Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden 7 maddelik talep

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) koronavirüs salgını nedeniyle işyeri kapatılan yaklaşık 8 bin esnaf başta olmak üzere tüm esnafı kapsayacak destekler sağlanması konusunda çağrı yaptı.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden 7 maddelik talep
08 Nisan 2020 Çarşamba 09:18

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican EBEDINOĞLU imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:

“Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de hem insan hayatını hem ekonomik hayatı olumsuz etkileyen Covid-19 virüsünden en az hasarla kurtulabilmek hepimizin önceliğidir. Bu salgının kontrol altına alınabilmesi için gereken sosyal izolasyon, ev karantinası, sosyal temas, maske ve eldiven kullanımı vb. tüm tedbirlerin uygulanmasında çalışmalarımız ve toplantılarımız aralıksız devam etmektedir.

Ekonomimizin temel taşı olan esnaf ve sanatkarlarımızdan Türkiye genelinde yaklaşık 500 bin, Diyarbakır genelinde ise yaklaşık 8 bin esnafımızın işyerleri Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklar tarafından alınan önlemler kapsamında kapatılmıştır. Bu nedenle, ülke genelinde aileleri ile birlikte 10 milyona ulaşan camiamıza sunulan desteklerin devamlılığı büyük önem arz etmektedir. Esnaf ve sanatkarlarımız için bu zamana kadar açıklanan destekler, bu desteklerin yeniden düzenlenmesi ve yeni destek önerileri toplantılarımızın temelini oluşturmaktadır.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği olarak hazırladığımız durum raporları Diyarbakır il Valiliğimize, ilgili bakanlıklarımıza ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'na iletilmiştir. Bu raporlar neticesinde Coronavirüs ile mücadele kapsamında aşağıda yer verdiğimiz Önerilerin de acilen hayata geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

1. Tüm kayıtlı üyelerimize Türkiye Halk Bankası tarafından verilen ve yetersiz olduğu tespit edilen 25.000TL kredi ve 25.000-TL limitli işletme kartının geri ödemelerinin 1 yıl süre ile ertelenmesi ve bu erteleme dolayısı ile faiz işletilmemesi gerekmektedir.

2. Esnaf ve sanatkarlarımızın kendilerine sunulan kredi imkanından faydalanabilmesi için sicil affının acilen hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.

3. Alınan önlemler çerçevesinde faaliyetleri durdurulan esnaf ve sanatkar işletmelerinde çalıştırılan sigortalı işçilere 3 ay boyunca verilecek kısa çalışma ödeneğinden faydalanmanın önündeki prosedürlerin kolaylaştırılması gerekmektedir.

4. Alınan Önlemler kapsamında işyerleri kapatılan esnaf ve sanatkarlara 3 ay süre ile en az asgari ücret tutarında ödeme yapılması sağlanmalıdır,

5. Geçmiş 3 aylık ortalama fatura tutarları doğrultusunda belirleneceği belirtilen elektrik, su ve doğalgaz faturaları en az 3 ay süre ile tahsil edilmemeli, vergi ve bağkur sigorta primlerinde ertelemelerin haricinde indirimler yapılmalıdır.

6. Özel mülk sahiplerinden dükkan kiralamış olan esnaf ve sanatkarların beyanda bulunmaları halinde kira yardımı alabilmelerine yönelik düzenleme yapılmalıdır.

7. Özellikle yolcu sayısının bir anda azalması nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan şoför esnafımızdan akaryakıt ve araç alımında ÖTV ve KDV alınmaması gerekmektedir.

Sorunun küresel, mücadelenin ulusal olduğu, toplum bilincinin de daha çok gelişmesi gereken bu dönemde, bu sorunu hem ulusal hem de yerel düzeyde kendi vatandaşlarımızla birlikte mücadele ederek aşabileceğimizi umut ediyoruz. Risklerin somut, kuralların basit olduğunu belirterek ekonominin yapı taşı olan esnaf ve sanatkarımızın da içerisinde olduğu bu olumsuzlukların giderilmesini saygılarımızla arz ve talep ediyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.