Lağım suları şehit türbelerinin üzerinden (mi) geçiyor?

Müslümanlar için dünyanın önemli inanç mekânlarından biri olan Hz. Süleyman Camii ile Eshâb-ı kiramın ve İslâm kumandanlarının büyüklerinden Halid Bin Velid'in oğlu Hz. Süleyman’ın da aralarında bulunduğu 27 Sahabe Türbesi’nde yıllardır fark edilmeyen büyük ayıp duyarlı vatandaşlar ve Özgür Haber gazetesinin araştırmasıyla ortaya çıktı.

Lağım suları şehit türbelerinin üzerinden (mi) geçiyor?
25 Ekim 2017 Çarşamba 10:21

Caminin doğusunda bulunan tuvaletlerin giderlerinin Sahabe mezarlarının üzerinden geçtiği iddia ediliyor. Bu iddia doğru ise kentin büyük bir ayıbı olarak tarihe geçecek, Şehit Sahabe mezarlarının üzerinden geçmiyorsa bile tuvalet ve mezarlık arasında neredeyse hiç mesafe bulunmaması da ayrı bir sıkıntı. Zira neredeyse bitişik denilebilir.

Lağım suyunun söz konusu mezarların üzerinden aktığıyla ilgili bir ispatın mümkün olmadığını anlatan Tarihçi-Yazar ve Diyarbekir Tanıtma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Abdulkadir Arslanoğlu, “Atık suyun oradan geçtiğine tam emin değilim. Ancak oranın yakınlarından geçmesi bile doğru değildir. O atık suyun oradan geçmemesi gerekiyor, şu anki tuvaletler hem bulunduğu konum itibarıyla hem fiziksel yapısı ile ihtiyaca cevap vermiyor. Söz konusu tuvaletlerin kapatılmasıyla oranın hemen altında bulunan boş alana modern bir abdesthane ve şadırvan yapılması mümkündür” dedi.

Eshâb-ı kiramın ve İslâm kumandanlarının büyüklerinden Halid Bin Velid'in oğlu Hz. Süleyman’ın da aralarında bulunduğu 27 sahabe Diyarbakır'daki Hazreti Süleyman Camii'nde yan yana yatıyor. Şehrin fethi sırasında birlikte şehit düşen 27 Sahabeyi kiram oraya defnedildikten sonra Hazreti Süleyman Camii Nisanoğulları’ndan Ebu’l-Kasım Ali tarafından yaptırıldı.

DUYARLI VATANDAŞLAR

Uzun yıllardan bu yana Türkiye ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçilerinin akın ettiği Hz. Süleyman ve 27 Sahabe Türbesi, Mübarek gün ve geceler ile özellikle Perşembe günleri dolup taşıyor. Binlerin ziyaret ettiği büyük zatların mekanlarının bulunduğu alanda yıllardır fark edilmeyen büyük ayıp duyarlı vatandaşların ve gazetemizin araştırmasıyla ortaya çıktı.

ATIK GİDERİ MEZARLARIN ÜZERİNDEN Mİ GEÇİYOR?

Caminin doğu bulunan tuvaletlerin giderlerinin Sahabe mezarlarının üzerinden geçtiği iddia ediliyor. Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada, Sahabe mezarlarının tuvaletlerin eğimlerinin ve akış yönünde bulunduğunu doğruluyor.

MANEVİ TOKADIN SEBEBİ OLABİLİR

Konuyla ilgili gazetemizi arayarak serzenişte bulunan ve bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini anlatan vatandaşlar, kent üzerindeki kara bulutların ve bölgenin yediği manevi tokatların nedenlerinden birinin de bu ayıp olabileceğini belirttiler. Vatandaşlar, “İnançlı insanlarımızın duaya geldikleri 27 Sahabelerin mezarlarının bulunduğu mezarlıklarda, insanlarımız Sahabelerin mezarlığın içinde bilirler oysaki Sahabelerimiz mezarlıkların5 metrealtındadırlar. Hz. Süleyman Caminin kadın-erkek tuvaletinin alanın gideri ise maalesef sahabelerinin üstünde geçiyor. Ayrıca dua eden insanlarımızın farkında olmadan sahabelerinin üstünde gezmektedirler. Bu durumu büyük günah olarak görüyor ve bu durumda yapılan duaların kabul olması bizce düşünülemez. Önce bu bölgeye saygı gösterilmesi gerekmektedir. Bu büyük zatlara yapılan ziyaretlerin ve burada yapılan duaların daha kabul olması için yetkililerin bu durum bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz” dediler.

CAMİDE NAMAZ KILMAYAN VELİ

Bir rivayeti de paylaşan vatandaşlar, “Rivayetlere göre, Mevlana Halid-i Bağdadi bir seferden dönerken namaz kılmak için Hz. Süleyman Camii'ne gelmiş. İçeriye adımını atar atmaz geri çekilmiş. Dönüp cami avlusunda namazını kılmış. "Namazı neden avluda kıldınız?" diye soranlara, "Orada o kadar çok şehit bir aradaydı ki onları incitmektense dışarıda kılmayı tercih ettim” cevabını vermiş”

Hz. Süleyman Camii'nde medfun bulunan sahabeler:

Hz. Süleyman, Hz. Rıdvan, Hz. Mesut, Hz. Beşir, Hz. Hamza, Hz. Amr, Hz.Sabe, Hz. Sabit, Hz. Zeyd (2 ayrı kişi), Hz. Halid (2), Hz. Numan, Hz. Muhammed (2), Hz. Abdullah (3), Hz. Hasan (2), Hz. Ka'b-Zişan, Hz. Fudayl, Hz. Malik, Hz. Fahr, Hz. Ebul Hamd, Hz. Ebu Nasr ve Hz. Muğire."

‘KADIN – ERKEK AYNI SAFTA SORUN YAŞIYOR’

Vatandaşlar, özellikle kadın erkeğin aynı kapı da giriş yapmasının ve kadınlara ayrılan abdest alanının ayrı olmasına rağmen kadınların da erkeler alanını kullanması da ayrı bir yanlış olarak göze çarptığına dikkati çekiyor.

ARSLANOĞLU KONUYU DEĞERLENDİRDİ

Konuyla ilgili Tarihçi-Yazar ve Diyarbekir Tanıtma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Abdulkadir Arslanoğlu, değerlendirmelerde bulundu.

“VELEV Kİ GEÇMİYOR”

Vatandaşların serzenişlerini haklı bulan Arslanoğlu, lağım suyunun söz konusu mezarların üzerine aktığıyla ilgili bir ispatın mümkün olmadığını anlattı. Arslanoğlu, “Atık suyun oradan geçtiğine emin değilim. Velev ki geçmiyor, oranın yakınlarından bile geçmesi doğru değildir. O suyun oradan geçmesi gerekiyor ancak bir şey yaparken de yıkmamak gerekir. Şu anki tuvalet hem bulunduğu konum itibarıyla hem fiziksel yapısı ile hem bayan bölümünün olmaması itibarıyla ihtiyaca cevap vermediği itibarıyla oranın kapatılmasıyla oranın hemen bir kot altında boş bir alan var. Oraya modern bir abdesthane ve şadırvan yapılması mümkündür. Bu yapılırken hem kadınların ihtiyacının giderecek” dedi.

“ZİYARET ADABI”

Ziyaret adabının halka aktarılması gerektiğini dile getiren Arslanoğlu, “Sahabe türbesi olsun, evliya türbesi olsun, türbelerden asla medet umulmaz, mum yakılmaz, çaput bağlanmaz, taş konulmaz. Bunlar muazzez dinimizin hurafe olarak ifade ettiği dinde olmayan şeylerdir. Caminin girişine ve muhtelif yerlerine büyük çerçeveler asılmalı, ziyaret adabı diye. Dinayet işlerinin bir çalışması var bu konuyla ilgili, bizim de halkımızı eğitmemiz lazım, yoksa bizim halkımız kötü niyetli değil. Yapılması gereken; bir, görevli görevlendirmek, iki görünür yerlerine çerçeve asmak, üç bölgede broşür şeklinde caminin girişinde gelen herkese verecek. Biz Allah’ın izniyle bir kuşak iki kuşak sonra türbe ziyaret adabını tesis etmiş olacağız” dedi.

“KADIN VE ERKEKLERİ AYIRMAK LAZIM”

Cami girişinde kadınların akın ettiğini ifade eden Arslanoğlu, “Mutlaka ve mutlaka kadın ve erkeklerin ayrı ayrı giriş yapacakları bir ortamı meydana getirmek lazım. Kadın ve erkekleri iç içe girmelerine engel olmak lazım. Birde kadınlara orada bir zulüm yapılıyor. Erkekler ön tarafa geliyor, kadınlar en arkada kör bir tarafa geliyorlar. E tabi haklılar. Yine caminin yetersizliği ortaya çıkıyor. Oraya süratle oraya inşa edilmeli ve insanların ihtiyaçları giderilmelidir.

“KADINLAR ABDEST İÇİN ERKEK TARAFINA GEÇİYOR”

Abdest almak için kadınların erkeklerin alanlarına zaman zaman girdiklerini anlatan Arslanoğlu, “Kadınlar için prefabrik bir alan yapmışlar ancak çok küçük ve kadınlara yetmiyor. Ancak bu yetmemesi erkeklerin tarafına gelebilirler manası de taşımıyor. İşte zaman zaman kadın ayağını gelip erkeklerin bölümünde yıkıyor, bizim kendimizi haramdan muhafaza etmemiz gereken yerde kadının ayağını bacağını görmek zorunda kalıyoruz. Tamamen haram bir durum ile karşı karşıya bırakılıyoruz. Burada da yine modern bir tesisin inşasının ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“CAMİİNİN İBADET KAPASİTESİ YÜKSELTİLMELİ”

Camii kapasitesinin yetersizliğini her fırsatta dile getirdiğini anlatan Arslanoğlu şunları ifade etti:

“Hz. Süleyman Camii’iyle ilgili bir derdimiz daha var o camiinin cemaat kapasitesi 700’dür. Caminin içinde kapalı alan maksimum 100 insan namaz kılabiliyor. Mübarek gün ve gecelerde binlerce insan oraya gidiyor. Yazın güneşin altında kışın kar altında insanlar namaz kılıyor. O camii şu anda ihtiyaca cevap vermiyor. Hemen camiinin karşısına tekabül eden bir alan var burada o caminin ve surların yapısıyla örtüşecek mimaride 3-4 bin kapasiteli bir cami yapılabilir. Bizim dediğimiz tarzda yapılırsa bayanlar için de erkekler için de olur. Şimdi hesap edin bayram namazında 2-3 bin insan gidiyor e caminin kapasitesi belli. Şimdi biz orayı dünya cazibe merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Öyle bir gün olacak ki Türkiye’nin ve dünyanın muhtelif yerlerinden Diyarbakır’a her gün birkaç bin insan gelecekler. Bunlar bin andan orada nasıl namaz kılacaklar, Diyarbakır idarecilerinin bunu da düşünmesi lazım.

Kaynak: Özgür Haber/Engin ÖZTÜRK  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.