı seçmen oy kullanabilecek

14 Nisan’da yapılacak seçimlere 7 bine yakın sayıdaki DTSO seçmeni oy kullanabilecek bir konumda bulunuyor. Kıyasıya bir seçim çalışmasının yürütüldüğü Diyarbakır’da, seçime katılım oranının son derece yüksek olması bekleniyor.

6 Bin seçmen oy kullanamayacak

14 Nisan’da yapılacak seçimlerde, odaya borcu olan yaklaşık 6 bin kişi ise seçimlere katılıp oy kullanamayacak. Öte yandan son iki yıl içerisinde kurulan 3 bine yakın şirket de, mevzaut gereği kuruluşundan itibaren iki yıllını dolduramadığı gerekçesiyle oy kullanamayacak. 

DTSO kasasına 2 milyon TL para girdi

Kıyasıya bir seçim çalışmasının yürütüldüğü Diyarbakır’da, odaya borcu bulunan ve seçim kullanmayacak durumda olan yaklaşık bin 500 DTSO üyesinin borcunu ödenmesi nedeniyle odanın kasasına yaklaşık 2 milyon lira gibi bir para girdi. Ödenen borçların neredeyse tamamının DTSO seçimlereine aday olan listeler ya da bağımsız adaylar tarafından karşılanmış olması dikkat çekiyor.

Hangi renk olursa olsun, Kazanan Diyarbakır olsun

Haber21 ailesi olarak hangi renk kazanırsa kazansın, asıl kazananın Diyarbakır olmasını temenni ediyor, tüm adaylara başarılar diliyoruz.


Kaynak: haber21 ÖZEL
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.