DSİ “Dicle Nehri Yatak Düzenleme Projesi” hakkında bilgilendirdi

Devlet Su İşleri (DSİ) 10’uncu Bölge Müdürü Ali Gökyel, Dicle Nehri Yatak Düzenleme Projesi kapsamıyla ilgili olarak dere yataklarında doğal hayata kesinlikle müdahale etmediklerini ve doğal hayat korunacak şekilde tedbirler aldıklarını belirterek, “Su samurları ile kaplumbağaların engelleyecek bir şey yapmıyoruz. Biz bunu yapmasaydık ne olurdu diye bakmak lazım. Dicle Nehri Diyarbakır için de nimet gibidir” dedi.

DSİ “Dicle Nehri Yatak Düzenleme Projesi” hakkında bilgilendirdi
11 Nisan 2018 Çarşamba 19:35

Devlet Su İşleri (DSİ) 10’uncu Bölge Müdürü Ali Gökyel, kentte görev yapan basın mensuplarıyla DSİ yerleşkesinde bir araya geldi.

Toplantıda, gazetecilere yapımı devam eden baraj yapıları ve Dicle Nehri Yatak Düzenleme Projesi hakkında soruları cevaplayan DSİ Diyarbakır 10. Bölge Müdürü Ali Gökyel, Diyarbakır’da içme suyu ve barajlardaki doluluk oranlarında bir sıkıntı olmadığını önceki yıllara oranla paralel gittiğini söyledi.

İstatistiklere baktığımızda sulama göletlerinde sıkıntılarının olduğunu belirten Gökyel, “İstatistiklere baktığımızda sulama göletlerinde sıkıntılarımız var. Bunlarda da tedbirleri en yüksek düzeyde aldık. Ocak ayı gibi toplantılar yaptık. 11-12’ye yakın sulama birliği başkanını çağırdık, toplantıda konuştuk. Suyun ekonomik olarak nasıl kullanılması ele alındı. Tarım politikası belirlediler. Tedbirli gidiyoruz, geçen yıl ne olduysa bu yıl da aynısıdır. Geçen sene sulama anlamında sıkıntı olan yerlerde tedbirlerimiz devam edecektir. Çiftçileri mağdur etmeyeceğiz. Ufak tefek sıkıntıları da takviyelerle çözeceğiz. Abartılı bir sıkıntı yok “dedi.

“Doğal hayata kesinlikle müdahale etmedik”

Büyükşehir Belediyesi'nin Dicle Vadisi Projesi'nin alt projelerinden biri olan Dicle Nehri Yatak Düzenleme Projesi kapsamıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gökyel, dere yataklarında doğal hayata kesinlikle müdahale etmediklerinin altını çizdi.

“Dicle Nehri Diyarbakır için nimet gibidir”

Doğal hayatın korunmasına yönelik tedbirler aldıklarını belirten Gökyel, “Doğal hayat korunacak şekilde tedbirler alıyoruz ve göründüğü haliyle kalacak. Dere yatağı şevlidir. Sadece şevli kısmını yapıp bırakıyoruz. Su samurları ile kaplumbağaların engelleyecek bir şey yapmıyoruz. Biz bunu yapmasaydık ne olurdu diye bakmak lazım. Bu tür dere yataklarında 10 yıl sonra olacak olan taşmanın yarın olmayacağı anlamına gelmez. Türkiye’de anlık yağışlarla taşkınlar olur. Bunun sonuçlarını Karadeniz’de görüyoruz. Dicle Nehri’nde böyle bir hesap yapıyoruz. Dicle Nehri Diyarbakır için de nimet gibidir. Dünyada bakıldığı zaman böyle örnekler çok az. Şehrin ortasında bir nehir geçiyor. Bunu değerlendirememişsiniz. Ben bunu böyle görüyorum. Başka ülkelerde de bu tür yerleri hep korumuşlardır. Oradaki akımlar düzenli akımlardır ama. Bizdeki akımlar biraz daha düzenli akım değildir. Bunu düzenli akım haline getirmek için daha da baraj yapmamız lazım ki kontrol altına alabilelim. Dicle Nehri’nin biz yaptığımız hesaplarda yüz yılda ve 500 yıl da su oranını göz önüne alıyoruz. O suyun oraya vereceği ve yayılacağı alanı hesaplıyoruz. Buralara kadar su çıkarsa eğer yüz ve 500 yıldaki alanları düşünüyoruz. Bunu engellemek için de hesaplamalar sürüyor. Suyu o yapmış olduğumuz set içerisine hapsetmeye çalışıyoruz. Yaptığımız hesaplar yüz yılda gelebilecek su oranına yüzüncü yılda gelmiyor yarın da gelebiliyor. Onu ön görmek lazım. Orada mesela yarın yüzyıllık su geldiği zaman köprüye kadar şiştiği zaman her yer su altında kalırsa insanların can ve mal kaybı olursa bunun bir kıymeti kalmaz” diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.