DTSO’dan üye aidatlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama

DTSO Yönetim Kurulu Saymanı Nesih Aktepe oda gelirleri, üyelerden alınan aidatlar ve son bir yıl içinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi.

DTSO’dan üye aidatlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama
09 Ağustos 2019 Cuma 17:12

Aidatları yeniden düzenledik, hakkaniyetli bir sistem oluşturduk

Daha hakkaniyetli bir aidat sisteminin oluşturulduğunu belirten Aktepe, artıştan ziyade bir düzenleme yapıldığını daha düşük sermaye sahibi, geliri daha düşük firmaların korunduğunu belirterek, Bursa, Trabzon, Erzurum, Elazığ, Van ve İzmir gibi iller ile kıyaslama yaparak son düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Aktepe, “Aidatlarımızı Yönetim Kurulumuzun sorumluluğunda ve Meclisimizin onayı ile yapıyoruz. 7 sınıfta aidatları düzenliyoruz.  1/A derecesinde 2018 yılında 9477 firmamız yer alıyordu. Bu durumun hakkaniyetli olduğunu düşünmediğimizden, daha düşük sermaye grubundaki firmalardan daha düşük aidat alınması için yeniden düzenledik. 2019 yılında bu gruptaki firma sayısını 3283 firmaya düşürdük. Yaklaşık 6000 firmamızı 1/B ve 1/C alt kategoriye indirdik. Haliyle ödemesi gereken aidat tutarları da düşmüş oldu. Yapılan fiyat artışlarından toplam üye sayımızın %20’si civarında gelir düzeyi ve sermayesi yüksek firmamız etkilendi. Bir yıl için 10 TL, 100 TL, 210 TL değerinde artışlar gerçekleşti. Ancak firmalarımızın %80’inde artış olmadı, hatta %65’inde bir indirim gerçekleşti. Yapılan artışların bir işletmeyi ekonomik olarak ne kadar etkileyeceğini kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

“2019 yılının ilk 7 ayında 24.083 belgeyi ücretsiz verdik”

Ayrıca 2019 yılı itibariyle üye sicil kayıt, faaliyet belgesi, sayısal takograf, ihale durum belgesi, yerli istekli belgesi, ticari ikametgah, yabancı dil vb. belgeleri ücretsiz vermeye başladık. 31 Temmuz 2019 tarihi itibariyle 7 ay içinde toplam 24.083 adet belgeyi ücretsiz olarak verdik. Bu belgeler için geçmiş yıllardaki belge ücretleri baz alındığında yıl sonu itibari ile toplam yaklaşık olarak 750 bin TL gelir elde etmemiz mümkündü. Ancak, Oda olarak daha etkin hizmet sunmak için üyelerimizin yoğun olarak kullandıkları belgeleri ücretsiz hale getirdik ve online olarak bu belgeleri almalarını sağladık. DTSO olarak üyelerimiz için zaman ve maddi tasarruf sağlamaya çalışıyoruz. Aidat ücretlerinden ziyade 1 yıllık süre zarfında önemle üzerinde durduğumuz, geliştirdiğimiz projeleri kamuoyu ile paylaşmak ve ortaklaşmak istiyoruz. Üye aidatlarının gündeme gelmesinin, gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz, kentimiz için oldukça önemli projelerimizin önüne geçmesini doğru bulmuyoruz.


Kaynak: DTSO
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.