İklim krizi ve gıda egemenliği sempozyumu

​​​​​​​Bileşenleri arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu, Akademisyen ve uzmanların katıldığı “İklim krizi ve gıda egemenliği sempozyumu”nda konuşan Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı, bu coğrafyada tarihe not düşmüş birçok eserin ve yerin olduğunu kaydederek, “Biz de bu coğrafyada yaşayanlar toprağımıza, suyumuza emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmalıyız. Hak ve adaletle hareket etmeliyiz” dedi

İklim krizi ve gıda egemenliği sempozyumu
16 Haziran 2019 Pazar 10:16

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ekoloji Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Diyarbakır Şubesi ve Kadın Emek Doğa Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Kooperatifi tarafından organize edilen “İklim krizi ve gıda egemenliği sempozyumu” Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı. Sempozyuma, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, oda ve derneklerin temsilcileri, akademisyenler ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Eşbaşkan Selçuk Mızraklı, bu tür buluşmaların Diyarbakır’da yapılmasının kendilerine güç verdiğini belirterek, Mezopotamya coğrafyasının tarımsal üretim açısından tarihi önemine vurgu yaptı. Bu coğrafyada tarihe not düşmüş birçok eserin ve yerin olduğunu kaydeden Mızraklı, “Biz de bu coğrafyada yaşayanlar toprağımıza, suyumuza, emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmalıyız. Hak ve adaletle hareket etmeliyiz” dedi

İnsanlık toprağa düşen ilk tohumla başladı

İnsanlığın, tohumun ilk olarak toprağa atıldığı an ile başladığını söyleyen Mızraklı, “Bana göre insanlık ilk tohumu toprağa gömmekle başladı. Bu koca dünyayı o ilk tohum yaptı. Bugün bizim elimizde de bir tohum var. Bu tohum iyiliğin, kardeşliğin ve barışın tohumu olsun” diye konuştu.

Elimizdeki tohum eşitliği, adaletin, özgürlüğün tohumu olsun

Bizlerden sonrakilere ne bırakıyoruz sorusuna Mızraklı, “geçmişten bu kadar o ilk  çok temiz olan arada epey kirletilmiş olan ve bugünde bizde olan bizim elimizde duran bir tohum var. Bu tohum neyin tohumu olsun bu tohum iyiliğin tohumu olsun bu tohum eşitliğin, adaletin, özgürlüğün tohumu olsun. Bu tohum kardeşliğin tohumu olsun ki diyoruz evet o toprağa düşen her tohum hakikaten iyi koşullarda büyüyebilsin”

20. yy’da kanibalizm

Yemen de 17 milyon insanın açlıkla mücadele ettiğini ve Yemen Türküsünde geçen sözlere de dikkat çeken Mızraklı, “O Yemen'e giden Osmanlı askerlerinin çoğunun tifüsten öldüğünü, Yemen'e giden askerlerin gemide yiyecek bulamadıkları vakit kanibalizm dediğimiz bir tür Türkçesi yamyamlık, yamyamlığın geliştiğini biliyor muyuz. Orada açlıktan daha çok kırıldıklarını biliyor muyuz” diyerek 20 yy’da yaşanan vahşete atıfta bulundu

Yaşadığımız yıllarda çocukların bombalandığı, düğünlerin bombalandığı ve insanlığın öldürülmeye devam edildiğini belirten Mızraklı, “güzelim dünya hırs uğruna bir takım yani yayılmacılık deyin, emperyalizm deyin kahrolsun bunlar deyin bir sürü ağır laflar söyleyelim ama bu içinde yaşadığımız güzelim dünyayı kirleten bir anlayış var. Yani savaşlar, çatışmalar, üretim hırsı üretim anarşisi endüstriyalizm para birçok şeyi kirlettiği gibi hayatlarımızı geleceğimizi de kirletiyor.

 2050 yılında 750 milyon açlıkla karşı karşıya kalacak

 2050 yılına gelindiği zaman 750 milyon insanın açlıkla karşı karşıya kalmasının öngörüldüğüne dikkat çeken Mızraklı, dünyayı hırs uğruna kirleten bir anlayışın var olduğunu dile getirdi. Mardin’in Nusaybin ilçesindeki orman yangınını da hatırlatan Mızraklı, Rojava’da da DAİŞ ve artıkları tarafından da ekinlerin yakıldığını söyledi. Dünyanın bu kadar kolay tüketilmemesi gerektiğini belirten Mızraklı, “Hepimizin yarına ve toprağımıza dair sözümüz var. Buna karşı üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Paylaşımı esas almalıyız” dedi.

21’inci yüzyılın sadece teknoloji yüzyılı olmayacağını vurgulayan Mızraklı, aynı zamanda gıda, su ve enerji yüzyılı da olacağını dile getirdi.Bu coğrafyada yaşayanlar emeğimize

Açılış konuşmasının ardından sempozyum üç oturum şeklinde devam etti. Oturumlarda akademisyenler ve uzmanlar, “İklim krizi ve gıda güvenliği”, “Güvenlik-tarım ve hayvancılık”, “Hevsel’den kent tarımına bakış”, “Doğada yetişen bitkilerin kent peyzajına adaptasyonu”, “Küçük çiftçi örgütlüme modelleri”, “Kooperatifçilik”, “Çöküşten çözüme tarım” konularında sunumlar gerçekleştirecek.

 Pazar günü teknik gezi ile sona erecek

Sempozyum kapsamında yarın da teknik gezi düzenlenecek ve Hevsel Bahçeleri, DİSKİ Su Arıtma Tesisi ve Ekoloji Derneği Tarım Tohum Gıda Komisyonu Üretim Alanı gezilecek.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.