Mızraklı, Boylu için düzenlenen basın açıklamasına katıldı

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, geçen hafta sonu eşi tarafından katledilen Diyarbakır Barosu avukatlarından Müzeyyen Boylu için Adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldı.

Mızraklı, Boylu için düzenlenen basın açıklamasına katıldı
21 Mayıs 2019 Salı 10:26

Eşi tarafından katledilen Av. Müzeyyen Boylu için Diyarbakır Barosu basın açıklaması düzenledi. Adliye önünde düzenlenen basın açıklamasına Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Baro Başkanı Cihan Aydın, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Şerif Demir,STK temsilcileri ile çok sayıda avukat katıldı. Basın açıklamasına katılanlar Boylu’nun fotoğrafını yakalarına astı ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek için “Kadın Cinayetleri Politiktir”, “Haksız Tahrik İyi Hal İndirimi İstemiyoruz”, “İtaat Etmiyoruz”, “Kadına Yönelik Şiddet Her yerde”, “Yasta Değil İsyandayız” ile “Kadın Cinayetlerini Durduracağız” hazırlanan afişleri taşıdı.

Av.Müzeyyen Boylu’nun, yaklaşık 1,5 yıldır boşanma davası devam eden kişi Mesut ISSI tarafından, sokak ortasında kurşunlanarak vahşice katledildiğini belirten ve grup adına basın açıklamasını yapan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Hakları Merkezi Üyesi Habibe Danışman Değer, aynı gün içerisinde Gizem Tabak ve Nergis Yavaş adlı iki kadın da erkek şiddeti nedeniyle katledildiğini söyledi. Açıklamanın devamında Değer, “Boşanma davalarının bu denli uzun sürdüğü, kadının her durum ve şartta başkasına ait sayıldığı, kadına yönelik şiddet ve cinayetin hak olarak görüldüğü bu dönemde toplumsal, yasal, yönetsel ve yargısal tüm durumların kadın cinayetlerinin nedenleri olduğunu belirtmekteyiz. Yaşamın her alnında eril zihniyet kadınlara yaşam hakkı tanımamaktadır. Bu eril zihniyet ve beraberindeki erkek şiddeti bir gün içerisinde 3 kadını daha katletmiştir. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri maalesef Türkiye'nin rutin bir gündemi haline gelmiştir. Daha doğrusu rutin hale gelen cinayetleri kanıksar hale geldik, getirildik. Toplumun önde gelenlerinin, politik ve inanç önderlerinin ve daha da önemlisi medyanın kurduğu dil bu şiddet ve cinnet halini körüklemektedir. Geniş bir hukuksal yorumla bu aktörler, aynı zamanda kadına yönelik şiddetin azmettiricisidir de.”ifadelerini kullandı.

Yaşamın her alanında şiddet ve nefret söylemi, eğitim sistemindeki cinsiyetçi yaklaşımlar ile başladığını; sonrasında yaygınlaşarak devam ettiğine dikkat çeken Değer,  “Evinin kadını söylemi, çalışan kadına yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı söylemler; kadının giyim ve yaşam tarzından hareketle meşrulaştırılmaya çalışılatı şiddet ve nefret söylemleri; kadını ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamdan izole etmekte; itiraz eden kadın şiddete uğramakta, katledilmektedir. Meslektaşımızın, doktor olan kişi (eşi) tarafından öldürülmesi, şiddetin toplumsal statü tanımaksızın toplumun bütün katmanlarına sirayet ettiğini göstermektedir. Konumu ve statüsü ne olursa olsun bütün erkekler şiddet potansiyeli taşımakta, kadınlar ise risk altında kalmaktadır. Kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri önleme kapasitesi olan 6284 sayılı kanunun "aile karşıtı ve yuva bozan" bir kanun olarak lanse edilmesi, kadına karşı şiddeti meşrulaştıran diğer bir temel nedendir. Yasanın etkin bir şekilde uygulanması, kadına yönelik şiddeti önleme kapasitesine sahipken, uygulayıcıların yasaya yönelik politik yaklaşımları, yasanın gereksiz bir yasa olarak tanımlanması ve dolaysıyla uygulamadan kaynaklı sorunlar, kadına yönelik şiddet ve cinayetleri önlemekte yetersiz kalmaktadır. 6284 sayılı yasa, eksiksiz uygulanması halinde kadına yönelik şiddeti önleme kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla bu yasanın aleyhinde çalışma yürütmek yerine, yasanın aktif bir şekilde, eksiksiz olarak uygulanmamasını teşvik edenler yaşanan cinayetlerden sorumludur.” dedi.

Diyarbakır Barosu olarak taziyeleri baronun hizmet binamızda kabul edeceklerinin bilgisini veren Değer, “Bu vahşi cinayetin, başka ölümlere neden olmaması için elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğimiz, soruşturma ve kovuşturma sürecinin takipçisi olacağımızı, failin en ağır şekilde cezalandırılması için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna deklere ediyoruz. Kadın cinayetlerinin durdurulamadığı günlerden geçiyoruz. Ve bir kez daha bu acı olayla, şiddet uygulayanın eğitimli olup-olmamasının kadına bakış açısını değiştirmediğini, toplumsal statü ve eğitim düzeyi değişmeksizin kadın üzerinde tahakküm kuran erkek egemen bir bakış açısının devam ettiğini görmekteyiz. Kadın cinayetlerinde koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmadığı, yargılamaların adil-etkin-hızlı yürütülmediği müddetçe de bu cinayetlerin önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Kadına yönelen erkek şiddetini bir kez daha kınıyoruz. Sözlerimize katledilen meslektaşımızın söyleriyle son veriyoruz. "Kadına yönelik şiddetin her türlüsünün karşısında olup tüm kadınların da kendi doğal hakları konusunda bilinçlenip bu konuda güçlü bir tutum sergilemeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Ayrıca devletin şiddete uğrayan kadınlara yönelik can güvenliğinin sağlanması ve yasal haklarını kullanabilmeleri için bir takım tedbirler alması gerekmektedir. Her şeyden önce kadının kendi özgürlüğüne endekslenmesi en doğru tutumdur. Her zamankinden daha fazla bu temelde kadının bunu hak ettiğini ve buna ihtiyaç duyduğunu belirtiyoruz." Kadın meslektaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığımız', kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, tüm sevenlerine, Diyarbakır Barosuna ve tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.”

Değer’in açıklamalarının ardından konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Şerif Demir, asıl görevi yaşatmak olan bir hekimin cinayette karışmasından dolayı üzgün olduklarını belirtti.

Yapılan açıklamaların ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Baro Başkanı ve Yönetimi, DTSO Başkanı, avukatlar ile birlikte Müzeyyen Boylu’nun ailesine taziye dileklerini iletmek için Çınar’a bağlı Şükürlü Mahallesi’ne geçtiler.


Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.