D.Ü’Tıp Fakültesi yaşlılar haftası sempozyumu düzenledi

Dünya Yaşlılar Haftası nedeniyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimlik Sosyal Komitesi tarafından Kalp Hastanesi Konferans Salonunda Sempozyum düzenlendi.

D.Ü’Tıp Fakültesi yaşlılar haftası sempozyumu düzenledi
25 Mart 2019 Pazartesi 14:50

Sempozyuma Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal KADİROĞLU, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahfer GÜLOĞLU, Öğretim Üyeleri, Hastaneler Başhemşiresi Rahime ATLI, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Diyarbakır İl Müdür ve yardımcıları, Kuruluş Müdürleri ve çok sayıda izleyici katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahfer GÜLOĞLU, “Acil servimizde bizim en çok gördüğümüz yaşlı kesime olan yaklaşım hep şu oldu: Yaşarken kıymetini bilmedikleri ama hastaneye düşüp öldükten sonra daha kıymetli olduklarını gördük, ama aslında öyle olmaması gerekiyordu. Çünkü yaşlılarımıza yaşarken kıymet ve değer vermemiz gerekir” dedi.

Çocukların anne ve babalarını model aldıklarını, biz büyüklerin anne ve babamıza davranışının onlara örnek olduğunu belirten GÜLOĞLU, “Kuran’ı Kerim’de geçen bir ayette “Eğer yanınızda ihtiyarlayan bir veya daha fazla kişi olduğu zaman onlara of bile demeyin, onlara merhametle yaklaşın, onlara güzel sözler söyleyin ve onları kendi kanatlarınızın altına alın.” diye buyuruyor. Çünkü çocukken bizlere şefkatle davranan bu insanlara bizlerinde şefkatle yaklaşması gerekiyor” dedi.

 Sempozyumun moderatörlüğünü yapan Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal KADİROĞLU da yaptığı konuşmada; “İnsanoğlunun yeryüzündeki serüveni dünyaya gelişiyle başlar, bebeklik, çocukluk, gençlik, erişkinlik ve nihayet yaşlılık dönemi şeklinde nihayete erer. Dünya Sağlık Örgütünün yaş sınıflandırılmasına göre 66 -79 yaş, orta yaş gurubu, 80-99 yaş, yaşlı nüfus olarak ifade edilmektedir. Ülkemizde Türkiye istatistik kurumunun yapmış olduğu araştırmada 2018 yılı itibariyle yaşlı nüfus toplam, nüfusun yüzde 9 ‘u kadardır. Toplamda 7 milyon 200 bin kadar yaşlı nüfusumuz var. Yaşlılar haftasının kutlanmasındaki amaç toplumda bir bilinç ve farkındalık oluşturmaya yöneliktir.” dedi.

Daha sonra sempozyumda Prof. Dr. Alpaslan TUZCU “DİYABET”, Doç. Dr. Recep TEKİN “BULAŞICI HASTALIKLAR”, Doç. Dr. Yaşar YILDIRIM “HİPERTANSİYON” ve Doktor Öğretim Üyesi Sefer VAROL da “ALZHEİMER” hastalıkları konusunda sunumlar yaptılar.

Sempozyumda emeğe geçenlere Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal KADİROĞLU tarafından teşekkür belgesi verildi.


Kaynak: Dicle Üniversitesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.