“Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri” başlıyor

​​​​​​​Sanatı sokaklara taşıyıp çocuklarla buluşturmayı amaçlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezi ve 10 ilçede düzenleyeceği tiyatro, pandomim, jonglör ile palyaço etkinliklerinin yer alacağı “Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri” 20 Temmuz’da başlıyor.

“Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri” başlıyor
17 Temmuz 2019 Çarşamba 10:44

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın, sanatı sokaklara yayma amacıyla bu yıl ilkini düzenleyeceği “Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri” 20 Temmuz’da başlıyor. Tiyatro, pandomim, jonglör ve palyaço etkinliklerinin yer alacağı organizasyon Ergani, Lice, Kocaköy, Çınar, Kulp, Bismil, Silvan, Eğil, Hazro ve Dicle ilçeleri ile kent merkezinde 7 gün boyunca devam edecek. 26 Temmuz’da sona erecek olan etkinliklerin startı Ergani ve Bismil ilçelerinde verilecek. Hava sıcaklıkları göz önünde bulundurularak etkinlikler saat 19:30’da gerçekleşecek.

‘Sanatı merkezleştirmeden yaymayı amaçlıyoruz’

Yapılacak etkinlikler hakkında bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Yavuz Akkuzu, 7 gün şeklinde planladıkları Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri’nin 5 gününü ilçeler ve ilçelerin mahallelerine ayırdıklarını belirtti. İlçe belediyeleri ile yapılan görüşmeler sonunda etkinliklerin yerlerini belirlediklerini ifade eden Akkuzu, ilçelerde etkinliklerin sona ermesiyle birlikte organizasyonun kent merkezinde 2 gün daha devam edeceğinin bilgisini verdi. Etkinliği gezici adıyla yapmalarının sebebini sanatı herkese ve her kesime ulaştırmaya bağlayan Akkuzu, bundan sonra her yıl Mayıs-Ekim ayları arasında birçok sanat alanında buna benzer etkinlikler gerçekleştireceklerini kaydetti. Geçmişte ilçelerde etkinlikler düzenlediklerini ama eksikliklerinin bulunduğuna değinen Akkuzu, sanatı merkezileştirmeden yaymayı amaçladıklarını söyledi.

Gezici Müzik Günleri düzenlenecek

Gelecekte imza atacakları projeler hakkında da bilgi veren Akkuzu, Çocuk Tiyatrosu Günleri  organizasyonundan sonra Gezici Müzik Günleri’ni düzenleyeceklerini dile getirdi. Gezici Müzik Günleri’nde dengbejlerden modern müziğe birçok farklı müzik tarzına yer vereceklerini vurgulayan Akkuzu, müzik günlerinin de ilçeler ve kent merkezinde yapılacağını kaydetti.

Çocuk Tiyatrosu Günleri’nde jonglör, palyaço ve pandomim sanatlarının konuşma dili olmayan gösteriler olduğuna dikkat çeken Akkuzu, bununla çocuklara beden dilini aşılamayı, oyunların içine katmayı ve izleyici pasif durumdan aktif duruma geçirmeyi amaçladıklarını söyledi.  Etkinliklerde 2 Kürtçe Tiyatro oyununa yer verdiklerinin bilgisini veren Akkuzu, çocukların genel olarak kamusal alanda Kürtçe ile karşılaşmadıklarını bu oyunlarla birlikte Kürtçe’nin kamusal alanda da kullanıldığını çocuklara göstermek istediklerini belirtti. Yine sahneleyecekleri Kürtçe oyunlarla çocuklara bu dilde sanat eserlerinin rahatlıkla ortaya konabileceğini göstermek olduğunu kaydeden Akkuzu, organizasyonun parklarda ve meydanlarda gerçekleşeceği için izleyiciyi beklemeyeceklerini, direk kendilerinin izleyiciye gideceğini sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediyesi, 20 Temmuz’da Ergani ve Bismil’de başlayacak olan “Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri” programını şu şekilde belirledi;

20 Temmuz 19:30 1.Gün Ergani Gençlik Parkı, “Mimdo’nun Aradığı” (Pandomim Oyunu), “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu) ve Bingo Performans (Jonglör Gösterisi). Bismil Kardeşlik Parkı, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Qesmer u Pêşmer” (Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu)

21 Temmuz 19:30 2. Gün Lice Medeni Yıldırım Parkı, “Mimdo’nun Aradığı” (Pandomim Oyunu), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu). Dicle Belediye Parkı, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Qesmer u Pêşmer” (Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu).

22 Temmuz 19:30 3.Gün Kocaköy Hewre Mahallesi, “Mimdo’nun Aradığı” (Pandomim Oyunu), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Qesmer u Pêşmer” (Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu). Silvan Kültür Park, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).

23 Temmuz 19:30 4. Gün Çınar Nujiyan Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve İleri Dönüşüm Atölyesi (Hayal Et Dünya Değişsin). Hazro Gözlü Mahallesi, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).

24 Temmuz 5.Gün 19:30 Kulp Turgut Özal Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu). Eğil Meydan, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).

25 Temmuz 6.Gün 19:30 Diyarbakır Newroz Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu). Ben u Sen Parkı, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve İleri Dönüşüm Atölyesi (Hayal Et Dünya Değişsin).

26 Temmuz 7.Gün Diyarbakır Temapark, “Beyaz Balon” (Mim Gösteri), Jonglör Gösterisi ve İleri Dönüşüm Atölyesi (Hayal Et Dünya Değişsin). Koşuyolu Parkı, “Lilitin Maceraları” (Mim Gösteri), Bingo Performans (Jonglör Gösterisi) ve “Sê Ezezok” (Amed Şehir Tiyatrosu).


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.