Madde bağımlılığıyla mücadele devam ediyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, madde bağımlılığıyla mücadele konusunda hizmet veren HEVRA Danışmanlık ve Destek Merkezi, çalışmalarını sürdürüyor.

Madde bağımlılığıyla mücadele devam ediyor
26 Haziran 2019 Çarşamba 17:44

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan HEVRA Danışmanlık ve Destek Merkezi, çalışmalarını 2 sosyolog ve 1 psikologla sürdürüyor. 2014’te çalışmalarına başlayan merkez, saha çalışmaları sonucu belirlenen alanlarda bireylere psikolojik destek sağlıyor. Madde bağımlısı birey ile ailelere HEVRA merkezinde pisko-sosyal destek ve atölye çalışmaları, grup terapileri ile psikolojik destek hizmetleri de veriliyor.

Çalışmalarına 2014 Haziran ayında Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda başladıklarını belirten sosyolog Pervin Yetiz Demir, bağımlılığının toplumsal gerçekliğine dikkat çekmek bu sorunun görünürlüğünü artırmak ve duyarlık yaratmak amacıyla Amed Madde Bağımlılığıyla Mücadele Platformu’yla beraber bir dizi faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi. Veri toplama amacıyla Diyarbakır için çok önemli bir çalışmayı Karacadağ Kalkınma Ajansının desteğiyle beraber hayata geçirdiklerini ifade eden Demir, “Diyarbakır’da madde bağımlılığı risk alan araştırmasını merkez ve ilçeler olmak üzere toplamda 10 bin 362 kişiyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirip anket çalışması yürüttük. Bu anlamda önemli bir saha çalışması yaptık. Saha çalışmasından elde ettiğimiz verilerle faaliyet alanlarımızı oluşturduk. Genel olarak HEVRA’ nın amacı toplumsal duyarlılık açısından kamuoyu çalışmaları, bağımlıların tedaviye yönlendirilmesi, danışmanlık hizmeti ve pisikolojik danışmanlık hizmetlerini yapmaktır.” dedi. 

Merkezden özellikle 16-30 yaş arası bireylerin faydalandığına dikkat çeken uzman psikolog Uğur Çağan Alakuştekin, merkezde seminer ve eğitim çalışmaları yaptıklarını, bunun dışında mobil ekiplerle sahada bireylerle temas kurduklarını dile getirdi. Saha çalışmasında iletişim kurdukları bağımlı bireyleri merkeze davet edip tedavi süreçlerinde yardımcı olmaya çalıştıklarına işaret eden Alakuştekin, “destek olduğumuz alanlar, Psiko-sosyal destek çalışmaları, grup terapileri, atölye çalışmaları, psikolojik destek hizmetleri olarak ayrılıyor. Tabi bu maddeyi kullanan kişinin ne kadar süredir madde kullandığı ya da maddenin türüne göre değişiklik göstermekte. Kişi ayakta destek almak istiyorsa biz psikolojik destek sürecini yönetmeye çalışıyoruz. Kişi tedavi olup hastane de yatmak istiyorsa biz gerek Diyarbakır’da gerek çevre iller de bulunan AMATEM’lere (Alkol Madde Tedavi Merkezi) ya da ÇAMATEM’lere (Çocuk Ergen Madde Tedavi Merkezi ) sevki konusunda bireye destek oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ailelerin tedavi sürecinde çok kilit bir yerde rol oynadıklarına vurgu yapan Alakuştekin, bağımlı bireylerin bağımlı olduklarını kabul etmelerinin tedavide başarı şansını artırdığını aktardı. Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) Tanı sistemine göre bağımlılık bir hastalık olduğunu dile getiren Alakuştekin, “fakat bağımlılığı diğer hastalık türlerinden ayıran en önemli özellik bağımlılığın aynı zamanda sosyolojik ve sosyal bir hastalık olmasıdır. Dolaysıyla toplumun her kesiminden bireyler, bağımlı bireyleri biz toplumda farklı statülerde değerlendirebiliyoruz. Ama temelinde onların hasta oldukları ve yardıma ihtiyacı oldukları unutulmamalıdır. Aileler çocuklarını özellikle ergenlik dönemlerinde çocuklarına daha bir iletişim şeklini benimsemelidir, çocukların ihtiyaç duyduğu dönemlerde çocuklarının yanında olmalıdır.”

HEVRA Danışmanlık ve Destek Merkezi’nin Kayapınar Gaziler’de yer aldığının bilgisini veren Alakuştekin, bağımlı bireyler ya da ailelerin talep ederlerse merkeze başvuruda bulunabileceklerini söyledi. Başvuru sonrası aile ile geniş bir görüşme yaptıklarını ve daha sonra tedavi olmak isteyen bireyin madde kullanım öyküsünü alarak tedavi sürecine başladıklarını sözlerine ekledi.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.