D.Ü’de Girişimcilik Kariyer ve Gençlik Zirvesi

Dicle Üniversitesi Girişim Enerji ve Teknoloji Kulübü tarafından Girişimcilik Kariyer ve Gençlik Zirvesi (GET 2018) etkinliği düzenlendi. Üniversite Gençlerine Girişimcilik, Kariyer planlama, Yeni Uygulama Planlarının, modellerinin ve vizyonlarının aktarıldığı zirvede iki gün boyunca uzman girişimciler bilgi ve tecrübelerini paylaşacak.

D.Ü’de Girişimcilik Kariyer ve Gençlik Zirvesi
21 Aralık 2018 Cuma 10:36

Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR, Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU,  Diyarbakır Milletvekili Mehdi EKER, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali ATİLLA, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, Limak Holding Yöneyim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, , rektör yardımcıları, kamu kurum müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını Dicle Üniversitesi Girişim, Enerji ve Teknoloji Kulübü başkanı Sevil ŞENSES ve Gençlik Zirvesi Tertip Komitesi üyeleri, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah TOPRAK yaptı.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL ise yaptığı konuşmada Dicle Üniversitesinin son yıllarda bilimsel faaliyetler bakımından büyük bir atılım gerçekleştirdiğini, yüzlerce bilimsel, sosyal, uluslararası faaliyetler yaptıklarını ve öğrenci kulüplerinin aktif olarak çalıştığını söyledi.

“Üniversitemiz Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasına girmeyi başarmıştır. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Üniversitemiz Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversiteleri arasına girmeyi başarmıştır. Üniversitemiz Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere 223 üniversite ile protokol imzalanmıştır. Hedefimiz, Üniversitemizi Ortadoğu’nun en iyi üniversiteleri arasına sokmaktır ve Kültür ve Bilim merkezi haline getirmektir” diyen GÜL, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Rektör GÜL’ün ardından konuşan Diyarbakır Milletvekili Mehdi EKER, Diyarbakır’ın çok önemli fırsatlarının olduğunu söyledi. EKER, “Bu fırsatlar, büyük alim ve sosyoloji ilminin kurucusu İbn Haldun’un deyimiyle coğrafya kaderdir gerçekliğinden ortaya çıkıyor. Diyarbakır'ın üzerinde bulunduğu coğrafya muhteşem medeniyetlerin bilinçlenmesine, doğmasına, büyümesine gelişmesine fırsat olmuş, mekan olmuş. Bu şehir hak etmediği bir algı üzerinden tanındı. Bu şehrin adı hep ya yakılan lastiklerle terör ile yürek yangınlarıyla gözyaşlarıyla felaketlerle anıldı. Sanki bu şehirde dünya mimarlık tarihine örnek teşkil edecek muhteşem bir felsefenin ürünü olan binalar ve tarihi yapılar yokmuş gibi, sanki bu şehirde 10 bin yıldır 30’un üzerinde medeniyet inşa edilmemiş gibi. Devletin ve hükümetin sağladığı imkanlarla birleştirip nasıl bir girişimci olabiliriz, kariyer planlayabiliriz bunun kararını vermek lazım. Model olacak Diyarbakır’ın yetiştirdiği çok önemli şahsiyetler var” dedi.

Dicle Üniversitesi öğrencilerinin daveti üzerine geldiği zirvede Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR yaptığı konuşmada dünyada bir teknoloji devrimi yaşandığını, son iki yüzyılda dünyada endüstrileşme, teknolojik atılımların olağan hızıyla devam ettiğini söyledi

KACIR, Dünyadaki 3.5 milyar insanın gelirinin Dünyanın en zengin 8 kişisinin gelirine eşit olduğunu belirterek, “ Bugün Japonya’da doğan bir bebeğe sunulan yaşam ömrü 82 yıl, Afrika’da dünyaya gelen başka bir bebek için beklenen ömür 49 yıl. Yani dünyanın bir tarafından diğer bir tarafına daha az yaşam ömrü sunan bir sistemin içindeyiz” diyerek, kariyerden, girişimcilikten, yeniden medeniyet inşa edilmekten bahsedilecekse adalet ve merhamet ile bu teknoloji hamlesiyle hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

“Kendi değerlerimiz ve kendi öz yeteneklerimizle kendi imkanlarımızla umduğumuz bir yolculuğa hep birlikte çıkmalıyız. Bunu başarmanın tek yolu hep birlikte hareket etmemiz” diyen KACIR, servet hırsı ile yaşayan iş insanlarına sahip olmadığımızı, işi değer üretmek olan insanların iş yaptığı bir ülke olduğumuzu söyledi ve değer odaklı bu iş insanlarını örnek almak gerektiğini söyledi.

Sunumdan sonra programa konuk olan TAV İcra Kurulu Başkanı Serkan KAPTAN, katılımcılara yönelik bir konuşma yaptı. Bakan Yardımcısı KACIR ve TAV İcra Kurulu Başkanı KAPTAN’a, Rektör Prof. Dr. Talip GÜL tarafından plaket takdim edildi. Program Limak Holding Yöneyim Kurulu Başkanı Nihat ÖZDEMİR ve yöneticilerin konuşmacı olarak katıldığı paneller devam etti.

Program, 2 gün boyunca uzman girişimcilerin bilgi ve tecrübe sunumu ile devam edecek.


Kaynak: Dicle Üniversitesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.