Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı start aldı

Dicle Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Kültür ve Kongre Merkezi Müdürlüğünde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin koordinasyonunda Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı (GÜBKAF'20) gerçekleştirildi.

Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı start aldı
02 Mart 2020 Pazartesi 20:19

Türkiye’de 10 bölgeden 130 üniversitenin işbirliği ile düzenlenen fuarlarda yüzlerce firma ve kurum stantları, bilgilendirme sunumları, eğitimler, atölye çalışmaları, mülakat ve simülasyonlar gibi etkinlikler yer alıyor, öğrencilerin meslekler ve sektörler hakkında bilgiye erişim imkanı ile doğru kariyer planlanması oluşturmaları ve firma ve kurum temsilcileri ile bire bir etkileşim sağlamaları gibi hedefler yer alıyor.

Güneydoğu Bölgesinde ise Batman, Bingöl, Bitlis Eren, Fırat, Hakkâri, Mardin Artuklu, Siirt ve Şırnak Üniversitelerinin katılımıyla Üniversitemiz ev sahipliğinde yapılan etkinliğe Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Dr. Bedrettin ÖZMEN, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Basri GÜZELOĞLU, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet YAVUZ, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Mete YAĞLI, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, Bölge Üniversitesi Rektörleri, Mülki ve İdari Amirler, STK temsilcileri, dekanlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL yaptı. GÜL, “tüm paydaşlarımızla uyum ve koordinasyon içinde bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik sayesinde, öğrenci ve mezunlarımızın kariyer planlamaları açısından çok önemli fırsatlar sunulacak” diyerek, fuar sayesinde öğrenci ve mezunlara iş anlamında yeni kapılar açılırken, katılımcı kurum ve kuruluşların, genç yetenekleri keşfetme imkânı bulacaklarını vurguladı.

Rektör GÜL, Öğrencilerin kariyer planlamalarına rehberlik ederek iş hayatına kazandırılmaları amacıyla düzenlenen fuarın ve 124 kamu kuruluşu ve firmalar ile yüzyüze görüşülerek, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. GÜL, yoğun bir emek sarf eden Kariyer Planlama Uygulama Ve Araştırma Merkezi müdürü ve ekibine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Dr. Bedrettin ÖZMEN de öğrencilerin iş fırsatlarını geliştirici projelere gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti. ÖZMEN, hedeflerinin tüm gençlere birer yetenek olduklarının hissettirilmesi olan “Yetenek Her Yerde” etkinlikleri ile ülkemizin her bölgesindeki üniversiteli gençler için niteliklerine uygun iş ve staj fırsatlarına erişim sağlanması olduğunu söyledi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri GÜZELOĞLU ise yaptığı konuşmada meslek seçimi yapmak isteyen öğrenciler ile öğrencilere seçenek sunan kamu kurum ve özel sektör temsilcileri ile bir araya gelinen fuarın rehberlik edeceğini belirterek, “Türkiye 2 rakamlı üniversite sayılarından bugün 207 üniversiteye ulaşan, her kentine üniversitenin ışığını ve aydınlığını taşıyan, her kentte değişimin öncüsü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesi ile üniversitelerden başlatan bir yönetim anlayışına sahiptir. Gençleri tam da bu noktada, en önemli ve vazgeçilmez bir değer olarak gören bir bakışı temsil etmektedir. Sizler bu salonda bulunan gençler, şüphesiz bizim geleceğimiz ve en önemli zenginliğimizsiniz. Sizlerin hayata bakışının hayatla buluşmasının ve hayat yolculuğunun, sizlerden başlayarak çevrenize kazanç ve değer sağlamasını ve bunun gerçekleşmesini şüphesiz, en önemli hedefimiz olarak da bizler belirlemiş durumdayız. Bugün burada bulunan değerli rektörlerimizin illerinde üniversiteleriyle kattığı değer ve değişim şüphesiz Dicle merkezli Diyarbakır dahil çok açık bir şekilde hissedilmektedir. Meseleyi sadece bir nicelik sayısı olarak artan üniversite ya da öğrenci sayısına göre değil, bir nitelik olarak ortaya konulan bir büyük birikime bakarak değerlendirmeliyiz. " dedi.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri ve rektörler fuarın açılış kurdelesini birlikte kesti. Bölge üniversitelerinin iş birliğiyle binlerce fazla genç yeteneğin kamu kurumlar da dahil olmak üzere onlarca işveren ile buluştuğu etkinlikte, organizasyon gerçek bir üniversite ve reel sektör buluşması niteliğini taşıyarak, sanayi ve ticaret odaları, meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarını da bir araya getirdi ve gençlere yeni kariyer imkanları sağlandı.

Katılımcılar daha snra fuarın yapıldığı Kültür ve Kongre Merkezi’nde stant kuran kurumları, firmaları ziyaret ettiler.


Kaynak: Dicle Üniversitesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.