DTSO yeşil liste adayları basınla bir araya geldi

2018 Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde yeşil liste ile başkanlık yarışına girecek olan Mehmet Kaya, bu dönem merkezi anlamda siyasetin müdahalesini hissetmediklerini, bağımsız bir yapı olduklarını fakat tarafsız olmadıklarını belirterek, “Biz Diyarbakır’dan tarafız, Kürt sorununun çözümünden tarafız, barıştan tarafız, kentin ekonomisinin gelişmesinden ve işsizliğin bitirilmesinden tarafız” dedi.

DTSO yeşil liste adayları basınla bir araya geldi
13 Mart 2018 Salı 17:59

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) seçimlerine yeşil liste ile girecek olan grup, bir otelde düzenlenen toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.

DTSO'nun eski başkanı ve Nisan ayında yapılacak seçimlerde oluşturulan Yeşil listenin başkan adayı olan Mehmet Kaya, projelerini basın toplantısı ile anlattı.

Burada bir konuşma Kaya, listelerinin birçok iş camiasının uzun süre çalışması, insanları ikna etmesi sonucu olduğunu belirtti.

“Kentin yönetimini birlikte yapacağız”

Yapısal dönüşümün ilk adımlarını atacaklarını belirten Kaya, “Temsiliyeti tek merkezli odaklı çıkararak, kente sanayi odası, kadın meclisi gibi, Bismil’de ticaret odası ve iş konseyi gibi yapıları kurarak kentin yönetimini tamamen birlikte yapacağımız bir yapısal dönüşümün ilk adımlarını atacağız. Bunu biz bir yıl içerisinde de gerçekleştireceğiz” dedi.

“Barış sağlanması için iş insanları müdahil olsun”

Diyarbakır'ın yapısal dönüşüme ihtiyacı olduğunu, kentin sadece merkezi hükümetin açıkladığı teşvik paketlerle değil, yerel ayaklarının da hazır olmasıyla gelişebileceğini belirten Kaya, “Ortadoğu'da barışın sağlanması, Kürt sorunun eşitlikçi ve özgürlükçü çözümü konusunda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası en önemli aktör olmak zorundadır. Savaşın sonlanması ile ilgili çalışmayı önümüze koymamız gerekir. İş insanlarının bu tür durumlarda müdahil olmasıyla barışın daha hızlı gerçekleştiği örnekleri vardır" dedi.

“Biz Diyarbakır’dan tarafız”

 Son iki dönem DTSO seçimlerine siyasetin yoğun müdahalesinin, sağlıklı bir yapının oluşmasına engel olduğunu vurgulayan Kaya: “Orada, sağın, solun veya şunun değil bir siyasetin arka bahçesi olması STK’nın işlevselliğini bitirir. Tarafsız olmak, sivil toplum kuruluşlarının en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Özellikle belli bir siyasetin uzantısı olabilecek, siyasetin yanında görülebilecek yaklaşımlardan kesinlikle kaçınılması gerekir. Artık dönüp baktığınız zaman, DTSO’ya merkezi anlamda siyasetin müdahalesini bu dönem çok hissetmiyoruz. Bizim TSO, Baro, İHD ve TB gibi yapılarda kesinlikle bağımsız tutmak hepimizin temel felsefesi olmalı. Biz listeyi oluştururken doğrusu herhangi bir siyasi baskı görmedik. Diyarbakır’ın tek ses olması, tek liste olması çok kültürlü bir yapıyı ortaya çıkarması maalesef geçmişten gelen çekişmeler üzerine, kamplaşmalar üzerinden siyasi alanda kendilerine yer edinenler belki de bu resimden rahatsız oldular. Bu yapı, kesinlikle bağımsız bir yapıdır, tarafsız değildir. Biz Diyarbakır’dan tarafız, Kürt sorununun çözümünden tarafız, barıştan tarafız, kentin ekonomisinin gelişmesinden ve işsizliğin bitirilmesinden tarafız” diye konuştu

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.