banner52

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesinden “Sur” açıklaması

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Sur’da yapılan tarihi evlerin Sur mağdurlarına verileceği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.  

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesinden “Sur” açıklaması
11 Eylül 2018 Salı 14:31

Sur’da yaşayan halkın göçe zorlandığı kaydedilen açıklamada;

“2 Aralık 2015’te ilan edilen ve halen devam eden sokağa çıkma yasağı üçüncü yılını doldurmak üzereyken ev sahiplerinin yasaklı alana girişine, yani evlerini görmelerine bile müsaade edilmezken Sur’da inşa edilen yeni yapılarda, zorla yerinden edilen Sur halkının menfaatlerinin gözetileceğini iddia etmek, açık bir şekilde gerçeği manipüle etmektir.

Bu bilgileri hatırlatmakta yarar vardır;

11 Temmuz 2018 tarihi itibariyle kadim SUR kentinin yasaklı altı mahallesinde 87 adedi tescilli ve 247’si de tescile değer tarihi yapı olmak üzere toplamda 4985 adet yapı yıktırılmıştır.21 Mart 2016 tarihinde SUR’un neredeyse tamamı için,  Bakanlar Kurulu, Acele Kamulaştırma kararı almış ve Sur halkının mülksüzleştirilme süreci başlatılmıştır.

Bununla birlikte 2016 Haziran ayında henüz SUR’ da tarihi kırım tam olarak yaşanmamışken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, SUR sakinlerinin SUR’ u terk etmesi için çok ağır seçenekler dayatıp başka adresler göstermiştir.

Dayatılan seçenekler;

1-SUR’ lu parasını alıp tapusunu bize teslim edecek.

2-SUR’ lu bana daire verin diyorsa Diyarbakır, Urfa, Mardin, İstanbul’da TOKİ’ lerde daire verelim ama vereceğimiz daire fiyatının farkını ödemek zorunda kalacak.

3-SUR’ lu eğer kendi evini yapmak isterse arsası kendisinin olacak ve imar planına uygun yapacak ya da hapis cezası verilecek,

şeklindedir.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere bakanlığın 2016 yılında SUR’ un demografisini değiştirme, SUR’ luları kendi yurdu ve kenti içinde zorunlu göçe maruz bırakarak yaşam alanlarından uzaklaştırma kararını verdiği görülmektedir. Yani SUR  halkının SUR’ da yaşaması için çok zor şartlar öne sürerek SUR’ dan çıkışları meşrulaştırılmak istemiştir.

SUR’un uğradığı tarih ve kültür kırımı sonrası SUR’da tarihi doku ile alakası olmayan yüksek bedelli bazalt makyajlı onlarca villa yapılmıştır. Yapılan villaları SUR’ un gerçek sahibi, emekçi SUR halkının yüksek bedeller karşılığında alma gücü bulunmadığına göre beyaz yakalı, sermaye sınıfının hizmetine sunulacağını söylemek yanlış bir öngörü olmayacaktır.

Hakikati çarpıtmaya dönük bu tür haberlerin toplum nezdinde hiçbir karşılığı ve değerinin olmayacağının bilinmesini isteriz.” Denildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali - 7 ay önce
çok daha az yazmışsınız,milletin tapusunu 40-50 bin liraya alıp ev istiyorum diyenlere 500-600 milyar fiyat çekmeleri gayri ahlakidir. ayrıca evimi yapacağım secineğindende vazgeçtiler. suriçi bir kültürdü bir mertlikti adamlıktı diyarbakırdı.
Avatar
kemal - 7 ay önce
bunun dile gelmesi lazım gerçekten sur halkı mağdur ediliyor,kira yardımı kesildi, ayrıca millete ev verilmiyor orda