İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısı Diyarbakır’da

Dünyanın 7. büyük hazır giyim üreticisi Türkiye’nin, tüm branşları içeren karma hazır giyim fuarı eksikliğini gidermek amacıyla 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında TÜYAP ile işbirliğinde İFEXPO Fuarı düzenleniyor. Sektöre önemli katkı sağlaması beklenen İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısı Diyarbakır’da gerçekleşti.

İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısı Diyarbakır’da
12 Ekim 2018 Cuma 15:56

Novotel Diyarbakır’da gerçekleşen toplantıda açılışı yapan GÜNTİAD Başkanı İhsan Uğurlu, Diyarbakır’da da hazır giyim fuarı yapmak istediklerini söyleyerek; hem Ortadoğu’ya yakın olduklarını, hem de yerelde de güçlü olduklarını belirtti.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, OSB hakkında bilgi verdikten sonra Diyarbakır’ın pamuk kenti olduğunu ama buna rağmen henüz tekstil kenti olamadığını ifade ederek, bu sektörün artı değere dönüştürülerek Diyarbakır’a verilmesi gerektiğini belirtti.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, fuarların vitrin olduğunu, bu yolla pazarın tanınabileceğini ifade etti. Türkiye’nin hazır giyimde 7. büyük güç olduğunu, bunu artırmak için de üreticileri ihracata yönlendirmek gerektiğini söyledi.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kentlerin gelişimi için sanayinin önemli olduğunu ama bu sektörlerin de şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmesi gerektiğini ifade ederek, aksi takdirde seçilen yanlış sektörün daha sonra sıkıntılar doğurabileceğini belirtti. Kaya, her şehrin farklı bir sektör önceliği olduğunu, Diyarbakır’ın birçok sektöre açık olduğunu vurguladı.

Kaya, Diyarbakır’da kamu kuruluşları ve STK’larla ortak bir akılın oluştuğu, birlikte işlerin yapıldığını söyleyerek tekstil alanında da DTSO’nun her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtti. Kaya, oluşturulan Tekstil OSB’nin doluluk oranının istedikleri seviyeye geldiğini, bunda paydaşlarının emeklerinin olduğunu ifade etti.

Kaya, son olarak Diyarbakır’ı fuar üssü yapmak istediklerinin altını çizdi.

TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, düzenledikleri fuarlar hakkında bilgi verdikten sonra şehirlerin gelip gidenleriyle değer oluşturduğunu, fuarların da bunda başat rol oynadığını ifade etti. Ünal, düzenleyecekleri hazır giyim fuarıyla amaçlarının; hazır giyim için Türkiye’yi merkez yapmak ve hazır giyim kurumları oluşturup, bunları sürdürülebilir kılmak olduğunun vurguladı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.