Diyarbakır'ı yeniden Ortadoğu'nun merkezi haline getireceğiz

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gül, Dicle Üniversitesi'nin yapacağı çalışmaların Diyarbakır’ın tarihte olduğu gibi yeniden Ortadoğu'nun kültür ve medeniyet başkenti haline gelmesindeki önemine değinerek, Diyarbakır'ın, İslam medeniyetinin en önemli kentlerinden biri olduğunu, tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığını, kentin bu özelliğini sürdürmesi için üniversiteye büyük görev düştüğünü vurguladı.

Diyarbakır'ı yeniden Ortadoğu'nun merkezi haline getireceğiz
02 Şubat 2017 Perşembe 12:05


Bir süre önce başladığı görevinde öncelikle kısa, orta ve uzun vadede üniversitede yapacakları faaliyetlerle ilgili yol haritası oluşturduklarını ifade eden Gül, beş ayda çok sayıda sosyal etkinlik ve sempozyuma imza attıklarını söyledi.

Rektör Gül, üniversite hastanelerinin daha iyi hizmet vermesi ve kalitesinin yükseltilmesine önem verdiklerini dile getirerek "Bu amaçla poliklinikleri revize ettik, poliklinik sayısını artırdık ve ameliyathaneleri de yeniden düzenledik." diye konuştu.

Üniversite bünyesinde tüp bebek merkezi oluşturulması için proje hazırladıklarını vurgulayan Gül, şöyle devam etti: “Tüp Bebek Merkezi, uzun yıllardır gerçekleştirmek istediğimiz bir projeydi, bugüne kadar bir türlü hayata geçirme imkanı bulunamadı ancak görevi devraldığımızda, projenin ısrarla takipçisi olduk. Bugün artık Tüp Bebek Merkezi Projesi, Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol neticesinde hayata geçirildi. Yakın zamanda bu merkezimiz bölge halkına hizmet vermeye başlayacak.

”Sağlık Kampüsü Projesi"

Hastane binasının günlük ihtiyaçlar karşısında yetersiz kaldığını, bu nedenle yeni bir bina yapmak için girişimde bulunduklarına işaret eden Gül, “Bunun için sağlık kampüsü oluşturmayı hedefliyoruz. Bu kampüste hastane, diş hekimliği, eczacılık ve benzeri sağlık hizmetlerinin yer aldığı modern bir yerleşkeyi hayata geçirmek niyetindeyiz.” dedi.

Yeni Bölümler Kurulacak

Rektör Prof. Dr. Gül, ihtiyaç duyulan yeni bölüm ve lisansüstü programların açılması için de çalışma başlattıklarına değindi ve yapacakları çalışmalarla Dicle Üniversitesi'nin önemli bir üniversite haline geleceğini ifade etti. Dicle Üniversitesi’nin yapacağı atılımlarla bu şehrin yeniden kültür ve medeniyet başkenti haline geleceğini belirten Gül, bu konuda çalışmaların hızlandırıldığını dile getirerek,"Dicle Üniversitesi’ni Ortadoğu'nun kültür ve medeniyet merkezi haline getireceğiz.” diye konuştu. Üniversite Kütüphanesi bünyesinde “Diyarbakır Kitaplığı” oluşturmak amacıyla kent hakkında yayımlanmış tüm kitapları topladıklarını anlatan Gül, kitaplığa hâlihazırda çok sayıdada eser kazandırdıklarını, sayının kısa süre içerisinde on bini aşacağı bilgisini verdi.

Bilime önem vermeyen bir üniversitenin, bir liseden farkı olamaz

Röportajda üniversitelerin yaptıkları proje ve araştırmalar ile yönlendirici niteliklerinin bulunduğunu ifade eden rektörümüz, “Haziran ayında üniversitemizdeki bütün akademisyenlerden bir yıllık bilimsel çalışmalarını isteyeceğiz, akademisyenlerimiz buna göre kendini hazırlayacak. Herkes bilimsel faaliyet yürütmek için elinden geleni yapmalı, zira bizler bilim adamı vasfımızla, bilim üretmek durumundayız. Bilim üretmeyen bir bilim adamı olabilir mi? Bunu gittiğim her yerde söylüyorum. Bilime önem vermeyen bir üniversitenin, bir liseden farkı olamaz.” diye konuştu.

FETÖ ile mücadelede

Üniversitelerin bilim yuvaları olduğunu, Dicle Üniversitesi'nin de sadece bu amaca hizmet edeceğini dile getiren Gül, “Gerek akademik gerek idari personelin tamamen bunun bilincinde olması şarttır. Üniversitemizde FETÖ ve benzeri yapılanmalara asla müsamaha gösterilmeyecektir. Bu konuda hukukun gerekleri titiz bir şekilde yerine getirilecektir.” dedi.

Gül, geçmiş yıllar göz önüne alındığında FETÖ yapılanması varlığının her kurumda olduğu gibi Dicle Üniversitesi'nde de bilindiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ yapılanması ile ilgili hemen ertesi gün başlatılan çalışmalar biz görevi devraldıktan sonra da hızla devam etti. Çok sayıda personel hakkında soruşturma yapıldı. Bu süreç hala devam ediyor. Hedefimiz FETÖ ile bağlantısı tespit edilen tüm akademik ve idari personelin temizlenmesidir. Bu çalışma hukukun gerektirdiği şekilde ve titizlikle yürütülecek, tüm terör unsurları üniversitemizden temizleninceye kadar bu süreç devam edecektir." dedi.


Kaynak: Dicle Üniversitesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.