Ergani’de aralarında husumet bulunan aileler barıştırıldı

​​​​​​​Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde aralarında husumet bulunan aileler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun çabalarıyla barıştılar.

Ergani’de aralarında husumet bulunan aileler barıştırıldı
21 Eylül 2019 Cumartesi 18:25

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 2011 yılında kız kaçırma meselesi yüzünden yaşanan tartışmaya akrabaların da müdahil olmasıyla büyüyen ve 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay nedeniyle Gül, Kaplan, Kahraman ve Karaduman aileleri arasında husumet başladı. Bazı ailelerin farklı şehirlere göç etmesine sebep olan husumet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın araya girmesiyle son buldu. Husumetli ailelerin barıştırılması için Ergani ilçesinde düzenlenen barış yemeğine eski Bakan Bekir Bozdağ, Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, eski Bakan Kutbettin Arzu, Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat, ilçe protokolü ve husumetli ailelerin fertleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Eylül günü yaptığı Malatya ziyareti sırasında Güllü Karaduman’ın 3 kız kardeşiyle birlikte aileler arasındaki husumeti anlatması üzerine Erdoğan;  eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nu arayarak ailelerin barıştırılmasını istedi. Yaklaşık iki hafta süren çabaların ardından husumet nedeniyle farklı illere göç eden aileler bir araya getirildi. Husumetli ailelerin barıştırılması için Ergani ilçesinde barış yemeği düzenlendi

“İslam barış dinidir”

Kuran-i kerim tilaveti ile başlayan barış yemeğine telefonla bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öncelikle Gül, Karaduman, Kaplan, Kahraman ailelerini bu mübarek Cuma gününde Cuma namazını kıldığımız bu saatte en kalbi duygularla selamlıyorum. Değerli kardeşlerim bildiğiniz gibi bizim dinimiz İslam, barış dinidir ve Arapçada sin kelimesi İslam'ın köküdür barış anlamına gelir. Sizler bugün elhamdülillah böyle bir barışı gerçekleştirdiğiniz için sizleri şahsım milletim adına en kalbi duygularla selamlıyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Çünkü ne varsa barışta var. Yine sevgili peygamberimizin özellikle barış üzerinde birçok hadisi şerifi var. Bunlardan bir tanesi korkutucu olmayınız müjdeleyici olunuz ve ben inanıyorum ki sizlerde bugüne kadar şu veya bu nedenle yazılmış olan bu süreci geride bırakıp bundan sonra ayeti kerimede Rabbimizin buyurduğu gibi “Müminler ancak kardeştir” dolayısıyla kardeşlerin arasında bu tür dargınlık kırgınlık olmaz olmamalı. Şimdi sizler de inşallah bu kardeşliğinizin, kardeşliğimizin görevini bundan sonraki süreçte yerine getirerek Rabbimin yarattığı Rabbimin emrettiği gibi yaşarsanız bizleri de aileleri de mutlu etmiş olursunuz. Bu mübarek Cuma gününde de sizlere kalbi selamlarımı gönderiyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim aranızdaki muhabbeti arttırsın daim kılsın” dedi.

İslam’ın bir barış ve esenlik dini olduğuna dikkat çeken Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ise “Bizler Elhamdülillah inanan insanlarız ve inandığımızla yaşamak zorundayız. Müslüman, kişinin ve toplumun huzurunu can, mal ve namusunu temin etmekle mükelleftir” dedi.

Aileler arasında ki husumetinin sonlandırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu yakından takip ettiğini dile getiren Güzeloğlu, “Bu hayırlı işin ta başından beri meselenin barışa dönmesinde, iki ailenin bu husumetinin giderilmesinde ve böylesi bir kardeşlik zeminin tesis edilmesinde saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın çok yakın takibi arzusu ve isteği vardı. Biraz önce de sağ olsunlar itham ederek bu barışın tamama ermesine katkıda bir kez daha bulundu. Rabbim ondan razı olsun. Şüphesiz burada teşekkür etme noktasında saygıdeğer Bakanımız Bekir Bozdağ beyefendiye de ayrı bir başlık açmamız lazım. İlk günden itibaren Sayın Bakanımız bu meselenin sonucuna ermesinde barışın gerçekleşmesinde bir kardeşlik ruhu içerisinde her an ve her zaman bizimle birlikte oldu. Adım adım adeta gelişmeleri takip etti ve bugün de yoğun gündemine rağmen aramıza geldi. Kendilerine teşekkür ediyoruz Ergani’mize hoş geldiniz diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlik bağlarımızı geliştirdikçe her şey daha güzel olacak”

Bu duruşumuz birlik ve beraberliğimizi daim olsun diyen Güzeloğlu, “Allah, dosta güven düşmana ürperti veren kardeşliğimizi payidar eylesin. Bizler bu duruşu temsili ettikçe kardeşliğimizi güçlendirdikçe kardeşlik bağlarımızı geliştirdikçe inanın her şey daha güzel olacak.  Devlet ve millet kaynaşması ile önümüzdeki bütün engelleri kaldırarak İnşallah gelecekte aydınlık ve güzel yarınlara hep birlikte gideceğiz. Bu coğrafyada yaşanan acılara, başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerine, ihanet şebekelerine karşı bu kararlılıkla dimdik duracağız ve İnşallah geleceğimiz bugünden daha güzel olacak. Biz her an ve her zaman milletimize hizmet noktasında saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığımız ilham ve onun bize verdiği güç ve güven ile sizlerin hizmetinizdeyiz. En ufak bir meselede dahi vatandaşlarımızın arasındaki sıkıntıların giderilmesinde bütün devlet kurumları olarak milletimizin hizmetindeyiz” dedi.

“Sosyal ve altyapı konularında Ergani ilçesinin beklentileri karşılanacak”

Cumhurbaşkanı’nın teveccühü ve bakanın onayı ile 19 Ağustos itibariyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak sorumluluk üstlendiğini hatırlatan Güzeloğlu, “Biliniz ki milletin kaynakları millete hizmet etmek için sunulan her türlü imkânlar yine millete harcanacak. Sizlerin ve milletimizin refahına, hayrına olan işlerde imkânlarımız ve kaynaklarımız sizlere tahsis edilecek. Yakın bir gelecekte hem sosyal hem altyapı noktasında Ergani’mizin ihtiyaçları ve beklentileri karşılanacak. Değerli kardeşlerim haksız yere bir insanı öldürenin bütün insanlığı öldürmüş olacağını ve ilk kan davasını kaldıranın sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) olduğunu hiç unutmadan bırakın bir kan dökmeyi bir kalp kırmayı bile inanana yakışmayacağını bilerek hayatımızı tanzim edeceğiz. Rabbim bizi bu yolda ayırmasın. Bugün tesis edilen bu barışı daim eylesin. Barışa katkıda bulunan özellikle rahmetli babasından aldığı mirası çok başarıyla taşıyan İsmail Özşanlı’ ya, bu noktada hukuki katkılar sunan değerli başsavcım dâhil bu meselenin başından beri bizle olan değerli milletvekillerimize, il başkanımıza ve hepinize çok teşekkür ediyor barışmamız hayırlı olsun diliyorum” şeklinde konuştu.

“Barıştan ve kardeşlikten daha güzel bir şey yoktur”

Üç kız kardeşin Malatya ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanı’nın yolunu kestiğini hatırlatan Bozdağ, “Orada buradaki aileler arasında yaşanan hadiseyi paylaştılar. Güllü Karaduman hanımefendi ve kendisi ile beraber birer kız kardeşleri. Cumhurbaşkanımız konuyu bizzat dinledi. Sonra bize bu konu ile ilgilenme görevi verdi ve Diyarbakır’ımızın değerli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Bey, değerli Başsavcımız Ahmet Yavuz Bey ve İsmail Şanlı Bey bu meseleyle yakından ilgilendiler. Ailelerin büyükleri ile görüştüler. Cumhurbaşkanımızın barışma konusundaki arzusunu kendilerine ilettiler ve ailelerin büyükleri, gençleri, kadınları ve her bireyi bu konuda büyük bir anlayış ve özveride bulundular. Onun için ben özellikle Gül ailesinin her bir ferdine bu konudaki fedakârlık özveri ve yaklaşımına Kahraman, Kaplan ve Karaduman ailelerinin her bir ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Büyüklere özellikle şükranlarımı sunuyorum. Sağ olsunlar var olsunlar. Gençlere ve kadınlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü doğru olanı yapmak yanlış olanı yapmaya göre her zaman daha fazladır ve bugün biz güzel doğruyu burada beraber hayata geçirmiş oluyoruz. İnsanların birbirini sevmesi, sayması, değer vermesi, yüceltmesi kadar güzel bir şey yoktur. Biz birbirimizi seversek, sayarsak, yüceltirsek esasında kendimizi yükseltmiş kendimizi daha iyi bir noktaya taşımış oluruz. Barıştan ve kardeşlikten sevgiden ve saygıdan daha güzel şey yoktur. Allah tekrar kardeşliğimizi, sevgimizi saygımızı arttırsın” dedi.

Taraflar arasındaki husumet birlikte barış yemeğinin yenilmesiyle son buldu.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.