Kaya: Kamu ve yerel arasındaki diyalogsuzluk kalkınmaya engel

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ulusal ve yerel basın temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelerek oda faaliyetlerine dair basın toplantısı gerçekleştirdi.

Kaya: Kamu ve yerel arasındaki diyalogsuzluk kalkınmaya engel
09 Ağustos 2019 Cuma 16:10

Basın toplantısında konuşan DTSO Başkanı Kaya, göreve geldikleri günden itibaren kentin önemli sorunlarını çözmeye çalıştıklarını belirtti. Kentin ve bölgenin kalkınmasındaki en önemli engelin kamu ve yerel arasındaki diyalogsuzluk olduğunu ifade eden Kaya, “Projelerimizde Belediye ve Valiliğimiz ile nispeten işbirliğini sağladık. Bölgesel düzeyde de işbirliklerini geliştirmeye çalıştık. Ancak bölgesel verilere baktığımız zaman son 20 yıldır bölgesel geri kalmışlığın çözülemediğini görüyoruz. Kamu tarafından sağlanan tüm desteklere rağmen geri kalmış son 20 ilin bölge illeri olduğunu ve bunun da değişmediğini görüyoruz.  Yaşadığımız en temel sorun kamu ile yereli bir araya getirememe ve ortak proje geliştirmemedir. Bildiğiniz gibi yerel seçimler yapıldı. Bölgede belediye ve valiliğin ortak olduğu Ajans, OSB vb. yapılar çalışamaz durumda. Diyalogsuzluktan Türkiye ve bölge geçmiş dönemlerde çok zarar gördü. Buradan Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyoruz. Bölge bu kadar ekonomik ve toplumsal sorun yaşarken, batıya göre 2 kat daha fazla çalışılması gerekirken kamu ve yerel arasında işbirliği sağlanamıyor. Ortak yapılar çalışmaz durumda. Bunlar ülkenin psikolojik ortamından kaynaklanan sorunlar. Cumhurbaşkanımızın atacağı önemli adımlar ile yereldeki kurumların birlikte çalışması, ortak proje üretmesi mümkün. Bu bir zorunluluktur. Cumhurbaşkanımızın bir an önce bu duruma müdahale etmesi gerekiyor.

”Tüm projelerimizde yerelde işbirliğini sağlıyoruz ve dış fonlardan destek alıyoruz”

Kaya, daha sonra ile de yerel kurumlar işbirliğinde geliştirdikleri tekstil ihtisas osb, lojistik köy, 2. Organize sanayi bölgesi, vize merkezi, Sur’un yeniden yapılandırılması, Gastronomi Akademisi, Sanayi Mektebi Eğitim ve Tasarım Merkezi ve Girişimcilik Destek Merkezi projelerinden bahsetti. Kaya, Tekstil OSB’de yerlerin hemen hemen dolduğunu, 10 bin istihdam hedeflediklerini,  yatırımcıların yüzde 50’sinin batıdan geldiğini belirtti. 2. OSB’de yıl sonunda altyapı çalışmalarına başlayacaklarını, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri gibi sanayi alanlarını valilik ve belediye ortaklığında planladıklarını belirtti. Lojistik köye hakkında bilgi veren Kaya, DTSO olarak bir şirket kurduklarını belediye, tekstil, osb, Diyarbakır osb, 2. Osb, Desob, Ticaret Borsası ile işbirliği içinde önemli bir yatırım gerçekleştireceklerini aktardı. Kent bileşenleri ile birlikte 2.500 dönüm alanı KSS alanı olarak planladıklarını ve hemen yanında 5.000 dönüm rezerv alanı oluşturduklarını aktardı. DTSO’nun bu yatırımlar için kaynak aktardığını ve gerekli kaynağı dışarıdan alınan projeler ile sağlamaya çalıştıklarını belirten Kaya, Sanayi Mektebi Projesi için 4 milyon TL, Girişimcilik Destek Merkezi Projesi için 7,5 milyon TL hibe desteği aldıklarını, 5 milyon TL değerinde Diyarbakır kültürel mirasının dijitalleşmesi için proje hazırladıklarını ve Kadın Meclisi gibi farklı faaliyet alanlarında Büyükelçilikler, AB, Kalkınma Ajansı vb. kurumlardan hibe deseği aldıklarını aktardı. Sur’daki yeniden yapılanma çalışmalarına da dahil olduklarını belirten Kaya, Sur’da kente özgü yerel ürünlerin satışının yapılabileceği alanlar, turistik alanlar için öneriler geliştirdiklerini, Gastronomi Sokağı, Baharatçılar Sokağı, Tespihçiler Sokağı vb. gibi alanlar planladıklarını ve Çevre ve şehircilik Bakanlığı ile paylaştıklarını belirtti.


Kaynak: DTSO
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.