Hukukun Üstünlüğü konferansı   

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yılmaz YÖRDEM’in katılımı ile ‘Hukukun Üstünlüğü” konulu konferans verildi.

Hukukun Üstünlüğü konferansı   
18 Kasım 2018 Pazar 12:10

Adalet Meslek Yüksek Okulunda tarafından düzenlenen konferansa Akademik, İdari Personel ile Öğrenciler katıldı. Konferansta açılış konuşmasını yapan Adalet Meslek Yüksek Okulu adalet programı Başkanı Öğr. Gör. Ahmet TAŞIR, Akademik kalitenin artırılması ve öğrencilerin ufkunun genişlemesi amacına yönelik olarak düzenlenen konferansların ikincisinin gerçekleştirildiğini belirterek bundan sonraki süreçte yapılacak konferansların öğrencilerimize mezuniyet sonrası adliye, noterlik, icra müdürlüğü, infaz koruma memurluğu, katiplik gibi istihdam edilebilecekleri alanlarla ilgili pratiğe dönük bilgi sağlayacak nitelikte seminerler yapılacağını ifade etti.

Konuşmacı olarak konferansa katılan Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz YÖRDEM, İnsanlık tarihi boyunca ve bugün de toplumlar için tek bir hukuk düzeninden söz etmenin mümkün olmadığını, ancak bütün toplumlarda sürekli olarak hep adalet, barış, düzen ve uyum arandığını belirterek,  bu arayışın temelinde de hep hukukun üstünlüğünün temel kavramlarının araç olarak kullanıldığını belirtti.

“Hukukun üstünlüğü, doktrinde genel olarak kabul edildiğine göre,  geniş ve dar olmak üzere iki anlamda değerlendirilmektedir. Geniş anlamda hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri, adalet ve demokrasi ölçütleri ile serbest ve açık, istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekonomik düzenin var olmasını gerekli kılmaktadır” diyen YÖNTEM, hukukun üstünlüğünün gelişmiş tüm toplumlarda, demokratik bir unsur olarak kabul edilir ve demokrasi teamülleri arasında yer aldığını söyledi.

 Konferansın sonunda Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer ERGÜN tarafından Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz YÖRDEM’e bir teşekkür Belgesi verildi.


Kaynak: Dicle Üniversitesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.